کم خونی در دوران بارداری – یک تفکر مدرن

کم خونی یکی از عوارض شایع بارداری است. زنان باردار معمولاً دو بار از نظر کم خونی مورد آزمایش قرار می گیرند – یک بار در اولین ویزیت قبل از تولد و سپس دوباره در هفته 28 بارداری هنگامی که آزمایش دیابت بارداری انجام می شود.

در دوران بارداری، با افزایش حجم خون، رگ های خونی شما گشاد می شوند. همانطور که حجم خون شما به سرعت افزایش می یابد، غلظت گلبول های قرمز در خون شما ممکن است نازک شده و باعث کم خونی شود. این می تواند میزان اکسیژن در دسترس نوزاد را کاهش دهد و این می تواند منجر به ناهنجاری جنین، سقط جنین، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد شود. به همین دلیل پیشگیری از کم خونی در دوران بارداری ضروری است.

کم خونی به سطح هموگلوبین زیر 11 گرم در دسی لیتر (هماتوکریت زیر 33 درصد) در سه ماهه اول و سوم و کمتر از 10.5 گرم در دسی لیتر (هماتوکریت زیر 32 درصد) در سه ماهه دوم گفته می شود. زنانی که سطح هموگلوبین آنها کمتر از این سطوح است ممکن است کم خونی داشته باشند و باید برای علت آن آزمایش شوند.

کمبود آهن ممکن است با کمبود اسید فولیک نیز همراه باشد. اسید فولیک نوعی ویتامین B است که با آهن کار می کند و سلول های جدیدی مانند گلبول های قرمز خون را ایجاد می کند. دریافت اسید فولیک کافی در رژیم غذایی در دوران بارداری بسیار مهم است.

از آنجایی که بدن در چهار ماه اول بارداری به آهن کمتری نیاز دارد، مصرف آن در این دوران ضروری نیست و حتی کمبود آهن در اوایل بارداری از تهوع و استفراغ شدیدی که در این دوران شایع است، جلوگیری می کند. عوارض مصرف آهن ، تهوع و استفراغ.

  پاشنه کفش در مغز فرو می‌رود، انتهای پایان پرحرف - تفکر مدرن

علائم شایع:
کمبود هوا
خستگی، ضعف یا غش
رنگ پریدگی

علائم زیر کمتر رایج است:
ریتم قلب یا احساس غیر معمول و آگاهی از ریتم قلب
التهاب و درد زبان
حالت تهوع
سردرد
حالت فراموشی که گاهی اتفاق می افتد
معده درد

دلایل
رژیم غذایی ناکافی و ناکافی که حاوی آهن کافی نیست.
کمبود اسید فولیک
از دست دادن خون به دلیل خونریزی ناشی از هموروئید یا خونریزی گوارشی
غذای اضافی که آهن و سایر مواد مغذی موجود در غذا را از بین می برد.

در بسیاری از موارد، کم خونی در دوران بارداری ناشی از کمبود ذخایر آهن است که برای تامین نیاز اضافی به آهن در دوران بارداری مورد نیاز است. این نوع کم خونی کم خونی ناشی از فقر آهن نامیده می شود و در دوران بارداری با مولتی ویتامین های حاوی آهن یا مکمل آهن جداگانه قابل درمان است.
به خاطر داشته باشید که حتی اگر آهن و اسید فولیک کافی دریافت کنید، خانم باردار ممکن است کم خونی داشته باشد، زیرا بارداری باعث تغییر جذب این مواد می شود. همچنین جنین مقداری از آهن و اسید فولیک مادر را مصرف می کند.

عوامل خطر
تغذیه ناکافی، به ویژه کمبود چندین ویتامین
سیگار کشیدن، که جذب مواد مغذی مهم را کاهش می دهد.
مصرف الکل که خود باعث تغذیه نامناسب و ناکافی می شود.
سابقه هر بیماری که باعث کاهش جذب مواد مغذی شود.

جلوگیری
زمانی که باردار هستید، برای جلوگیری از کم خونی، حتما از غذاهای غنی از آهن و منابع ویتامین C استفاده کنید. غذاهای غنی از آهن عبارتند از جگر، گوشت قرمز، غلات کامل و نان، تخم مرغ، سبزیجات برگ سبز (مانند اسفناج و کلم بروکلی)، حبوبات و توفو (یا پنیر لوبیا)، و میوه های خشک شده (مانند کشمش، آلو و زردآلو). . هستند

  دلایل حذف بلوز از آسیا بدهی کالدرون و مالکیت مشترک

غذاهای سرشار از اسید فولیک مانند غلات کامل، غلات غنی شده، گوشت، جوانه گندم، لوبیا و لوبیا، بادام (پسته خام)، بلغور جو دوسر، قارچ، کلم پیچ، کلم بروکلی، جگر گاو، سبزیجات با برگ سبز، میوه ها (مانند پرتقال) مصرف کنید. ، توت فرنگی و خربزه) و مارچوبه.

غذاهای غنی از ویتامین C مانند مرکبات و سبزیجات خام و تازه را زیاد مصرف کنید. ویتامین C باعث جذب بهتر آهن می شود.
بنا به صلاحدید پزشک، ممکن است برای شما ویتامین های تزریقی و مکمل های معدنی تجویز شود.

عوارض جانبی احتمالی
تولد زودرس
کم خونی شدید و خطرناک هنگام زایمان به دلیل خونریزی. در این صورت نیاز به تزریق خون است.
حساسیت به عفونت پس از زایمان

رفتار
معمولاً می توان آن را با مکمل های آهن یا اسید فولیک، خوراکی یا تزریقی درمان کرد.

اگر پزشک قرص آهن تجویز کرد، حتما آن را همراه غذا مصرف کنید تا از حالت تهوع جلوگیری کنید. از مصرف آن با شیر خودداری کنید؛ کلسیم از جذب آهن توسط بدن شما جلوگیری می کند. در عوض، قرص آهن خود را با آب پرتقال یا نوع دیگری از ویتامین C مصرف کنید. ویتامین C به جذب آهن کمک می کند.

زنان باردار در دوران بارداری نیاز قابل توجهی به آهن دارند، بنابراین این نیاز برای بارداری با جنین حدود یک گرم است، بنابراین برای زنان بارداری که کمتر در معرض کمبودهای غذایی هستند، روزانه 30 تا 60 میلی گرم برای جلوگیری از کمبود آهن مصرف شود. مکمل آهن تجویز می شود.

در موارد کمبود شدید آهن، در صورتی که سایر درمان ها مؤثر واقع نشوند، ممکن است نیاز به تزریق گلبول های قرمز باشد.

  چه کسی مانع ارث بردن من از مادرم می شود؟ - اندیشه معاصر

نکته:

اگر زبان قرمز و دردناک است، 3 تا 4 بار در روز دهان و زبان خود را با آب نمک گرم بشویید. برای تهیه آب نمک یک قاشق چایخوری نمک را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و حل کنید.
دندان های خود را با یک مسواک نرم مسواک بزنید.

داروها
ممکن است آهن، اسید فولیک و سایر مکمل ها تجویز شود. برای جذب بهتر، یک ساعت قبل یا بین غذا مکمل آهن مصرف کنید. آهن مدفوع را تیره می کند و اغلب باعث یبوست می شود.

فعالیت
بدون محدودیت. زمانی که خسته هستید استراحت کنید تا کم خونی برطرف شود.

رژیم غذایی
خوب غذا بخورید و مکمل های تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید. سعی کنید برای جلوگیری از یبوست، فیبر و مایعات غذایی بیشتری مصرف کنید.

در این صورت به پزشک مراجعه کنید
اگر در دوران بارداری علائم کم خونی دارید.
اگر در طول درمان یکی از مشکلات زیر رخ دهد: اسهال، حالت تهوع، درد شکم، یبوست، خونریزی از هر جایی، هر چقدر هم کوتاه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید