۷ واکسن در سبد واکسیناسیون کرونا ایران

۷ واکسن در سبد واکسیناسیون کرونا ایران

دکتر سید محسن زهرایی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: نزدیک به چهار هفته است که وزارت بهداشت توصیه می کند تمام افراد بالای 18 سال که شش ماه واکسینه شده اند دوز تقویت کننده دریافت کنند، اما در عمل مشاهدات انجام شده است. نشان می دهد که افزایش نرخ واکسیناسیون بسیار محدود است و به هیچ وجه به وضعیت مطلوب نرسیده ایم.

وی ادامه داد: قبل از این توصیه میزان واکسیناسیون روزانه ما حدود 25 تا 30 هزار نفر بود که اکنون به حدود 100 هزار نفر رسیده است. البته این عدد برای بیش از دو هفته تقریبا ثابت ماند. اگر قرار باشد هر روز به این میزان واکسیناسیون ادامه دهیم، قطعا موج هفتم کرونا با این میزان واکسیناسیون مهار نمی‌شود و نیازمند مشارکت جدی‌تر مردم برای دریافت واکسن هستیم.

۷ واکسن در سبد واکسیناسیون ایران
وی در خصوص سبد واکسیناسیون کرونا در ایران گفت: سه واکسن با پلت فرم ویروس غیرفعال شامل واکسن های برکت، فخرا و سینوفارم است. علاوه بر این، چهار واکسن با پلت فرم پروتئین نوترکیب شامل واکسن پاستوکوکی، کوپارس، اسپایکوژن و نورا در کارنامه واکسیناسیون ایران قرار دارند. در واقع در مجموع 7 نوع واکسن در مراکز ارائه می شود.

رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت تاکید کرد: در حالی که ایران هفت واکسن را در سبد واکسیناسیون خود قرار داده است، اکثر کشورها برنامه واکسیناسیون خود را با دو یا سه واکسن تکمیل کرده اند و ما جزو کشورهایی هستیم که این واکسن را داشته ایم. طیف گسترده ای از واکسن ها

  نان تست فرانسوی با سس موز کارامل - تفکر مدرن

ادامه تولید واکسن‌های ایرانی کرونا منوط به ثبت سفارش وزارت بهداشت است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تولیدکنندگان ایرانی واکسن همچنان مشغول تولید واکسن هستند یا همچنان از واکسن هایی که در اختیار وزارت بهداشت قرار داده اند استفاده می کنند؟، تصریح کرد: واکسن کافی وجود دارد، بنابراین باید از این ظرفیت استفاده کرد. بنابراین وضعیت و کمیت موجودی را رصد خواهیم کرد و در صورت نیاز به واکسن زیاد، به تولیدکنندگان واکسن دستور خواهیم داد تا در صورت نیاز واکسن جدید بسازند.

زهرایی در پاسخ به این سوال که برنامه وزارت بهداشت برای استفاده از دوز استنشاقی واکسن کوپارس چیست؟، گفت: این واکسن ها در برنامه واکسیناسیون کشور استفاده می شود که تاییدیه سازمان غذا و دارو را دارد. طبق اطلاعات من، هیچ تاییدیه FDA برای دوز استنشاقی واکسن کوپارس صادر نشده است.

هیچ برنامه ای برای واردات واکسن وجود ندارد
وی افزود: در خصوص واکسن سینوفارم آخرین محموله آبان ماه سال 1400 وارد کشور شد و در حال حاضر برنامه ای برای واردات این واکسن به کشور وجود ندارد.

اسپوتنیک و آسترازنکا از مجموعه واکسیناسیون ایران حذف شدند
وی با اشاره به اینکه واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا از سبد واکسیناسیون کشور حذف شده است، تصریح کرد: با وجود اینکه پیش از این ذخایر هر دو واکسن را داشتیم، اما از تزریق این دو واکسن استقبال نشد و تعداد زیادی از این واکسن ها تاریخ مصرف گذشته است. و اون حذف شد

لزوم تکمیل واکسیناسیون کرونا در سن 12 سالگی
وی در خصوص آخرین تصمیم کمیته ملی واکسیناسیون کرونا مبنی بر تزریق دوزهای تقویت کننده واکسن کرونا به افراد زیر 18 سال، تاکید کرد: شرایط تزریق دوز تقویت کننده واکسن کرونا تغییر نکرده و فقط گروه سنی بالای 18 سال است. شش ماه از آخرین واکسیناسیون آنها گذشته است آنها در معرض تزریق دوز تقویت کننده واکسن هستند.

  روش های ساده تصفیه هوا در خانه - تفکر مدرن

رئیس اداره واکسیناسیون وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: بسیاری از افراد زیر 12 سال هنوز واکسن را دریافت نکرده اند و از خانواده ها می خواهیم هر چه سریعتر فرزندان خود را واکسینه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید