کشف سیارات دوردست با استفاده از زباله های فضایی

30717 492 فقط خبر

کشف سیارات تازه متولد شده ای که ده ها، صدها و حتی هزاران سال نوری از ما فاصله دارند کار ساده ای نیست و تاکنون بشریت در این زمینه موفقیت چندانی کسب نکرده است.

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، کشف سیارات تازه متولد شده ای که ده ها، صدها و حتی هزاران سال نوری با ما فاصله دارند، کار ساده ای نیست و تاکنون بشریت در این زمینه موفقیت چندانی کسب نکرده است. .

این امر به ویژه زمانی دشوار است که این سیارات جوان (عمدتاً به دور یک ستاره می چرخند) از توده های گاز و غبار تشکیل شده باشند. چیزی که “قرص پیش سیاره ای” نامیده می شود.

به همه دلایلی که رصد مستقیم چنین سیاراتی را بسیار دشوار می کند، باید حجم عظیم زباله های فضایی را نیز اضافه کنیم. اما اکنون دانشمندان سرنخ هایی پیدا کرده اند که احتمالاً با ردیابی همان زباله های فضایی به آنها در یافتن چنین سیاراتی کمک می کند.

فنگ لانگ، محقق مرکز اخترفیزیک هاروارد و موسسه اسمیتسونیان، مبدع این ایده است. طرح او متکی بر مطالعه مطالب در “نقاط لاگرانژ” است، که به گفته او می تواند وجود “قرص های پیش سیاره ای” را ثابت کند.

نقاط لاگرانژی و گرانش

“نقاط لاگرانژ” به معنای پنج نقطه به دور مدار دو جرم بزرگ (مثلا یک ستاره و یک سیاره) است.

معمولاً وقتی دو جسم بزرگ به هم نزدیک می شوند، نیروی گرانشی آنها بر یکدیگر تأثیر می گذارد و در نقطه ای از مدار آنها و هر آنچه در آن نقطه است، تغییراتی ایجاد می کند. اما در پنج نقطه از مدار این اجسام، نیروهای گرانشی آنها یکدیگر را خنثی می کنند و به عبارت دیگر، نیروهای گرانشی دو جرم بزرگ در این پنج نقطه، یکدیگر را متعادل می کنند.

  سرمربی سابق استقلال اقدام پرسپولیسی ها را به سخره گرفت/ به چه کسی نامه بنویسیم؟ - اندیشه معاصر

این پنج نقطه “نقاط لاگرانژ” نامیده می شوند که معمولا مکان های خوبی برای استقرار ماهواره ها هستند. در این پنج نقطه که از L1 تا L5 نامیده می شوند، مواد در فضا ثابت می مانند و به عبارتی منجمد می شوند.

خانم فنگ لانگ گفت که با غربال کردن داده‌های تلسکوپ بزرگ در رصدخانه شیلی برای دیسک پیش سیاره‌ای LkCa 15، که 518 سال نوری از ما فاصله دارد، متوجه حلقه‌ای غبارآلود با دو توده روشن و متمایز از مواد شدم که در اطراف آن می‌چرخند. . یکی از این دو گروه قوسی شکل و دیگری جدولی بود. این قوس و جرم حدود 120 درجه از هم فاصله داشتند که نمی توان آن را یک رویداد ساده در نظر گرفت و از نظر ریاضی اهمیت دارد.

وجود زاویه 120 درجه بین این دو مجموعه از مواد نشان می دهد که آنها در دو نقطه لاگرانژ قرار دارند و خانم لانگ می گوید مکان آنها احتمالاً نقاط L4 و L5 است و بنابراین به احتمال زیاد سیاره ای با زاویه 60 درجه است. بین آنها

دانش نجومی کنونی نمی تواند فرضیه خانم لانگ را تایید کند. با این حال، او معتقد است که رصد مداوم قرص پیش سیاره ای “LkCa 15” با استفاده از تلسکوپ بزرگ رصدخانه شیلی ممکن است شواهد بیشتری برای تایید این فرضیه به او ارائه دهد.

او همچنین امیدوار است که ستاره شناسان دیگر به دنبال زباله های فضایی سرگردان در نقاط لاگرانژ برای سرنخ هایی از وجود دیسک های پیش سیاره ای جدید باشند.

انتهای پیام/4129/

  پیامبر اسلام رابط بین ملک و ملکوت است/ هفته وحدت، هفته ارکان اقتدار امت اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید