یارانه بنزین از این طریق چگونه پرداخت می شود؟ – اندیشه معاصر

وی گفت: دو مشکل متفاوت در مورد بنزین وجود دارد، اول توزیع نادرست بنزین یارانه ای به نفع ثروتمندان و دوم نحوه ارزیابی آن به عنوان منبع انرژی است. دولت در حال حاضر روی اولین موضوع در توزیع یارانه بنزین به افراد متمرکز است.

یکی از اعضای موسسه حاکمیتی شریف با تاکید بر اینکه امروزه بنزین در دو قسمت مصرف می شود، گفت: یک مصرف مربوط به حوزه حمل و نقل (تاکسی و وانت) است و فعلاً این موضوع بحثی نیست. استفاده دیگر مربوط به خودروهای شخصی است که کاملا راحت کار می کنند، زیرا یارانه بنزین برای خانوارهایی که نقشی در زنجیره ارزش ندارند، کارکرد رفاهی دارد. اما مشکل اینجاست که این کالای یارانه ای برای اهداف اجتماعی درست استفاده نمی شود.

وی افزود: در نظام اجتماعی می توان انتظار داشت که یارانه به اقشار ضعیف یا حداقل به همه مردم تعلق گیرد و یا با اهدافی خاص مانند حمایت از تحصیل یا ازدواج بین دانش آموزان و جوانان توزیع شود.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اما امروزه متأسفانه نحوه تخصیص یارانه بنزین به گونه ای است که افراد ثروتمند با مصرف بیشتر از آن بهره بیشتری می برند. بنابراین، هر عاقلی می‌تواند منطق این را که چرا باید به فردی که دارایی بیشتری دارد، یارانه کمک اجتماعی بدهیم، زیر سوال ببرد، چرا که این یارانه هیچ عارضه محسوس دیگری برای توجیه توزیع آن به این قشر خاص ندارد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1261337

  آمریکا بسته جدیدی از کمک های نظامی به اوکراین ارسال کرد

دیدگاهتان را بنویسید