گفتگوی تلفنی امیر عبداللهیان با وزیر امور خارجه چین/ پاسخ آمریکا به پیشنهاد تهران باید واقع بینانه باشد

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گوی تلفنی با وزیر امور خارجه چین بر لزوم واکنش واقع بینانه آمریکا به پیشنهادات سازنده جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلف به منظور دستیابی به توافق تاکید کرد.

2532 686 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه کشورمان و وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در گفت و گوی تلفنی درباره موضوعات مورد علاقه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی گفت وگو کردند. برای هر دو طرف، از جمله تقویت روابط اقتصادی و تجاری و مذاکرات برای رفع تحریم ها

وزیر امور خارجه کشورمان با مفید و سازنده خواندن گفتگوی تلفنی اخیر روسای جمهور دو کشور و ابلاغ سلام حجت الاسلام رئیسی به همتای چینی خود، بر تلاش هم افزایی مقامات ایرانی و چینی برای پیگیری و اجرا تاکید کرد. توافقات دوجانبه را امضا کرد و از همتای چینی خود خواست به تهران سفر کند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به حوادث منطقه جنوب شرق آسیا این رفتار را محکوم کرد. آمریکا وی در خصوص پکن تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس سوابق تاریخی و به دلیل حمایت از ثبات منطقه به اصل چین واحد به عنوان یک تعهد قانونی پایبند است.

امیر عبداللهیان با اشاره به تلاش فعال طرف ایرانی برای دستیابی به یک توافق پایدار و قوی، بر لزوم پاسخ واقع بینانه آمریکا به پیشنهادات سازنده جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلف برای اجرای توافق تاکید کرد. .

وزیر امور خارجه چین در این گفت وگوی تلفنی ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس جمهور چین به خجت الاسلام رئیسی، توسعه روابط دوجانبه را مطابق با منافع دو کشور توصیف و بر نفی یکجانبه گرایی در فضای بین المللی و تاکید کرد. حمایت از منافع کشورهای در حال توسعه.

  لاوروف: حذف روسیه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غیرممکن است - تفکر مدرن

وانگ یی با ارزیابی مواضع ایران در قبال تمامیت ارضی چین بر مخالفت بخش بزرگی از جامعه جهانی با دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها تاکید کرد.

وزیر امور خارجه چین نیز با اعلام حمایت از ادامه مذاکرات هسته ای و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات، ابراز امیدواری کرد که مسیر دیپلماسی به توافق منتهی شود.

وی همچنین بر اهمیت رایزنی های مستمر و نزدیک مقامات دو کشور تاکید کرد و وانگ یی مواضع جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات را منطقی و عاقلانه خواند.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید