10 نکته ای که در مورد زمین با اپیدمی تاج آموختیم – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی Contemporary Thought، این بیماری همه گیر از زمان گسترش تاج در سراسر جهان به ما درس های زیادی درباره محیط زیست آموخت. در اینجا 10 درسی است که کرونا به ما آموخت.

1- طبیعت زنده می شود

با بسته شدن دسته جمعی شهرهای بزرگ در سراسر جهان، شاهد پدیده های جالبی هستیم. گرگ های کایوت در سانفرانسیسکو دیده شده اند، طاووس ها در بمبئی می رقصند، گرازهای وحشی در بارسلونا دیده شده اند، زنبورها و گله های وحشی که در انگلستان نادر هستند، موفق به زنده شدن شده اند. گویی حیوانات می خواهند مکان هایی را که از آنها دزدیده شده پس بگیرند. گزارش هایی وجود دارد که اقیانوس ها را می توان در 30 سال به طور کامل احیا کرد.

2- توجه به تجارت حیات وحش

در مورد انتقال این بیماری از حیوانات به انسان صحبت های زیادی وجود دارد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد ویروس تاج از بازار حیات وحش ووهان سرچشمه گرفته است. سایر ویروس ها مانند ابولا در کنگو و دیپا در مالزی که در اواخر دهه 1990 رایج شدند نیز با قاچاق حیات وحش مرتبط هستند. حتی حیواناتی که در اقیانوس ها زندگی می کنند نیز می توانند باعث بیماری شوند. تجارت حیات وحش از جمله خرید و فروش حیوانات خانگی عجیب و غریب، رژیم غذایی حیات وحش و طب سنتی مبتنی بر استفاده از حیات وحش به عنوان دارو، زمینه های مهمی برای انتقال بیماری های ویروسی است.
60 درصد بیماری های عفونی شدید توسط حیوانات منتقل می شود و میزان بروز و شیوع آنها افزایش می یابد. هیچ زمانی نبوده که مخالفت با تجارت حیات وحش تا این حد گسترده شده باشد. در هفته‌های اخیر، بیش از 200 گروه محیط‌زیست به سازمان بهداشت جهانی نامه‌ای ارسال کرده و خواستار تحریم چین به دلیل تجارت گسترده حیات‌وحش شده‌اند. The Crown به ما آموخت که تجارت حیات وحش چقدر می تواند مشکل ساز باشد.

3- دنیا باید از نیمی از ساکنان سیاره زمین مراقبت کند

در 40 سال گذشته، 60 درصد از جمعیت حیوانات و حدود نیمی از جنگل های بارانی خود را از دست داده است. برخی از فعالیت های انسانی مانند جنگل زدایی، گسترش کشاورزی و گسترش شهرها، تماس انسان با حیات وحش را افزایش داده است که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های ویروسی را در آینده افزایش دهد. عمل انسان در طبیعت منجر به تخریب محیط زیست و به هم خوردن تعادل بیولوژیکی جهان شده است. تخمین زده می شود که بیش از 1.7 میلیون ویروس در جهان وجود دارد. تلاش ها برای شناسایی این ویروس ها در هفته های اخیر برای جلوگیری از انتشار آنها تشدید شده است. در گذشته پروژه هایی در نتیجه مذاکرات بین گروه های مختلف دانشمندان و سازمان ملل مطرح شده است. این طرح ها سعی دارند نیمی از سیاره زمین را به عنوان ذخیره گاه طبیعی در نظر بگیرند و از آن در برابر تجاوزات انسانی محافظت کنند، اکنون فضای بهتری برای جدی گرفتن این طرح ها وجود دارد.

  یونان: کشتی های موجود در آب های لبنان متعلق به ما نیستند

4- توجه به لزوم کاهش تولید کربن

تعطیلات گسترده تولید داخلی را گسترش داده است. ما قبلاً این اتفاق را در تجهیزات حفاظت فردی دیده ایم. فناوری چاپگرهای سه بعدی می تواند توسعه تولید محلی را آسان تر کند. با این حال، شیوع ویروس کرونا جان بیشتری به تولیدات داخلی داده است. این فرآیند می تواند انتشار کربن در کالاهای صنعتی را کاهش دهد که برای تغییرات آب و هوایی بسیار مهم است.

5- توجه به اهمیت بازیافت

اقتصاد بازیافتی مفهومی است که از سال 2015 مورد بحث قرار گرفته است. ایده اصلی این روش اقتصادی مبتنی بر انجام بیشترین بازیافت مواد تجدید پذیر است. بحران تاج منجر به توجه بیشتر به بازیافت انرژی های تجدیدپذیر در صنایع پزشکی و دارویی شده است. با توجه به این بحران، این ماسک‌های پارچه‌ای و ضدعفونی‌کننده قابل استفاده مجدد وارد چرخه بازیافت و مصرف شده و علاوه بر آن به آلودگی‌های ناشی از لباس‌های جراحی، ماسک‌ها و دستکش‌های پلاستیکی توجه بیشتری می‌شود. استفاده از مواد شوینده نیز افزایش یافته است در نهایت این مواد شوینده از طریق آبراه ها وارد اقیانوس می شوند و آلودگی های گسترده ای ایجاد می کنند. این امر منجر به تولید مواد شوینده قابل بازیافت شد.

6- نقش طبیعت در درمان های نوین پزشکی

آزمایشات سریع برای بیماری عروق کرونر قلب به عنوان آزمایش PCR شناخته می شود. این آزمایش ها در زیست شناسی مولکولی انقلابی هستند. روش تجربی برنده جایزه نوبل بر اساس کشف آنزیمی است که در سال 1969 در یلوستون آمریکا کشف شد. بدون این آنزیم ها نمی توانید کیت های تشخیصی کوتاه مدت داشته باشید. حداقل 40 آنزیم وجود دارد که فقط در طبیعت تولید می شوند و انسان قادر به تولید آنها نیست. این آنزیم ها در اقیانوس ها و سایر محیط های طبیعی تولید می شوند و دانشمندان از آنها برای تکنیک های درمانی و تشخیصی استفاده می کنند. به همین دلیل است که باید از محیط زیست محافظت کنیم، زیرا بسیاری از وظایف درمانی و تشخیصی ما به طبیعت بستگی دارد.

  یا تسلیم یا مرگ - اندیشه مدرن

7- آلودگی هوا قابل کنترل است

مشاهدات فضایی نشان می دهد که آلاینده های ذرات معلق در طول زمان با گسترش ویروس کرونا کاهش یافته و بنابراین کیفیت هوا به طور قابل توجهی بهبود یافته است. سفر زمینی با ماشین حدود 70 درصد کاهش یافته است که قابل مقایسه با تعداد سفرها در سال 1955 است. نیروگاه ها تولید را 20 درصد کاهش داده اند که به معنای کاهش 70 درصدی تولید ذرات معلق و کاهش 50 درصدی تولید مونوکسید کربن است. و سایر گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن، نیتروژن و متان.
کاهش آلودگی هوا به ما نشان می دهد که می توانیم قبل از رسیدن به لحظه ای غیرقابل برگشت، آلودگی هوا را به سرعت کاهش دهیم. همچنین به طور جدی استدلال می شود که می توانیم به منابع انرژی پایدار و تجدیدپذیر دست یابیم که آلایندگی کمتری دارند.

8- رابطه نیتروژن و تاج

مطالعات نشان می دهد که شدت اولیه بیماری عروق کرونر قلب به میزان نیتروژن مربوط می شود. درست است که عواملی مانند سن، جمعیت، فاصله اجتماعی، سفر به خارج از کشور و تراکم جمعیت شهری با شیوع ویروس کرونا مرتبط هستند، اما یافته‌های جدیدی وجود دارد که نشان می‌دهد بین وضعیت سلامت جوامع و میزان آلودگی آنها ارتباط وجود دارد.
دی اکسید نیتروژن آلاینده ای است که محصول آلودگی نیروگاه ها و وسایل نقلیه است. این گاز یکی از عوامل اصلی باران های اسیدی و افزایش آلودگی نیتروژن در دریاچه ها و آب های ساحلی است. دی اکسید نیتروژن به ویروس کرونا متصل شده و شدت آن را تشدید می کند. هنگامی که افراد سالم در معرض دی اکسید نیتروژن قرار می گیرند، واکنش های التهابی در ریه ها و بینی نشان می دهند. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض دی اکسید نیتروژن علائم سرماخوردگی را بدتر می کند. قرار گرفتن در معرض این گاز باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. حقیقت تلخ این است که این بیماری تا کشف واکسن با ما خواهد بود، بنابراین باید به فکر تولید دی اکسید نیتروژن باشیم.

  اغتشاشات دی ماه 96 و آبان 98 اکنون دیگر تکرار نمی شود

9- تراکم شهرها خطرناک است

افزایش شهرنشینی در 30 سال گذشته و تراکم جمعیت شهری یکی از مشکلات عمده در جهان امروز است. از سوی دیگر، تعداد تماس های بین المللی به شدت افزایش یافته است. این دو عامل می توانند به میزان قابل توجهی میزان انتقال بیماری های عفونی را افزایش دهند. با در نظر گرفتن این موضوع، ما باید به تراکم جمعیت شهری و الگوهای حمل و نقل فکر کنیم تا بتوانیم در صورت بروز اپیدمی بعدی، ایمن تر باشیم.

10. احیای جنبش های بوم شناختی

رهبران جهان بر بحران ویروس تاج و سرنوشت کره زمین تاکید کرده اند. از دبیر کل سازمان ملل تا رئیس صندوق بین المللی پول، 13 وزیر آب و هوا اتحادیه اروپا، رهبران سازمان های غیر دولتی، پاپ و دیگر رهبران جهان سخنرانی کرده اند. به همین دلیل است که بیش از هر زمان دیگری می‌توان به دنبال سازمان‌های زیست‌محیطی جدی‌تر و قدرتمندتر بود. سازمان هایی که می توانند با تولید کربن، تامین پروتئین، تامین آب شیرین و مدیریت زمین جدی تر از همیشه مقابله کنند.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1277821

دیدگاهتان را بنویسید