کتاب ابعاد وجودی انسان کامل / بررسی 7 اثر ارزشمند در رثای حضرت علی (ع)

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب حوزه فرهنگ خبرگزاری آنا، حضرت علی (ع) معروف به امیرالمومنین، اولین امام شیعیان، پسر عمو و داماد پیامبر اکرم(ص)، همسر حضرت زهرا(س) و پدر امام حسن و امام حسین(ع). اسدله، امیرالمومنین، همسر بتول، ساکی کوثر، صاحب اللواء، حیدر کرار، یاسوبه الدین و ابوتراب از القاب معروف امام علی (ع) هستند. ماه مبارک رمضان، ماه عید خداوند متعال، او در کنار همه برکات روحی، مقید به نام و عظمت مولای متقی است. ماهی که علی بن ابیطالب در حال نماز در حرم مسجد کوفه کشته شد. بیست و یکمین روز از ماه مبارک رمضان با شهادت پرهیزگاران یادآور گرمای شدید مسلمانان و آزادی خواهان در سراسر جهان است. زندگی پر نور و برکت او مورد بررسی نویسندگان، نویسندگان و بزرگان دینی قرار گرفته و کتاب های زیادی درباره او نوشته شده است. این ماه که در قرآن از هزاران ماه نیز بهتر یاد شده است، فرصت مناسبی برای آشنایی با سیره، سیره فکری و عملی این امام بزرگوار و حوادثی است که در دوران حیات ایشان رخ داده است. به همین منظور کتاب هایی در مورد زندگی و شخصیت مثال زدنی ایشان ارائه کرده ایم که در ادامه به بررسی آنها می پردازید.

از تولد تا شهادت با نور روستا

«فروغ قیمومیت”این کتاب به بررسی نقش شخصیت های بزرگ تاریخی در شکوفایی جوامع بشری، به ویژه نقش پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و امام علی (ع) در ایجاد جامعه اسلامی، شوق ترک مولای متقیان می پردازد. پس از رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و تقسیم زندگی امام علی علیه السلام می فرماید که این دوره ها عبارتند از: از ولادت تا بعثت، از بعثت تا هجرت، از هجرت تا رحلت پیامبر(ص)، از رحلت پیامبر(ص) به خلیفه، از خلیفه تا شهادت. نویسنده در این اثر کوشیده است زندگانی مولای متقیان را روان و رسا بیان کند و از سوی دیگر تماماً بر اساس منابع دسته اول تاریخی باشد. وجه تمایز این اثر جامعیت آن است که از همان آغاز حیات امام تا زمان شهادت، همه عرصه ها به شرح زندگانی حضرت علی (ع) همراه با آیات و روایات می پردازد و در هر حال شرح ذیل از آن حضرت است. خواص.

  دفتر پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران تعطیل شد

کتاب ابعاد وجودی انسان کامل / بررسی 7 اثر ارزشمند در رثای حضرت علی (ع)


با تشکر از رهبر عالی جورج جرداد مسیحی

امام علی صدای بشر عدالت: در این کتاب زندگی، اخلاق، عقاید و فضایل حضرت علی (ع) به تفصیل بیان شده است; به ویژه ناگفته های رفتار اجتماعی امام، عدالت خواهی و شیوه حکومت داری ایشان مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است. اصل کتاب به زبان عربی با عنوان زیبای «امام علی صدای عدالت بشری» است. این کتاب در سراسر جهان اسلام و بسیاری از علمای اسلام از جمله آیت‌الله سید محسن حکیم، آیت‌الله سید محمد حسین بروجردی، علامه شیخ محمدجواد مغنیه، علامه محمد تقی جعفری و… مورد استقبال قرار گرفت. پیام و نامه ای به جود جورج فرستاد که باعث شد نویسنده آن را در قالب یک دایره المعارف پنج جلدی بیش از 2000 صفحه منتشر کند. این دایره المعارف ده ها بار به زبان های مختلف ترجمه و منتشر شده است. مقام معظم رهبری همچنین در نماز جمعه تهران متنی از این کتاب را قرائت کردند و از جرج جرداد مسیحی برای این کتاب تجلیل کردند.

کتاب ابعاد وجودی انسان کامل / بررسی 7 اثر ارزشمند در رثای حضرت علی (ع)


گزارش های تاریخی بر اساس سیر طبیعی گفتمان اجتماعی و سیاسی

“علی از جانب زبان علی”: این کتاب درباره گزارش های تاریخی مبتنی بر سیر طبیعی گفتمان های اجتماعی و سیاسی است و مسئولیت بیان آموزه های عمیق توحیدی را بر عهده ندارد. در واقع این کتاب از ابتدا تا آخر از زبان حضرت علی (ع) بیان شده است. «علی از زبان علی» شامل 10 باب مکه، مدینه، خلفا، خلافت، جنگ جمل، جنگ صفین، حکمیت، جنگ نهروان، سرقت و یک دوره شهادت است. نویسنده در این کتاب به تشریح لحظات مختلف زندگی حضرت علی (ع) از جمله دوران کودکی و دوستی با پیامبر، اعتقاد به او به عنوان اولین نفر، اولین نمازگزار با پیامبر، همراهی پیامبر در جنگ های بی نظیر می پردازد. و وقایع مهم دیگر.عصر نبوی تا رحلت و دفن او و سپس غصب خلیفه و مصائبی که بر او و اهل بیت وارد شد را توضیح می دهد.

  سعیدی: نامزدهای کمیته ملی المپیک بررسی می شود/ ظرفیت ورزشی دانشگاه آزاد بسیار بالاست

کتاب ابعاد وجودی انسان کامل / بررسی 7 اثر ارزشمند در رثای حضرت علی (ع)


بیشتر بخوانید:


گزیده ای از نهج البلاغه

«حاکمیت و حکومت در نهج البلاغه»: این کتاب گزیده ای از خطبه ها، نامه ها، حکمت ها و سخنان قصار امام علی (ع) است. محتوای عمیق و عمیق در قالب کلمات و عبارات شیوا و شیوا در کنار جامعیت مطالب، این کتاب ارزشمند را به اثری جاودانه تبدیل کرد. به عقیده علمای مسلمان و غیر مسلمان که کتاب گرانقدر نهج البلاغه را درک کرده اند، نه تنها به مرور زمان نتوانسته از طراوت و طراوت نهج البلاغه بکاهد و آن را کهنه و فرسوده کند؛ بلکه در طول زمان نتوانسته است از طراوت و طراوت نهج البلاغه بکاهد. بلکه به نظر می رسد امروز ادعاها، تحلیل ها و محتوای عمیق او بیان شده است. بدون شک نهج البلاغه یکی از ارزشمندترین و ارزشمندترین میراث مکتوب اسلام پس از قرآن کریم است.

کتاب ابعاد وجودی انسان کامل / بررسی 7 اثر ارزشمند در رثای حضرت علی (ع)


حرج از زمان ظهور تا عصر حاضر

“من دارم علی و خوارج »: وجه تمایز این کتاب از سایر مطالعات و تحقیقات پیرامون حرج، جامعیت آن است، یعنی این جریان انحرافی را از بدو پیدایش تا به امروز در همه فراز و نشیب های سیاسی، نظامی، عقیدتی و احیاناً علمی و عقیدتی بررسی می کند. ویژگی دیگر کتاب تحقیق درباره آغاز شکل گیری و فراز و نشیب های آن در طول تاریخ تا به امروز و مهمتر از آن ویژگی های ایدئولوژیک و احتمالاً علمی و تأملی آن است. مؤلف به سؤالات مختلف در مورد حراج پاسخ می دهد; سپس پاسخ این سؤالات را از منابع و متون تاریخی و روایی جمع آوری کرده و به خواننده ارائه می کند. نگارنده به بررسی اوضاع اجتماعی، سیاسی و مذهبی جامعه عراق و مردم عرب پرداخته و با استناد به دیدگاه امام علی (ع) به بررسی خاستگاه حرجیه پرداخته است.

  استخدام تکنسین برای تعمیر و کالیبراسیون ابزارآلات در تهران یک ایده مدرن است

کتاب ابعاد وجودی انسان کامل / بررسی 7 اثر ارزشمند در رثای حضرت علی (ع)


دایره المعارفی بدون زبان و بلاغت غیر علمی

“دایره المعارف من دارم علی (ع)»: این کتاب دایره المعارف امام علی (ع) و به زبان فارسی است که در سال 1380 توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به سرپرستی علی اکبر رشاد منتشر شده است. “دایره المعارف امام علی (ع)” الفبایی نیست و موضوعی است که نویسندگان آن با استفاده از برخی نظریه های امروزی و استناد به منابع دست اول سعی در بررسی ابعاد و زوایای مختلف شخصیت امام علی (ع) داشته اند. این دایره المعارف ساختارمند و موضوعات مطرح شده در مقالات آن منسجم بوده و از سخنان و داستان های علی (ع) در مطالعه مقالات استفاده شده است. یکی دیگر از ویژگی های این دایره المعارف، یکسان بودن قواعد علمی تحقیق و نگارش است، زیرا از زبان و بلاغت غیر علمی پرهیز می کند. استفاده از نویسندگان متخصص در هر موضوع از دیگر ویژگی های این دایره المعارف است.

کتاب ابعاد وجودی انسان کامل / بررسی 7 اثر ارزشمند در رثای حضرت علی (ع)


تبصره‌های منشور حکومت‌های علوی و اسلامی

«بر است سبک دولت»در این کتاب از نامه معروف امام علی (ع) به مالک اشتر استفاده شده است. از نکات برجسته این کتاب، مقدمه ای است که شجاعی در این مقدمه به بررسی هدف حکومت اسلام و آنچه بر مسلمانان به عنوان خلافت و حکومت بر این دین آمده است، نکاتی را درباره منشور علوی و حکومت اسلامی بیان می کند. نویسنده سعی کرده است این اثر را با استفاده از ساده ترین و شیواترین عبارات ترجمه کند. نکته قابل توجه در این ترجمه آهنگین بودن آن است و سعی در ارائه متنی دارد که ملودی حماسی پیدا کند و عبارات را به شکلی خاص حمل کند. نگارنده همچنین در بخشی از مقدمه خود از این معاهده به عنوان مهمترین سند در حمایت از حقوق بشر در جهان یاد می کند و تأکید می کند که از بدو پیدایش بشر تاکنون هیچ سندی مانند این مرزهای روابط مردم و حکومت را مشخص نکرده است.

کتاب ابعاد وجودی انسان کامل / بررسی 7 اثر ارزشمند در رثای حضرت علی (ع)

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید