کاهش نسبت چک های برگشتی در سال گذشته

42265 874 فقط خبر

در سال گذشته نسبت چک های برگشتی به کل چک های تغییر یافته هم از نظر تعداد و هم از نظر مبلغ کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد و کارآفرینی خبرگزاری آنا، چک همواره یکی از ابزارهای مهم پرداخت در کشور بوده است، اما در سال های اخیر چک اعتبار خود را از دست داده و به جای تسهیل در روند انجام معاملات، برای مردم و کسب و کار مشکل ایجاد می کند و کارهایی انجام شد و بسیاری از پرونده ها در دستگاه قضایی مربوط به افرادی بود که به اصطلاح چک های بدی داشتند.
با کم رنگ شدن اعتماد به چک به عنوان وسیله پرداخت در معاملات، بحث اصلاح قانون صدور چک مطرح شد و پس از سه سال بالاخره در سال 1400 به صورت رسمی اجرایی شد و این قانون موفق شد تعداد چک های برگشتی را به شدت کاهش دهد. یک دوره کوتاه کمتر از یک سال
در دولت جدید روند اجرای قانون جدید چک سریعتر شده و گزارش بانک مرکزی از آخرین وضعیت چک گواه این مدعا است.
بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، نسبت چک های برگشتی به مبادله در تیر و مرداد سال گذشته (پایان دولت دوازدهم) به ترتیب 9.2 و 10.7 درصد بوده است. تیرماه سال گذشته 560 هزار فقره چک و 742 هزار فقره چک در مرداد ماه وصول نشد.
ضمن اینکه در ماه های پایانی دولت دوازدهم میزان چک های برگشتی نیز قابل توجه بود. بر اساس اعلام بانک مرکزی، میزان چک های برگشتی در این دو ماه نسبت به چک های مبادله شده به ترتیب 11.9 درصد و 14.8 درصد بوده است.
بانک مرکزی در دولت جدید مصمم به اجرای قانون جدید چک از جمله انسداد وجوه صادرکننده در صورت عدم پرداخت، دسترسی به خدمات سامانه صیاد از طریق پیامک، الزام به ثبت مشخصات چک تضمینی در بانک مرکزی شد. سامانه صیاد توسط بانک ها و اتصال دستگاه های خودپرداز به خدمات سامانه صیاد.
بر اساس اقداماتی که پیش از این به آن اشاره کردیم، نسبت تعداد چک های برگشتی به بورس در مرداد ماه سال جاری 9.1 درصد بوده که این شاخص در مردادماه سال گذشته 10.7 درصد بوده است. تعداد چک های برگشتی از ۷۴۲ هزار فقره به ۶۴۲ هزار فقره در سال گذشته افزایش یافته است.
همچنین میزان چک های برگشتی مردادماه امسال 395 هزار میلیارد تومان است و بر اساس آمار نسبت مبلغ چک های برگشتی به مبادله 11.4 درصد است. مبلغ چک های برگشتی مردادماه سال گذشته 299 هزار میلیارد ریال و نسبت مبلغ چک های برگشتی به مبادله 14.8 درصد بوده است.
مقایسه آمارها نشان می دهد که تعداد چک های برگشتی در مردادماه 1.6 درصد و میزان چک های برگشتی 3.7 درصد کاهش داشته است. در نتیجه؛ بازرسی های ماهیگیری نقش بسزایی در کاهش چک های برگشتی داشته است. کاهش چک های برگشتی نشان دهنده رونق کسب و کار است و تاثیر بسزایی در رشد اقتصادی کشور دارد.
علاوه بر این، قانون جدید چک فرآیندهای بیشتری را تسهیل می کند و اعتماد مردم را که جزء مهمی از اقتصاد این کشور است، جلب می کند.

  افاضلی: اکثر هواداران تیم ملی در خواب هستند/ با شرایطی که داریم به 99 درصد گروه B نمی رسیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید