کاهش وسعت آب دریاچه ارومیه در سال 1401 + عکس

تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای نشان داد؛

30399 434 فقط خبر

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه فوق اشباع جهان در شمال غرب ایران در خطر خشک شدن قرار دارد که یکی از بزرگترین مشکلات زمین شناسی کشور محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، دریاچه ارومیهبزرگترین دریاچه اشباع شده از نمک جهان در شمال غرب ایران در خطر خشک شدن است که یکی از بزرگترین مشکلات زمین شناسی کشور به حساب می آید. بررسی دلایل افت ناگهانی سطح این دریاچه موضوع تحقیقات مدرن است. در سال های اخیر حیات این دریاچه به دلیل حجم کم آب خروجی از رودخانه ها و کمبود بارندگی منطقه ای در معرض تهدید جدی قرار گرفته است.

ایران در طول زمان دستخوش خشکسالی های گسترده ای بوده است و دریاچه های کم عمقی مانند مهارلو، میرآباد و زریوار بارها خشک شده اند، اما دریاچه ارومیه در این بحران های خشکسالی هرگز خشک نشده است، مگر در نواحی ساحلی. این حوضه با وسعت 52 هزار کیلومتر مربع و میانگین بارندگی 200 تا 900 میلی متر، حجم آبی حدود 22 میلیارد مترمکعب بارندگی در سطح حوضه دارد.

فاز خشک اصلی دریاچه ارومیه از حدود 13 هزار سال پیش آغاز شد که می توان آن را ناشی از خشکسالی شدید در آخرین عصر یخبندان دانست که با کاهش رطوبت و کاهش سطح آب دریاچه های شمال آفریقا و جنوب همراه بود. آسیا؛ بنابراین عامل مهم در کاهش سطح آب فعلی دریاچه ارومیه شاید عامل انسانی باشد، زیرا برای تامین آب شیرین مورد نیاز کشاورزی و مردم سدهای زیادی با حجم ذخیره حدود 3 میلیارد متر مکعب بر روی آن احداث شده است. رودخانه های اصلی دریاچه با توجه به کاهش حوضه آبریز دریاچه و میزان آب ورودی به دریاچه، احیای کامل دریاچه به حالت طبیعی سابق بعید به نظر می رسد.

  رئیس جمهور با همتای چینی خود دیدار و گفتگو کرد

بررسی مساحت آبی دریاچه ارومیه برای مدت 46 سال

تکنولوژی اخیرا استفاده شده است نظارت از راه دور و عکس های ماهواره ای روند تغییرات پهنه آبی دریاچه ارومیه در بازه های زمانی مختلف مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. در این مطالعات؛ در سال 1355 سطح آب در این دریاچه نرمال بوده و جزیره اسلامی به صورت جزیره ای در این دریاچه دیده می شود. دریاچه ارومیه تا این تاریخ 5251 کیلومتر مربع وسعت آبی دارد.

در عکس های سال 1377 سطح این دریاچه عریض تر شده است. دریاچه ارومیه تا این تاریخ 5565 کیلومتر مربع وسعت آبی دارد. اما در عکس 2014 این دریاچه خشک شده و فقط قسمت کوچکی از آن (در قسمت شمالی) مقدار کمی آب دارد. مساحت آب دریاچه ارومیه تا این تاریخ حدود 641 کیلومتر مربع است.

در سال 2018، این دریاچه دوباره پر شد و سطح آب گسترش یافت. مساحت آب دریاچه ارومیه تا این تاریخ 3635 کیلومتر مربع است. اما پس از سه سال، در سال 1401، آب دریاچه ارومیه تبخیر شد و مناطق آبی باقیمانده بسیار کم عمق بودند. دریاچه ارومیه تا این تاریخ 274 کیلومتر مربع وسعت آبی دارد.

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید