3 چالش در ماینینگ دیجیتال ایران/ نیاز به هوشمندی برای استفاده بهینه از سرمایه و ظرفیت ماینینگ

گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، دنیا با سرعت بالا به سمت صنعت معدن هوشمند می رود. پیش بینی می شود که اندازه بازار استخراج دیجیتال از حدود 9300 میلیون دلار در سال 2019 به بیش از 23000 میلیون دلار در سال 2027 افزایش یابد. اکتشاف، استخراج و پردازش به عنوان سه رکن اصلی در بخش معدن در نظر گرفته می شوند که به شدت به فناوری های اطلاعات و ارتباطات وابسته هستند. تا هر یک از این بخش ها هوشمندتر شوند.

اتصال فرآیندهای مختلف در معادن به یکدیگر و اتوماسیون عملیات و بخش های مختلف معدن، به دست آوردن داده ها و تجزیه و تحلیل داده های پیچیده در زمان کوتاه تر باعث افزایش بهره وری، افزایش کیفیت و کمیت تولید محصول، افزایش ایمنی، کاهش ریسک، افزایش سرعت می شود. بهره برداری و صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش و حذف کربن به دلیل اثرات تغییرات آب و هوا و گرم شدن کره زمین.

چندی پیش اولین رویداد دیجیتال ماینینگ در دو بخش کنفرانس و نمایشگاه در هتل المپیک تهران برگزار شد. در این رویداد بازیگرانی از صنعت معدن، از معدنچیان گرفته تا پیمانکاران حوزه‌های معدنی مختلف، شرکت‌های پیشرو در فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات و تامین‌کنندگان زیرساخت‌های هوشمند برای استارت‌آپ‌ها و همچنین کارشناسان دانشگاهی و رسانه‌های تخصصی حضور داشتند.

3 چالش در ماینینگ دیجیتال ایران/ نیاز به هوشمندی برای استفاده بهینه از سرمایه و ظرفیت ماینینگ

3 چالش در کاوی دیجیتال ایران

امید عسگری، دبیر همایش دیجیتال کاوی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: افت کیفیت سنگ های معدنی علاوه بر تقاضای زیاد آب و نیاز به استخراج عمیق، ایران را به رده دیجیتال سوق داده است. استخراج معادن و عبارات: با توجه به روند کلی بهره وری در معادن در ایران با چالش جدی مواجه است و دوره توسعه در معادن کشور طولانی و کند است، ورود به تحول دیجیتال بسیار ضروری است.

عسگری افزود: دیجیتالی شدن معادن اولویت اصلی بسیاری از مدیران معادن در سراسر جهان است و 43 درصد از مدیران بین المللی معادن اعلام کردند دیجیتالی سازی را در اولویت کاری خود قرار داده اند. در این راستا می توان گفت هوش به معنای استفاده بیشتر از قابلیت ها و فناوری های موجود است.

وی با اشاره به طرح امکان سنجی و اجرای استخراج هوشمند در ایران که هم اکنون در ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) در حال تکمیل است، گفت: این طرح هم اکنون در مرحله میدانی است. معادن کشور را زیر نظر دارد و ظرفیت پذیرش فناوری را ارزیابی می کند. نتایج کنونی این طرح که در نتیجه بررسی بیشتر معادن کشور به دست آمده است، نشان می دهد که می توان معادن را هوشمند کرد. اما در این مسیر سه مشکل جدی پیش روی کشور قرار دارد. زیرساخت های موجود در معادن به ویژه عدم دسترسی به اینترنت، مانعی جدی بر سر راه توسعه دیجیتال کاوی است. موضوع دوم مربوط به اطلاعات پایه موجود و اعتبارسنجی آن است و نکته آخر مربوط به آموزش است، زیرا امروزه قالب تولید در بخش معدن بررسی می شود.

  مدارک جعلی گل گهر بازیکن گابنی در کمیسیون انضباطی بررسی می شود

ارتقای بهره‌وری صنعت معدن با استفاده از فناوری‌های هوشمند

مهدی ایزدیار، مدیرعامل شرکت دانش بنیان زیرساخت فناپ به عنوان اپراتور هوش صنعتی گفت: ایران با حدود یک درصد جمعیت جهان، بیش از ۷ درصد ذخایر معدنی جهان و از نظر وجود ذخایر طبیعی زیرزمینی را در اختیار دارد. ثروت، او در میان 10 نفر است. ما اولین کشور در جهان هستیم.

وی درباره مزیت های معدن در ایران گفت: ذخایر زیاد، دسترسی به آب های آزاد، نیروی کار ماهر و ارزان، هزینه کم انرژی و …. از مزیت های ماینینگ در ایران است.

ایزدیار تصریح کرد: با وجود این موقعیت ذخایر معدنی و این مزیت های عالی در حوزه معدن، اما ضریب بهره برداری از ذخایر معدنی ایران یک درصد است در حالی که معمولا در دنیا میزان بهره برداری از منابع معدنی حدود 5 درصد و در شرایط که سهم بخش معدن 5.1 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان است، سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی ایران 0.9 درصد است. این رقم برای کشوری مانند ایران که در کمربند مس، طلا و سنگ آهن جهان قرار دارد بسیار پایین است، در حالی که سهم معدن در تولید ناخالص داخلی آفریقای جنوبی 8 درصد، شیلی 10 درصد، استرالیا 6 درصد، روسیه است. 8.5 درصد

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش 1400 مرکز پژوهش های مجلس، تنها 10 درصد چالش های حوزه معدن مربوط به مسائل بین المللی، 13 درصد به مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی و 33 درصد ناشی از آن است. شیوه‌های مدیریتی و چالش‌های معدن‌کاران استفاده از فناوری‌های جدید در اکتشاف، استخراج، فرآوری و بهره‌برداری از منابع معدنی عمدتاً مورد غفلت قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که با بهره‌برداری اصلی از معادن، با تکیه بر فناوری‌های نوظهور و شامل کل زنجیره نزولی مواد معدنی، دستیابی به سهم 20 درصدی معادن در تولید ناخالص داخلی مستثنی نیست.

  تیم هندبال نوجوانان ایران نایب قهرمان آسیا شد

این عضو کمیته راهبردی رویداد دیجیتال کاوی با تاکید بر مفهوم هوشمندی در کاوی خاطرنشان کرد: هوشمندی در ماینینگ تحولی همه جانبه در سازمان است و هدف آن تنها به دیجیتالی شدن ماینینگ محدود نمی شود، بلکه به تمام اجزای آن مربوط می شود. سازمان. به طور خاص، بحث استخراج هوشمند، مشکل تولید ضایعات معدنی تحت تأثیر ویژگی‌های ذاتی مواد معدنی استخراج‌شده، باطله‌های حاصل از طراحی، فرآیندها و ساختار سایت معدن را مورد بحث قرار می‌دهد. همچنین، استخراج هوشمند تأثیر مستقیمی بر مؤلفه‌هایی مانند تصمیم‌گیری سازمانی، نحوه برقراری ارتباط با گروه‌های کاری و بهینه‌سازی رویکردهای استفاده از منابع دارد.

ایزدیار ادامه داد: تحول هوشمند در حوزه معدن به سه عامل بستگی دارد، ابتدا مهندسی مجدد و یکپارچه سازی فرآیندها و در بر گرفتن فعالیت های سازمان با استفاده از راه حل کامل مدیریت منابع سازمانی (ERP)، سپس نیروی کار آموزش دیده (با رویکرد تحول دیجیتال). و در نهایت رهبری چابک برای درک ارزش با تاکید بر روش های چابک.

3 چالش در ماینینگ دیجیتال ایران/ نیاز به هوشمندی برای استفاده بهینه از سرمایه و ظرفیت ماینینگ

سوال اصلی؛ لزوم پیاده سازی و ایجاد یک سیستم یکپارچه

سروش فولادچی، فعال رسانه ای و کارشناس صنعت معدن، معدن را یکی از عوامل موثر بر توسعه اجتماعی، اقتصادی و انسانی دانست و گفت: افزایش تقاضای جهانی برای مواد اولیه معدنی، کاهش محتوای سنگ معدن، کمبود نیروی کار. بازار، الزامات و استانداردهای بالا تولید محصول و تاکید بر توسعه پایدار و حفظ منابع طبیعی از جمله چالش‌های کنونی صنعت معدن در جهان است که همراه با رقابت بین‌المللی، تاثیر محدودیت‌های فنی بر مقیاس‌پذیری اقتصادی و تداوم کاهش آن قیمت مواد اولیه (فلزات اساسی) صنعت معدن ایران را مجبور به استقبال از راهکارهای نوآورانه می کند.

وی در این زمینه بیان کرد: راه حل پیشنهادی برای رفع چالش های صنعت معدن، ایجاد یک جریان اطلاعات فوری بین بخش برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) با سطوح مختلف فنی و پایین دستی محیط های معدنی است. مشکل اصلی نیاز به پیاده سازی و ایجاد یک سیستم یکپارچه است. فناوری‌های تحول دیجیتال و انقلاب چهارم صنعتی از جمله اینترنت اشیا (IoT)، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT)، سیستم‌های فیزیکی-سایبری (CPS)، داده‌های بزرگ و غیره بهترین راه‌حل برای این امر در صنایع هستند.

استخراج دیجیتال بیش از هر چیز به مدیران آماده نیاز دارد

  لیگ ملت های والیبال نمایش غیرمنتظره ایران بزرگسالان شما مقابل ژاپن

یحیی محمود یکی از مدیران عامل IBM و توسعه دهنده فناوری در پروژه های اجرایی گروه Accenture که به صورت آنلاین در رویداد دیجیتال ماینینگ به ایراد سخنرانی پرداخت، به تشریح مسیر جهانی استخراج هوشمند پرداخت و اظهار داشت: استراتژی های مختلفی برای استخراج دیجیتال وجود دارد، بنابراین ابتدا شما باید جهت حرکت را پیدا کنید و مهمتر از همه، به مدیری نیاز داریم که بتواند مسئولیت تغییر جهت از استخراج سنتی به استخراج هوشمند را به عهده بگیرد. بسیاری از مدیران استخراج دیجیتال را نمی پذیرند و آن را چالشی می دانند که آنها را سردرگم می کند. ما باید ساده ترین مدل را پیدا کنیم و همچنین به عواقب این تغییر جهت فکر کنیم. جهت استخراج دیجیتال باید به گونه ای باشد که ماینر جایگاه خود را به خوبی در آن پیدا کند.

به گفته محمود، «مسئله مهم بخش معدن، اتوماسیون فرآیندهای داخلی و اصلی است. در ماینینگ دیجیتال، هماهنگی همه فرآیندها با یکدیگر، یعنی نحوه دیجیتالی کردن کل فرآیند استخراج با عملیات متمرکز، مهم است.

3 چالش در ماینینگ دیجیتال ایران/ نیاز به هوشمندی برای استفاده بهینه از سرمایه و ظرفیت ماینینگ

ما نباید منتظر کمک دولت باشیم

ابراهیم جمیلی، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، معدنی و صنایع کشاورزی ایران در اولین همایش دیجیتال کاوی گفت: چشم انداز هوش صنعتی در کنار مسئولیت های اجتماعی از اهدافی است که در این همایش معرفی کرده ایم. و ما در تلاش هستیم تا این مقوله را در بخش های ارائه به شیوه ای متفاوت توسعه دهیم.

وی در ادامه گفت: نمی توان معدن کشور را با سایر کشورها مقایسه کرد. چون مین های داخلی ما امکانات لازم برای اطلاعات را ندارند در حالی که این نیروها در معادن دنیا وجود دارند.

رئیس کمیته معادن و صنایع معدنی اتاق ایران با تاکید بر اینکه نباید منتظر کمک دولت باشیم، افزود: امکان سرمایه گذاری بیشتر برای دولت وجود ندارد، همین که دولت بتواند اینترنت را در معادن فعال کند کافی است. برای این بخش.”

جمیلی همچنین از رایزنی در خصوص اطلاعات هزار معدن در کشور خبر داد.

در جریان برگزاری رویداد تخصصی ماینینگ توسط تیم، کارگاه آموزشی «از ماجراجویی تا یادگیری در ایجاد راهکارهای سازمانی نهایی» توسط مهدی عرب زاده یکتا و وحید حاجی پور و کارگاه تخصصی «کاوی متصل» توسط کیوان ارائه شد. عزیزمحمدی. همچنین 10 استارت آپ برتر ماینینگ دیجیتال نیز معرفی شدند.

انتهای پیام/110/4144

دیدگاهتان را بنویسید