کشتن دو نفر در شورش یک تفکر مدرن است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، کمیته پزشکان سودان اعلام کرد: در تظاهراتی که در مایند درمان برگزار شد، دو نفر بر اثر تیراندازی کشته شدند.

هزاران سودانی روز پنجشنبه در اعتراض به حکومت نظامی در پایتخت، خارطوم و چندین شهر دیگر به خیابان ها آمدند و خواستار تشکیل دولت غیرنظامی شدند.

چند روز پس از استعفای نخست وزیر سودان، علیرغم استقرار گسترده نیروهای امنیتی و پلیس در خیابان ها، هزاران سودانی امروز علیه حکومت نظامی که پس از کودتا در این کشور برقرار شد، تظاهرات کردند.

شاهدان عینی گفتند که خیابان های منتهی به کاخ ریاست جمهوری و مقر ارتش بسته شد و معترضان در خارطوم با عکس هایی از کشته شدگان کودتا به خیابان ها ریختند.

عبدالله حمدوک با اعلام استعفای خود گفت: تمام تلاشم را کردم تا کشور را از بلایا حفظ کنم.

نخست وزیر مستعفی سودان همچنین راه حل بحران 6 ساله سودان را گفت و گو و مذاکرات خواند و افزود: حل بحران سیاسی تنها از طریق گفت و گوی جمعی با همه طرف های حاضر امکان پذیر خواهد بود.

سودان در 25 اکتبر شاهد اعتراضات به رد اقدامات اضطراری توسط عبدالفتاح البرهان، رئیس هیئت و فرمانده ارتش بود که شامل اعلام وضعیت فوق العاده و انحلال هیئت مدیره و هیئت انتقالی است. احزاب سیاسی سودانی برکناری حمدوک نخست وزیر و دستگیری رهبران و مقامات نظامی سودانی را “کودتای نظامی” خوانده اند.

در 21 نوامبر، البرهان و حمدوک قراردادی سیاسی امضا کردند که شامل بازگشت نخست وزیر، تشکیل دولت تکنوکرات و آزادی زندانیان سیاسی بود. دو طرف متعهد شدند که برای تکمیل مسیر دموکراتیک با یکدیگر همکاری کنند. در همین حال، احزاب سیاسی و مدنی مخالفت خود را با این توافق اعلام کردند و آن را “تلاش برای مشروعیت بخشیدن به کودتا” خواندند و قول دادند که تا زمان حاکمیت کامل غیرنظامی به اعتراضات ادامه دهند.

  عاشقان جای خود را به فرزند مهندس خود می دهند - تفکر مدرن

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1242736

دیدگاهتان را بنویسید