یک توافق محکم، تضمین های اطمینان بخش و بسته شدن پرونده های امنیتی ایران مورد نیاز است

رئیس جمهور در دیدار امانوئل مکرون:

30220 314 فقط خبر

رئیس جمهور در دیدار با همتای فرانسوی خود در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بهبود روابط کشورمان با اروپا را منوط به استقلال کشورهای این قاره از اراده و نظر آمریکا دانست و شرایط را تشریح کرد. برای دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، سید ابراهیم رئیسی در دیدار با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر آمادگی ایران برای دستیابی به توافقی عادلانه و باثبات، دستیابی به این توافق را تضمینی اطمینان بخش و بسته شدن برجام خواند. امنیت ایران را مورد بررسی قرار داد و گفت: همکاری ها و روابط ایران و فرانسه قابل بهبود است، در حالی که اروپا باید در عمل نشان دهد که سیاست هایش مستقل است و تابع خواسته ها و سیاست های آمریکا نیست.

رئیس جمهور در این دیدار با اشاره به خروج آمریکا از برجام و زیر پا گذاشتن تعهدات این کشور و عمل نکردن اروپایی ها به تعهدات خود برای بهره مندی اقتصادی از برجام، افزود: علیرغم یکجانبه بودن برجام. خروج آمریکا از توافق و در نتیجه این آسیب، تمایل جمهوری اسلامی به دریافت ضمانت‌های اطمینان‌بخش درخواستی کاملاً منطقی و منطقی است.

وی پرونده های ایران در آژانس را مانعی جدی برای دستیابی به توافق دانست و گفت: برخورد آژانس با مشکلات باید فنی و به دور از فشار و پیشنهادات دیگران باشد و معتقدیم که امکان پذیر نیست. بدون بسته شدن امور ایران به توافق برسیم.

رئیسی با انتقاد از درخواست قطعنامه شورای حکام علیه ایران از سوی سه کشور اروپایی همزمان با مذاکرات هسته ای، این رویکردها را غیرسازنده و تشدید مشکلات دانست و افزود: آژانس انرژی اتمی با نظارت و بازرسی های خود رسما تایید کرده است. وی 15 بار اذعان داشت که فعالیت ایران در بطن تعهدات و به دور از انحراف است.

  تأثیر رتبه بندی بر حداقل دستمزد معلمان / حقوق معلمان چیست؟ | اخبار رتبه بندی ۱۳ اسفند ۱۴۰۰ - اندیشه معاصر

رئیس جمهور کشورمان رویکرد دوگانه آژانس به فعالیت های مخرب هسته ای رژیم صهیونیستی را نشانه سیاسی شدن دانست.

رئیسی در بخشی دیگر از سخنان خود، فعالیت های منطقه ای ایران را صلح طلب و عاملی برای جلوگیری از گسترش تروریسم در اروپا دانست و گفت: اینکه امروز در فرانسه انتخابات مسالمت آمیزی برگزار می کنید مرهون تلاش جمهوری اسلامی است. تروریسم را در منطقه نابود کنید.»

در این جلسه آقای مکرون پیشنهادهایی را برای مذاکرات در حال انجام ارائه کرد و اذعان داشت: واقعیت این است که در حالی که آژانس اعلام کرد ایران به طور کامل به تعهدات خود عمل کرده است، آمریکا در سال 2018 از برجام خارج شد و کشورهای اروپایی نیز نتوانستند از برجام خارج شوند. تعهدات خود در مورد استفاده ایران از منافع اقتصادی توافق را انجام دهند.

رئیس جمهور فرانسه ادامه کار برای پیشبرد توافق هسته ای را ضروری دانست و گفت: ایران و آژانس با همکاری یکدیگر می توانند پرونده های موجود را حل کنند و در این زمینه به آژانس فشار سیاسی وارد نخواهیم کرد.

آقای مکرون با دعوت از رئیس جمهور کشورمان برای سفر به فرانسه افزود: می توانیم همکاری های خود را برای گسترش روابط دوجانبه و مسائل اقتصادی و منطقه ای افزایش دهیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید