کاهش چندین برابری مصرف علف کش ها با روش نانو

گروهی از دانشمندان برزیلی با استفاده از فناوری نانو در تلاش هستند تا نیاز به مواد شیمیایی برای مبارزه با علف های هرز را تا 80 برابر کاهش دهند.

2287 649 فقط خبر

وزارت علوم، فناوری و دانش به خبرگزاری آنا گزارش می دهد که این تحقیق که با مشارکت دانشگاه دولتی سائوپائولو (Unesp) و دانشگاه دولتی لوندرینا (UEL) توسعه یافته است، از سیستم های مختلف نانوحامل برای کاربردهای کشاورزی استفاده می کند.
در این آزمایش، دانشمندان برزیلی از خردل، ذرت و چهار نوع علف هرز برای مقاصد مقایسه ای استفاده کردند.
این آزمایش‌ها برای درک اثربخشی کنترل علف‌های هرز توسط نانوکپسوله‌سازی ماده فعال برای درک تعامل بین نانوذرات و گیاهان انجام شد.
از طریق محلول پاشی، نانوذرات حاوی آترازین نرخ جذب بالاتر و مهار سریع‌تری از فعالیت فتوسنتزی علف‌های هرز را نشان دادند. به عبارت دیگر، نانوکپسولاسیون فعالیت آترازین را برای همه گونه‌های گیاهی مورد آزمایش افزایش داد. روی علف های هرز مانند Bidens pilosa و Amaranthus viridis 10 برابر کمتر از دوز توصیه شده از مواد شیمیایی استفاده شد.
دکتر لئوناردو فرندز فراکتا از دانشگاه ایالتی سائوپائولو توضیح داد: در این آزمایش، نتایج امیدوارکننده‌ای برای کنترل علف‌های هرزی که به سختی کنترل می‌شوند و به ماده فعال مقاوم هستند، به دست آمد.
برای کشاورزان، مزایای این فناوری استفاده کمتر از سموم دفع آفات در مناطق کشاورزی، کمترین اثرات زیست محیطی و کاربردهای ایمن تر و همچنین کمک به مدیریت گیاهان است.
همچنین به تولید مواد غذایی با باقی مانده آفت کش کمتر کمک می کند. بنابراین، محصولات کشاورزی مقادیر کمتری از بقایای سمی خواهند داشت و ایمنی غذا افزایش می‌یابد، در حالی که اثرات زیست‌محیطی کاهش می‌یابد.
به گفته دانشمندان، در حال حاضر ابتکارات متعددی در حوزه فناوری نانو در مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و شرکت ها و محصولات جدید بیشتری وجود دارد. لئوناردو می‌گوید: «تحقیقات ما در مورد کنترل آفات و بیماری‌ها برای کاربردهای مختلف به نفع کشاورزی پایدارتر توسعه خواهد یافت.»
او نانوتکنولوژی را حامل مناسبی برای مواد فعال و دیگر آفت کش ها، کودها، مولکول های محرک زیستی و سایر محصولات می داند.

  مقام دوم سوارکار جوان دانشگاه آزاد اسلامی در استقامت لیگ برتر

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید