یارانه نان باید سال ها پیش لغو می شد

1081888 فقط خبر

رشد قیمت آرد در روزهای اخیر نگرانی هایی را ایجاد کرده است. طبق دستورالعملی که به کارخانجات ماکارونی، کیک، شیرینی، نشاسته و رشته فرنگی داده شده، قیمت آرد عرضه شده به این گروه ها پنج برابر می شود.


بیشتر بخوانید:

وزن فروش نان در حال بررسی است


در واقع انتشار این خبر در روزهایی که مردم با فشار مضاعف اقتصادی، تحریم، تورم و… مواجه هستند، انتقاد و واکنش بسیاری از افراد جامعه، اقتصاددانان، کارشناسان و… را برانگیخت.

به گفته کارشناسان، دلایل اصلی گرانی گندم به دلایل مختلفی از جمله افزایش قیمت گندم، دستمزدها، انحصارها و اقدامات متقابل، جنگ اوکراین و روسیه به عنوان مهمترین تولیدکنندگان گندم جهان و … ظاهر شده است. .

برخی دیگر معتقدند قاچاق آرد و گندم و روش های غیرقانونی باعث افزایش قیمت گندم شده و موضوعی چالش برانگیز است که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

مسلم است که تغییر رویه باید سال ها پیش در کشور اتفاق افتاده باشد. زیرا پرداخت یارانه به تولیدکنندگان منجر به انحصار و سودآوری برخی تولیدکنندگان و فعالان عرصه گندم و نان شده است. اما چیزی که دولت انتظار نداشت، عدم اطلاع رسانی به موقع بود. در واقع همه انتظار داشتند که دولت جدید با شفاف سازی و اطلاع رسانی به مردم اطلاع رسانی کند و به عبارتی شوکی به بازار و مردم وارد نکند.

رئیس انجمن صنعت آرد کشور در گفتگو با آنا، دلیل اصلی گرانی نان حجیم، نان نیمه حجیم و برخی اقلام مانند ماکارونی را افزایش قیمت گندم دانست و تاکید کرد: قیمت به 12 رسید. هزار تن

  نرخ ارز در بازار آزاد 4 آوریل 1401 / نرخ ارز تغییر نکرده است - اندیشه معاصر

حسین یزگردی با بیان اینکه قیمت گندم مورد نیاز برای آردهای فله و نیمه حجیم و محصولاتی مانند بیسکویت، ماکارونی و … تقریباً 13 برابر شده است، گفت: عواملی مانند افزایش دستمزدها، جنگ اوکراین و روسیه، افزایش قیمت گندم، افزایش قیمت گندم و … و غیره. افزایش قیمت آرد چشمگیر است.

وی گفت: قیمت آرد و گندم از زمان وقوع بحران نظامی در اوکراین و روسیه که بزرگترین تولیدکنندگان گندم هستند در اکثر کشورها افزایش یافته است. قیمت آرد و گندم در اکثر کشورها در حال افزایش است، به طوری که برخی کشورها افزایش 50 درصدی قیمت گندم را گزارش کرده اند.

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان آرد افزود: بر اساس پیش بینی های چند ماه پیش وزارت جهاد کشاورزی در حوزه کشاورزی، خوشبختانه مشکلی در زمینه تامین گندم نداریم، به عبارتی باید با کمبود آرد و گندم مواجه باشیم. در کشور. “

یازجردی با بیان اینکه سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان باید افزایش قیمت اقلام آسیب دیده از گندم و آرد را تصویب کند، یادآور شد: هرگونه پیشنهاد افزایش قیمت از سوی تولیدکنندگان باید به تایید این سازمان برسد. در صورت عدم تایید این سازمان افزایش قیمت قانونی نخواهد بود.

وی با اشاره به اینکه یارانه تولید نان و تامین آن در اختیار مصرف کننده باید از سال ها قبل صورت می گرفت، گفت: در واقع اصل تصمیم گیری به خودی خود مشکلی ندارد؛ بلکه باید از سال ها قبل یارانه تولید نان تامین شود. همچنین لازم است؛ زیرا این طرح با انحصار و قاچاق کالا مبارزه می کند اما متاسفانه در اجرای آن با مشکلات و انتقاداتی مواجه می شود.

  قیمت سکه و طلا امروز جمعه 27 اسفند 1400 + جدول - اندیشه معاصر

رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان آرد به برخی از مهمترین موضوعات در اجرای این طرح پرداخت و اذعان داشت: مردم باید از ابتدا نسبت به افزایش قیمت گندم و دلایل این افزایش ناگهانی آگاه می شدند. یعنی دولت قبل از گران شدن باید مردم را آگاه می کرد.

انتهای پیام/4103/

دیدگاهتان را بنویسید