کنعانی: نقش چین در مذاکرات برجام سازنده است

کنعانی: نقش چین در مذاکرات برجام سازنده است

من گزارش میدم اعتدالسخنگوی وزارت امور خارجه صبح دوشنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی که حدود 90 دقیقه به طول انجامید، در پاسخ به سوالی درباره مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال حوادث اخیر عراق از جمله کرد با حضور حامیان مقتدی صدر در پارلمان این کشور گفت: عراق کشوری بزرگ و همسایه مهم ما است و طبیعتاً رویدادهای جاری عراق را با دقت و با حساسیت دنبال می کنیم. ایران همواره بر ثبات و برقراری امنیت در این کشور دوست و برادر تاکید داشته است. همانطور که بارها گفته ایم، معتقدیم امنیت عراق، امنیت ایران و منطقه است.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با اشاره به اتفاقات کنونی عراق تصریح کرد: به نظر می رسد این تحولات ناشی از اختلافات سیاسی در عراق است و ما آنها را جزئی از امور داخلی عراق می دانیم و معتقدیم که تحرکات سیاسی عراق ، احزاب و تشکل ها می توانند در چارچوب قانون اساسی فعالیت کنند و سازوکارهای قانونی این کشور باید مسالمت آمیز و با احترام متقابل از شرایط موجود عبور کنند و با تشکیل دولت مردمی به توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر این کشور همسایه کمک کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران همواره به انتخاب مردم عراق احترام می گذارد، افزود: تاکید می کنیم که گفت و گو بهترین راه برای حل مشکلات داخلی عراق است و در این زمینه اطمینان داریم که ملت عراق با پختگی خود و همچنین با با درایت و تدبیر رهبران عراق، آنها می توانند این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارند و شاهد افزایش ثبات و آرامش در عراق باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه روز گذشته یکی از نمایندگان مجلس در مصاحبه ای گزارش داد که با توجه به اظهارات آقای باقری در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها به زودی در وین برگزار می شود.وی تصریح کرد: در پاسخ به این سوال ابتدا باید تاکید کنم که ایران همیشه خلاق بوده و با ابتکار پای میز مذاکره آمده است.

  یارانه جدید به حساب خانواده های معترض واریز شد

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان اظهار داشت: روند مذاکرات را فرآیندی منطقی و معقول برای رسیدن به توافقی جامع، باثبات و تضمین کننده منافع ایران در چارچوب برجام می دانیم. به طور جدی پیام های مختلفی رد و بدل شد و همانطور که می دانید آقای بورل متنی را بر اساس مذاکرات گذشته ارائه و پیشنهاد کرد، طرفین نیز این متن را دریافت کردند و جمهوری اسلامی ایران نیز این متن را دریافت و بررسی کرد و نقطه نظرات خود را ارائه کرد. چشم انداز.

وی ادامه داد: در این زمینه شاهد تلاش ها و گفت وگوهای دیگری نیز بوده ایم، کما اینکه چند روز پیش شاهد گفتگوی مفصل بین روسای جمهور ایران و فرانسه بودیم که بخشی از این بحث در خصوص این مذاکرات بود. طرف فرانسوی تلاش هایی را انجام داد. برای نزدیک شدن دیدگاه‌های دو کشور (ایران و آمریکا)، تلاش‌هایی از سوی وزرای خارجه برخی کشورها از جمله کشورهای منطقه صورت گرفت و در گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه ایران، نقطه نظرات خود را بیان کردند. وزیر واقعیت این است که ایران از هر ابتکاری که در این راستا کمک کند استقبال می کند. ما همیشه به این ابتکارات پاسخ مثبت داده‌ایم، همیشه در نحوه مذاکره خلاق و انعطاف‌پذیر بوده‌ایم و پای میز مذاکره حضور داشته‌ایم.

وی ادامه داد: پس از تبادل پیام‌ها و دیدگاه‌ها در روزهای اخیر و بررسی‌هایی که روی متون پیشنهادی انجام شده، این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک بتوانیم در مورد زمان‌بندی مذاکرات به نتیجه برسیم و احتمالاً شاهد دور جدیدی از مذاکرات خواهیم بود البته این کاملاً به اراده طرف مقابل به ویژه آمریکایی ها بستگی دارد که تمایل خود را برای دستیابی به توافقی منطقی، معقول و پایدار نشان دهند و از طرح موضوعات انحرافی خودداری کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی نمایندگان معتقدند تیم مذاکره کننده ایران در جلسات مشترک با نمایندگان مجلس جزئیات مذاکرات و شکایات نمایندگان را به آنها اطلاع نداده است، ادامه داد. وی در این ارتباط گفت: وزارت امور خارجه همکاری و تعامل مثبتی با مجلس دارد، نگاه ما به مجلس و نمایندگان مجلس نگاه همکاری است. ما معتقدیم که نقش مجلس حمایتی، حمایتی و اخلاقی برای تیم مذاکره کننده است و نظرات و دیدگاه های نمایندگان مردم برای ما مهم و قابل توجه است.

  چه پرده هایی برای آشپزخانه مناسب هستند؟ - اندیشه معاصر

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین به سوال دیگری درباره چین در روند احیای برجام و لغو تحریم ها پاسخ داد و اینکه به نظر نمی رسد چین در این زمینه نقش فعالی ایفا کند. وی با حسن نیت در این زمینه عمل کرده است و در گفت و گوی تلفنی اخیر روسای جمهور دو کشور در مورد این مذاکرات صحبت کرده و حسن نیت و نگاه سازنده خود را در این زمینه اعلام کردند. ما معتقدیم که نقش چین در این مسیر سازنده و مکمل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با روابط ایران و آژانس و انتخاب نماینده جدید ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: آقای نظیری عسل سفیر جدید ایران است. به دفتر اروپایی سازمان ملل متحد و نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی آژانس بین المللی انرژی اتمی انتخاب شد. سفیر جدید ایران دیپلمات مجربی است و کار خود را از محل ماموریت خود آغاز کرده است و امیدواریم با این انتخاب و روی کار آمدن نماینده جدید ایران، همکاری با آژانس با جدیت بیشتری ادامه یابد.

کنعانی گفت: همکاری با آژانس برای ما مهم است. ایران کشوری مسئولیت پذیر است و همواره به مسئولیت خود عمل کرده است و امیدواریم آژانس و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در امور مربوط به ایران حرفه ای عمل کنند و بتوانند نقش میانجی را در مذاکرات و مذاکرات ایفا کنند. روند حذف تدریجی تحریم ها

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره روابط ایران و اردن نیز اظهار داشت: رابطه مستقیمی بین دو کشور ایران و اردن وجود دارد. سفارت های دو کشور در تهران و امان فعالیت می کنند و فرصتی برای مذاکرات دیپلماتیک بین دو کشور وجود دارد. تماس تلفنی بین وزرای خارجه دو کشور برقرار شده است و از هر تلاش و اقدام عملی کشورهای منطقه و همسایه برای گسترش روابط استقبال می کنیم.

  برداشت نامنظم از کوه های بی بی شهربانو خطرناک است/ کوه های بی بی شهربانو هفته به هفته ناپدید می شوند

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر تلاش قطر و عمان در رابطه با مذاکرات لغو تحریم ها و تلاش آنها برای همگرایی دیدگاه های ایران و آمریکا در روند این موضوع گفت: برخی دوستانه کشورهای منطقه در ارتباط با این مذاکرات انگیزه های مثبتی دارند و دارند و در این زمینه نقش آفرینی می کنند و پیشنهاداتی ارائه می دهند و قطر و عمان از جمله کشورهایی هستند که روابط خوب و نزدیکی با آنها داریم و علاقه مند به ایفای نقش مثبت هستند. در اجرای این مسائل همانطور که گفته شد این دو کشور از جمله کشورهایی هستند که در این زمینه فعال هستند و روابط و تعاملات مثبتی با آنها داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان برگزاری ششمین دور مذاکرات ایران و عربستان در بغداد گفت: همانطور که در جلسات قبلی نیز اشاره کردم، اراده مثبت برای آغاز مرحله جدید مذاکرات وجود دارد. مذاکرات بین دو کشور با نقش مثبت بیایید برادرانمان را در عراق آغاز کنیم. هنوز زمان دقیقی برای مرحله جدید مذاکرات مشخص نشده است. امیدواریم شرایط داخلی عراق پیشرفت مثبتی داشته باشد و دوستان ما در عراق بتوانند نقش سازنده قبلی خود را در این چارچوب ایفا کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اتفاقات اخیر در مرزهای ایران و افغانستان گفت: این اتفاقات ناشی از عدم توجه و توجیه مسئولان مرزبانی افغانستان در خصوص خطوط مرزی مشترک دو کشور است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هنوز درباره سفیر جدید ایران در یمن تصمیمی گرفته نشده است.
وی در خصوص تعیین سفرای جدید ایران در انگلیس و فرانسه نیز گفت: وزارت امور خارجه اقداماتی را در این راستا انجام داده، مقدمات را فراهم کرده است و امیدواریم شاهد عزیمت سفرای کشورمان به این دو کشور باشیم. در اسرع وقت. آینده دور.

این خبر کامل شد

دیدگاهتان را بنویسید