5 دلیل کاهش جایگاه دلار در جهان

1089411 فقط خبر

به گزارش گروه جهانی خبرگزاری آنا، ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس ملی روسیه (دوما) توضیح داد که پنج دلیل وجود دارد که ثابت می کند دلار بیش از هر زمان دیگری جایگاه جهانی خود را از دست می دهد.

ولودین این پنج دلیل را در کانال تلگرامی خود برشمرد و گفت: دلیل اول این است که دلار هیچ پوششی برای کالاهای اساسی و منابع ندارد.

وی افزود: پس از خروج ایالات متحده آمریکا از معاهده برتون وودز، دلار دیگر به طلا چسبانده نشد و چاپ دلار آمریکا نامحدود شد، از این رو بدهی عظیم ملی آمریکا و تورم بی سابقه در این کشور به وجود آمد. کشور به نام بایدن (برتون وودز) قراردادی است که در سال 1944 بین کشورهای بزرگ جهان امضا شد و به موجب آن دلار به عنوان ارز ذخیره جهان شناخته شد. این قرارداد یک سیستم پولی جدید جهانی و دلار به عنوان واحد پول جهانی ایجاد کرد. جایگزین استاندارد طلا شد و در نتیجه موقعیت آمریکا را به عنوان قدرت مسلط در اقتصاد جهانی تثبیت کرد.)

ولودین دلیل دوم استفاده از دلار را به عنوان ابزار جنگ سیاسی برشمرد و گفت: تحریم های غیرقانونی، محدودیت در پرداخت ها و سرقت ذخایر خارجی باعث افزایش اعتماد سایر کشورها به امن بودن پول آنها نمی شود.

رئیس دومای روسیه تغییرات ژئوپلیتیکی را سومین دلیل از دست دادن جایگاه جهانی دلار خواند و گفت: مدل جهانی تک قطبی ضعیف شده و تقاضاها برای چندقطبی شدن در جهان رو به افزایش است. در نتیجه تقاضا برای جایگزینی دلار افزایش یافت. گواه این امر رشد تسویه حساب های متقابل به ارزهای محلی است.

  آتش سوزی در یک ساختمان مسکونی در خیابان کریم خان.

ولودین دلیل چهارم را عدم تمایل واشنگتن به اعتراف به اشتباهات خود و سپس تلاش برای حل آنها دانست و دلیل پنجم را چرخه ای بودن تاریخ دانست و گفت: یک الگوی تاریخی تکراری در جهان وجود دارد: هر واحد پول جهانی دوره خاص خود را دارد. از حدود 100 سال پیش، وجود دارد ریال پرتغال با ریال اسپانیا جایگزین شد. سپس گیلدر هلند، فرانک فرانسه، پوند انگلیس و دلار آمریکا غالب شد. همان دلار با ارز جدید مبادله می شود.

رئیس مجلس ملی روسیه تاکید کرد: امروز می توان گفت ارز جدیدی که پیشرو خواهد بود یورو نیست. زیرا یورو بیشتر و بیشتر ضرر خواهد کرد، اما این ارز متعلق به کشورهای دارای اقتصاد مستقل خواهد بود.

به هر حال رئیس دومای روسیه نوشت: این سوال که رویداد مذکور با چه سرعتی رخ خواهد داد بی پاسخ است. اما واضح است که روند کاهش مواضع دلار در جهان آغاز شده و دیگر نمی توان جلوی آن را گرفت.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید