85 میلیارد ریال خسارت سیل به آثار تاریخی هرمزگان

85 میلیارد ریال خسارت سیل به آثار تاریخی هرمزگان

بر اساس گزارش ها اعتدالسیل ۱۴ استان را تحت تاثیر قرار داد و جان مردم را گرفت. وضعیت آثار تاریخی این استان ها وخیم گزارش شده است. در جنوب سیستان و بلوچستان، قسمت اعظم قلعه تیسا ویران شد. در استان هرمزگان بیشتر قلعه‌های تاریخی بر اثر بارندگی‌های سیل آسا آسیب دیده‌اند.

سهراب بناوند مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان در نگاه اول گفت: میزان خسارت وارده به آثار تاریخی استان در اثر بارندگی های اخیر در حال حاضر حدود 85 میلیارد ریال برآورد شده است.

به گفته وی، هشت اثر تاریخی در استان هرمزگان درگیر سیل شده اند.

بناوند گفت: بناهای تاریخی میناب از جمله قلعه هزاره، قلعه گوربند، قلعه کوردار و قلعه مغویه بندرلنگه بر اثر بارش های سیل آسا آسیب دیده اند. در شهر بستک قلعه و حمام «خان» آسیب دید. قلعه های پرتغالی ها در جزیره هرمز و قلعه کامیز در رودان نیز از بارندگی های اخیر آسیب دیده اند.

وی افزود: این آسیب ها بین 5 تا 50 درصد بنا است و بیشترین خسارت به قلعه موگویی و خان ​​وارد شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان نیز گفت: برای مرمت این آثار در حدی که آسیب دیده اند اعتبار نیاز است.

بارندگی به این آثار تاریخی به ویژه قلعه مغوبه بندرلنگه و حمام ها و قلعه خان بستک آسیب وارد کرده است و این در حالی است که در گذشته بارها بر لزوم مرمت فوری این آثار هشدار داده شده است.

برخی از آثار تاریخی استان های جنوبی و غربی کشور که از بارندگی های قبلی آسیب دیده اند، هنوز مرمت نشده اند و بناهای دیگر همچنان در خطر تخریب هستند.

  دلیل حمایت پرسپولیسی ها از صدری تفکر مدرن است

دیدگاهتان را بنویسید