کدام محصول ایرانی بیشترین مشتری اروپایی را دارد؟

کدام محصول ایرانی بیشترین مشتری اروپایی را دارد؟

اتاق بازرگانی تهران در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت ایران با اتحادیه اروپا در سه ماهه اول سال 2022 پرداخته است.

بر اساس گزارش ها اعتدالبر اساس آمار ارائه شده، اتحادیه اروپا در سه ماهه اول سال جاری 1266 میلیارد یورو تجارت با کشورهای غیر اتحادیه اروپا داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31 درصد افزایش داشته است.

در این مدت صادرات منطقه حدود 592 میلیارد یورو و واردات 674 میلیارد یورو بوده است. صادرات اتحادیه اروپا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 16 درصد و واردات 46 درصد افزایش یافته است.

پس از حمله روسیه به اوکراین، صادرات و واردات از اتحادیه اروپا افزایش یافت و تنها در ماه مارس سال جاری واردات 19 درصد و صادرات 15 درصد افزایش یافت.

از سال 2019 که تحریم ها تشدید شده است، حجم تجارت مشترک ایران و اتحادیه اروپا به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در سال 2019، مجموع مبادلات تجاری ایران با اروپا 4.87 میلیارد یورو است که حدود یک چهارم سال قبل است.

تجارت ایران با اروپا در سه ماهه اول سال 2022 به 1.33 میلیارد یورو رسید که حدود 20 درصد آن مربوط به صادرات و حدود 80 درصد مربوط به واردات بوده است. در این دوره تجارت مشترک ترکیه با اتحادیه اروپا تقریباً دو برابر شد. ترکیه در حال حاضر حدود 23 میلیارد یورو به اتحادیه اروپا صادر می کند.

پس از حمله روسیه به اوکراین، تجارت این کشور با اتحادیه اروپا نیز تغییر کرده است. بر اساس آمارهای رسمی، واردات اروپا از روسیه در ماه مارس امسال 12 درصد افزایش یافت، اما صادرات به این کشور حدود 49 درصد کاهش یافت. بخش قابل توجهی از تجارت دوجانبه به صادرات فرآورده های نفتی روسیه به اتحادیه اروپا اختصاص دارد.

  رابطه جنجالی شهاب حسینی با زن بلوند / عشق جدید آقای بازیگر چیست؟ - اندیشه معاصر

در این سال ها تراز تجاری ایران با اتحادیه اروپا همواره منفی بوده است. در سه ماهه اول سال 2022، این کشور به 779 میلیون یورو رسید.

عمده کالاهایی که از اروپا به ایران صادر می شود ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد غذایی، مواد شیمیایی، فرآورده های صنعتی، نوشیدنی ها و تنباکو است و بر خلاف مواد غذایی و حیوانات زنده، محصولات شیمیایی، مواد اولیه نامناسب برای مصرف، روغن های گیاهی و حیوانی عمده ترین کالاها هستند. از ایران به اروپا صادر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید