کمک مالی مجلس ربطی به وزارت ورزش و کمیته المپیک ندارد/ بودجه ورزش قهرمانی جوابگوی نیاز واقعی آن نیست

1069537 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، سیدرضا صالحی امیری ضمن صحبت درباره شرایط کاروان اعزامی ایران به بازی های کشورهای اسلامی، اظهار کرد: از 25 بهمن ماه به طور رسمی کار را آغاز کردیم و سرپرست کاروان. و سرپرست ترکیب منصوب شد. جلسات کارشناسی با تمامی فدراسیون های علاقمند برگزار شد و در مرحله اول 1500 نفر ثبت نام کردند. در نهایت سه شنبه گذشته لیست نهایی با 493 نفر بسته شد که از این تعداد 273 نفر ورزشکار هستند. در دوومیدانی چند نفر به همراه 110 زن اضافه شده اند که کمک زیادی به کاروان خواهند کرد. اگر فوتبال بانوان داشتیم عملا به 50 درصد برای بانوان می رسیدیم. مقدمات کار داخلی اعم از تامین ارز و پوشاک و … فراهم شده است، امسال استثنائاً تمامی خریدها از داخل انجام می شود و تمام ماشین آلات بومی است و دولت نیز از ارز حمایت کرده و یک میلیون یورو نیز پرداخت شده است. ارائه شده است.

وی در ادامه افزود: پرواز کاروان ایران به قونیه با ایرلاین داخلی است. پروازها به آنکارا است و از آنجا اعضای کاروان به قونیه می روند. رئیس کاروان همه کارها را در قونیه انجام داده است. در آنجا فعالیت های فرهنگی نیز خواهیم داشت. سالن بسیار خوبی را در هتل قونیه اجاره کرده ایم که مسئولان در آنجا مستقر هستند و نمایشگاه «ایران زیبا» در آنجا خواهد بود.

رئیس کمیته ملی المپیک کشور درباره پیام این رویداد در حوزه فرهنگی و ارائه چهره واقعی کشور و مردم ایران به ما گفت: اساسا ورزش در ایران بدون هویت فرهنگی و فضیلت و اخلاق جایی ندارد. . آنچه به ورزش ایران اعتبار می بخشد هویت فرهنگی آن است. قهرمانان ما در سیل و زلزله با مردم هستند. اگر فقط برای مدال باشد، فکر می کنم ورزش ایران یک سازمان انتزاعی خواهد بود که شادی را به خانه مردم نمی آورد. ورزشکاران باید در غم ها و شادی ها در کنار مردم باشند.

صالحی امیری در پاسخ به ناامیدی برخی از ورزشکاران پس از لغو بازی های آسیایی 2022 اظهار کرد: ابتدا همه کشورها از جمله ما تصمیم گرفته ایم با تیم های اصلی در بازی های کشورهای اسلامی شرکت کنیم. البته باید اشاره کنم که بازی های آسیایی در سال 1402 برگزار می شود و در واقع این رویداد یک سال به تعویق افتاده است. زمان دقیق آن در آینده نزدیک اعلام خواهد شد. بر این اساس باید اردوها برای این رویداد ادامه یابد. همچنین پاداش سکو را افزایش دادیم تا به ورزشکاران انگیزه بیشتری بدهیم. در سه ماهه اول سال 50 درصد بودجه فدراسیون ها را پرداخت کردیم و تا امروز 15 میلیارد تومان مربوط به بلیط هواپیما آنها را خریداری کرده ایم. دولت و سازمان بودجه برنامه کمک زیادی کردند. من می خواهم از مسئولان دولتی التماس کنم و بگویم که بودجه مسابقات قهرمانی ورزش ایران با نیازهای واقعی مطابقت ندارد. ما مشکلات را درک می کنیم اما هزینه ها 5 برابر شده و بودجه فدراسیون ها 5 برابر نشده است. البته ما در کمیته المپیک بودجه فدراسیون ها را 50 درصد افزایش داده ایم. من انتظار دارم که سازمان برنامه کمک کند تا مسابقات قهرمانی بیشتری تامین شود. ورزش ایران در این شرایط سخت لبخند و شادی را برای مردم به ارمغان خواهد آورد. تضمین می کنیم با حمایت دولت شادی بیشتری را برای مردم به ارمغان بیاوریم.

  یک وب سرور برای شناسایی سلول های ویرایش شده راه اندازی کنید

وی با اشاره به هدف گذاری برای بازی های کشورهای اسلامی خاطرنشان کرد: هدف ما این است که در بین سه قدرت برتر کشورهای اسلامی باشیم. البته ترک ها سعی کردند در رشته هایی که مدعی هستیم برخی وزن ها و اتفاقات را حذف کنند و تغییراتی ایجاد کردند. ارزیابی رئیس و کادر نظارتی این است که نسبت به دوره قبل بهتر خواهیم بود. همچنین جوایز به صورت ارزی خواهد بود.

رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان درباره تعلیق برخی از اعضای تیم های مختلف گفت: ظرفیت دهکده بازی ها در قونیه محدود است و ستاد برگزاری بازی ها محدودیت های جدی را اعلام کرد. کادر کنترل ایران هفته گذشته اقدام مثبتی انجام دادند و موافقت کردند که خادمین تیم در هتل مستقر شوند اما کارت شناسایی داشته باشند تا بتوانند در کنار تیم ها باشند.

صالحی امیری با اشاره به اهمیت دیپلماسی در ورزش خاطرنشان کرد: دنیا ابزار است و صاحب آن مکان مهم است. دیپلماسی ورزشی یکی از مراکز اصلی دیپلماسی فرهنگی و مرکز تولید قدرت نرم است. وقتی پرچم کشور برافراشته می شود برای ایران افتخار ملی ایجاد می کند و یک قرابت فرهنگی ایجاد می کند که باید در آن سرمایه گذاری کنیم. ما در چهار دهه اخیر این کار را نکرده ایم و اگر انجام می دادیم وضعیت ورزش قهرمانی ما خیلی بهتر می شد.

رئیس کمیته ملی المپیک با بیان این جمله گفت: در چهار سال گذشته حدود 200 جلسه با مقامات ارشد ورزش جهان داشتیم: در چهار سال گذشته 8 دیدار با توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک) نتیجه این گفتگوها کاهش تهدید و افزایش فرصت بود. اگر جایگاه جهانی در خدمت ورزش قهرمانی نباشد ارزشی ندارد و اگر به جای 500 فقط 50 جایگاه موثر داشته باشیم نتیجه بهتری می گیریم.

وی گزارشی از روند توسعه ورزش قهرمانی در ایران را هدف اصلی دیدار خود و حمید سجادی با توماس باخ عنوان کرد و اظهار داشت: از او خواستیم در مقابل فشارهای ناعادلانه ای که به ورزش ما وارد می شود، بیشتر از کشورمان حمایت کند. ما باید ارتباطات خود را تقویت کنیم. در چهار مرحله اخیر با چهار مرحله دیپلماسی فعال توانستیم تعلیق را پشت سر بگذاریم و این بدان معناست که دیپلماسی می تواند منافع ورزش قهرمانی را تامین کند.

  خبرگزاری آنا - حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نمایشگاه رویداد ملی عصر امید.

صالحی امیری با بیان اینکه دیپلماسی ورزشی بخشی از تولید قدرت ملی است، خاطرنشان کرد: ما همیشه تحت فشار هستیم اما از روز اول می خواستیم جنبه های مثبت را به مردم گزارش کنیم نه اینکه آنها را ناراحت کنیم. نیمی از وقت من و همکارانم صرف رفع یا کاهش تهدید ورزش قهرمانی ایران شد که گزارشی از آن ندادیم و صلاح نمی دانیم در مورد آن صحبت کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره فرار دو فدراسیون ورزشی از تعلیق گفت: فدراسیون های ژیمناستیک و دوچرخه سواری تحت فشار شدید و در آستانه تعلیق بودند و بیش از 10 مکاتبه با فدراسیون های جهانی آنها داشتیم. با این دو فدراسیون جهانی صحبت کردیم و مشکل حل شد. آنها با برگزاری جلسات و برقراری ثبات موافقت کردند. سپس نامه نوشتند و اعلام کردند که با برگزاری مجمع عمومی فدراسیون ها موافقت کرده اند. روز سه شنبه جلسه ای با پولادگر و فدراسیون های دوچرخه سواری و ژیمناستیک داشتیم و روند انتخابات این فدراسیون ها آغاز شد.

وی همچنین تصریح کرد: نمی خواهم اکنون ضعف های داخلی را برجسته کنم. ورزش ایران بیش از هر زمان دیگری نیاز دارد. وزارت ورزش، کمیته های المپیک و پارالمپیک، فدراسیون ها و هیئت ها تلاش می کنند. ورزش ایران برای رسیدن به اهداف خود نیازمند انسجام و همدلی است. وساطت بسیاری از مشکلات داخلی ورزش شایسته نیست. وقتی تلخی را همیشه تکرار می کنیم چه چیزی به دست می آوریم؟ ما باید نتایج مثبت مسابقات قهرمانی ورزشی را منعکس کنیم. باید بپذیریم که در دنیای امروز قوانین خاصی دارند، هیچ فدراسیون جهانی تاکنون به ارزش‌های ما تعرض نکرده و معتقدند که باید به مجامع احترام گذاشت. وزارت ورزش کارهایی انجام می دهد و ما به عنوان ناظر زیر نظر کمیته بین المللی المپیک در تهران هستیم.

صالحی امیری در واکنش به درگیری علیرضا دبیر فدراسیون کشتی با سیدمحمد پولادگر معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان گفت: معتقدم این بحث ها همیشه وجود دارد اما فکر می کنم. که باید مشکلات در ورزش حل شود. وزارت ورزش الان پنج کار می کند، از فدراسیون ها حمایت قانونی می کند و نمی توانیم بگوییم وزارت ورزش اختیاری ندارد. به باخ گفتم وزارت ورزش حمایت می کند، چه منطقی می گوید که دخالت نکند؟! همچنین باید به ملاحظات فدراسیون های جهانی احترام بگذاریم تا دچار چالش نشویم.

  پرسپولیس هم خبر گل سوخته اش را به رئیس جمهور اعلام کرد!

رئیس کمیته ملی المپیک افزود: من با این نوع ادبیات موافق نیستم، معیار ما اصول اخلاقی است و هیچکس نباید از مرزهای اخلاقی خارج شود. نه تنها کشتی، بلکه همه فدراسیون ها در شرایط سختی هستند. تمام تلاش ما برای رفع موانع فدراسیون هاست. نباید به زخم فدراسیون هایی که شرایط سختی دارند نمک بمالیم. این بودجه مجلس ربطی به کمک وزارت ورزش و کمیته المپیک ندارد و هر فدراسیونی که از بیرون کمک می گیرد برای خودش است. اما باید مسائل داخلی ورزش در آن حل شود.

وی با اشاره به دیدار اخیر خود با رئیس کمیته بین المللی المپیک، یادآور شد: در جلسه باخ و معاونانش یکی از موضوعات مورد بحث، تعلیق فدراسیون جودو بود. گفتیم تعلیق جودوی ایران ظالمانه بود و ادامه آن لازم نبود و نیست. فدراسیون اکنون پویا و فعال است و به سمت بازی های کشورهای اسلامی می رود. تلاش ما برای حضور این فدراسیون در بازی های آسیایی است و می توانیم این میدان را روی سکو ببینیم. معتقدم جودوی ایران در صورت حضور در بازی های آسیایی و کسب سهمیه می تواند در پاریس 2024 روی سکو برود. باخ گفت که او در تصمیم CAS دخالت نخواهد کرد، اما توصیه هایی را ارائه خواهد کرد.

صالحی امیری درباره انتخاب کمیته ملی المپیک و احتمال حضور مجدد آن در این رشته تاکید کرد: 12 موضوع را از روز اول نوشتیم و اجرا کردیم. اولین سیاست و برنامه ما همین رویکرد وحدت و همفکری بود. در واقع وزیر ورزش را محور ورزش قرار دهیم و در کنار او به ورزش قهرمانی کمک کنیم. تا امروز حتی یک دقیقه را هم در کنار زمین سپری نکرده ایم. نکته دوم توسعه دیپلماسی ورزشی بود. قبل از کرونا 19 دیدار بین المللی داشتیم و اخیراً حسین المسلم (مدیرکل شورای المپیک آسیا و رئیس فدراسیون بین المللی شنا) و حیدر فرمان (مدیر اداره بازی های آسیایی و ورزش شورای المپیک آسیا) به ایران آمد.

رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان افزود: نکته سوم ایجاد موزه ورزشی بود. یعنی ورزش ایران اصالت و خاستگاه دارد. بلافاصله تاریخ شفاهی ایران را ثبت کردیم و جلسات مختلفی با مسئولان صدا و سیما برگزار کردیم. سپس با 230 نفر از نخبگان و کارشناسان ورزشی در قالب کمیته ها جلساتی داشتیم تا از ظرفیت آنها استفاده کنیم. ما هم سعی کردیم تعداد بیشتری از پیشکسوتان را ببینیم. تا امروز 15 برنامه تجلیل از پیشکسوتان برگزار کرده ایم و این هفته شانزدهمین مراسم است. کاری که تاکنون انجام شده محصول همکاران فدراسیون ها و کمیسیون و وزارت ورزش است و من کوچکترین نقش را داشته ام.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید