یک شهر نخبه در کنار دانشگاه ها راه اندازی می شود

1089919 فقط خبر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، ناصر باقری مقدم درباره انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه های بزرگ سراسر کشور و ساخت واحدهای مسکونی برای نخبگان، گفت: بر اساس دستور رئیس جمهور مطابق با تاسیس سکونتگاه نخبگان در کشور و حل مسئله مسکن جامعه نخبگان به عنوان موضوعی مهم برای حفظ و نگهداری نخبگان و استعدادهای برتر و فراهم آوردن شرایط مناسب برای بهره مندی از ظرفیت های آنان در توسعه و پیشرفت کشور. نخستین گام ها برای تحقق طرح شهرسازی نخبگان در دستور کار بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است.

وی افزود: از این رو بنیاد ملی نخبگان انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه های بزرگ در مراکز استان ها را اولین گام این اقدام می داند تا با همکاری و مشارکت و بهره گیری از احداث این روستاها در کنار دانشگاه ها آغاز شود. تداوم ساخت مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی در این شهرها و ایجاد زیرساخت های مناسب و تامین تجهیزات لازم در اختیار نخبگان، علاوه بر رفع مشکلات مربوط به اسکان، برای تسریع در مسیر آموزش و دانش نخبگان

باقری مقدم در ادامه به نحوه همکاری دانشگاه ها با بنیاد ملی نخبگان در اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: بر اساس این تفاهم نامه ها، دانشگاه ها با کمک بخشی از زمینی که می توانند به آن اختصاص دهند، در اختیار بنیاد ملی نخبگان قرار می دهند. این منابع، پشتیبانی، تسهیلات و اعتبارات دولتی، واحدهای مسکونی را در قالب شهر نخبگان ایجاد و احداث می‌کند و این واحدها به صورت اجاره بها در اختیار نخبگان کشور قرار می‌گیرد. همچنین برای اجرای این طرح لازم است منابع لازم در اعتبارات سالانه بنیاد ملی نخبگان دیده شود و مجوزهای لازم از وزارت مسکن، شهرداری ها و وزارت علوم صادر شود.

  یک عکس زیبا پس از باران پس از 21 سال منتشر شد - یک فکر مدرن

وی با بیان اینکه این فرآیند در سراسر کشور اجرا می شود، تصریح کرد: این فرآیند از استان تهران با امضای تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی شریف و امضای تفاهم نامه با دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شیراز آغاز شد. دارای دو تفاهم نامه دیگر است که به زودی پس از امضای مذاکرات لازم توسط طرفین امضا خواهد شد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: علاوه بر دولت سیزدهم و رئیس جمهور، علاوه بر توجه ویژه به مسکن عموم مردم در طرح ملی مسکن، دستور جداگانه ای نیز برای ایجاد واحدهای مسکونی برای نخبگان یکی از نخبگان، مربیان نخبه و کارآفرینان و فناوران نخبه در شرکت های دانش بنیان در اولویت هستند.

باقری مقدم در ادامه با تاکید بر اینکه راه اندازی شهرک نخبگان و حل مسئله مسکن به ماندگاری نخبگان در کشور کمک می کند و از مهاجرت نخبگان و خروج از کشور جلوگیری می کند. این گام مهمی در ایجاد امید و انگیزه در بین جوانان مستعد و جامعه نخبگان کشور است که امیدواریم با عنایت الهی و همکاری سایر دستگاه های اجرایی کشور تکمیل شود.

وی پیشگیری از مهاجرت نخبگان را وظیفه ای ملی و همگانی می داند و تاکید می کند: اجرای سند راهبردی کشور در موضوعات نخبگان به 40 دستگاه اجرایی ابلاغ شده است و بنیاد وظیفه شناسایی، رصد و پیگیری اقدامات این دستگاه ها را بر عهده دارد. در اجرای سند به گونه ای که برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان و استعدادهای برتر باید از امکانات کشور در اختیار دستگاه های اجرایی برای تحقق اقدامات سند به صورت عملیاتی استفاده کرد.

  آصفری: پناه دادن به گروهک تروریستی منافقین خلاف قوانین بین المللی است

به گزارش آنا، با توجه به تعاملات علمی و پژوهشی و استفاده از ظرفیت های نخبگان اخیرا قرارداد همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان با دانشگاه صنعتی شریف منعقد شد. و بهره مندی از امکانات و فرصت های کشورها برای همکاری در ساخت و بهره برداری از مجتمع های فرهنگی «آکادمی» و «شکوفایی» و… امضا شد.

انتهای پیام/104/

دیدگاهتان را بنویسید