کلیدهای دسترسی جایگزین گذرواژه‌ها در اندروید و کروم می‌شوند

حل چالش فناوری (141)/ تصمیم جدید گوگل برای حذف رمز عبور؛

42386 992 فقط خبر

گوگل با ارائه نسخه آزمایشی ویژگی دسترسی، قصد دارد برای همیشه با رمزهای عبور قرمز موجود برای کروم و اندروید خداحافظی کند.

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، کاربران اندروید و کروم برای محافظت از حساب کاربری و اطلاعات خود در این سیستم عامل ها به طور گسترده از رمز عبور استفاده می کنند. حالا گوگل تصمیم گرفته است که قابلیت دسترسی را جایگزین رمز عبور کند و در این راستا برخی از کاربران هم اکنون قادر به دسترسی به این ویژگی هستند.

از زمانی که گوشی‌های هوشمند به ابزاری مفید در سراسر جهان تبدیل شدند، کاربران از حروف الفبا همراه با اعداد برای تعیین رمز عبور استفاده می‌کنند. با گسترش جنگ سایبری در سراسر جهان و فعالیت هکرها، حفظ امنیت حساب های کاربری اهمیتی دوچندان پیدا کرده است و تجربه نشان داده است که رمزهای عبور فعلی قادر به محافظت از اطلاعات کاربران نیستند.

بیشتر بخوانید:

چرا شارژ گوشی هنگام استفاده از دستگاه به باتری آسیب می رساند؟

سرویس رمز عبور گوگل از حسگر اثر انگشت، سیستم تشخیص چهره یا کد QR استفاده می کند، هر سیستم عاملی که از ویژگی رمز عبور پشتیبانی می کند از دستگاه شما برای تولید کلید خصوصی استفاده می کند. سپس این کلید خصوصی با کلید عمومی سرویس مشاهده شده توسط کاربر ارتباط برقرار می کند و در نهایت ترکیب این دو کلید خصوصی و عمومی منجر به تولید یک کلید عبور می شود.

این سرویس در حال حاضر به صورت آزمایشی برای سرویس‌های Google Play و کاربران Chrome Canary در دسترس است و این کلیدها در برنامه‌هایی مانند Google Password Manager و iCloud KeyChain ارائه می‌شوند. البته رمز عبور برای کاربران iOS غریبه نیست، زیرا کاربران iOS 16 و macOS Ventura از این سرویس استفاده می کردند.

  دستگاه های اجرایی جز در مواقع لزوم اصرار به برگزاری جلسات نداشته باشند

کارشناسان فناوری معتقدند کلیدهای دسترسی از امنیت بالاتری نسبت به رمزهای عبور ساده برخوردار هستند و در صورت عمومی شدن این سرویس، بسیاری از نگرانی های کاربران در مورد نفوذ هکرها به حساب های کاربری برطرف می شود. با برنامه های گوگل برای راه اندازی یک سرویس رمز عبور برای اندروید و کروم، آینده بدون رمز عبور احتمالاً چندان دور نیست.

انتهای پیام/4144

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید