کاهش قیمت در بازار خودرو؟ / تخفیف هم داده میشه؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، سکوت خبری در وین شکسته شده است و شب گذشته میخائیل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه در توئیتی اعلام کرد که مذاکرات ایران و هیات های اروپایی به نقطه اوج رسیده و پیش نویس توافق وین تهیه خواهد شد. به زودی. این در حالی است که رابرت مالی، نماینده ایران در وزارت خارجه آمریکا نیز از شرایط آمریکا برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران صحبت کرد و آن را شرط مهم از سرگیری برجام خواند. مذاکرات در وین به مرحله جدی تری رسیده است.

اگرچه این اتفاقات امروز تاثیر چندانی بر بازار خودرو نداشته است، اما سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو می گوید احیای برجام حتی تاثیر موقتی بر بازار خودرو داشته و قیمت ها را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: حتی اگر قرارداد احیای برجام موقتی باشد و خودروسازان خارجی وارد بازار ایران نشوند، روند تامین قطعات تسهیل می‌شود و هزینه‌های تولید کاهش می‌یابد و در نتیجه تولید خودرو و خودرو افزایش می‌یابد. قیمت‌ها در بازار کاهش می‌یابد.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که جواد حسینی کیا، نایب رئیس کمیسیون صنعت و معدن مجلس نیز در یک برنامه رادیویی گفته بود مردم منتظر کاهش قیمت خودرو هستند!

وی در این زمینه توضیح داد: واردات 50 هزار خودرو باعث کاهش قیمت خودروهای خارجی و کاهش قیمت خودروهای داخلی می شود.

وی در این خصوص توضیح داد: در حال حاضر تقاضا و عرضه خودرو در کشور برابر نیست و نیاز جدی در حوزه معدن و ماشین آلات سنگین در کشور احساس می شود. عرضه و تقاضا را تا حدودی بهبود بخشد.

  حضرت گلی زاده به مدال نقره رسید

حسینی کیا افزود: در حال حاضر خودروهای خارجی هشت برابر قیمت اصلی خود در کشور به فروش می رسد. با واردات محدود قیمت آنها را کاهش خواهیم داد. با کاهش قیمت خودروهای خارجی و تمایل به خرید آنها رقابت با خودروهای داخلی ایجاد می شود و در نتیجه قیمت خودروهای داخلی کاهش می یابد.

البته این درخواست در حالی مطرح می شود که طرح واردات خودرو برای سومین بار در کمیته مشترک به تصویب رسیده و یا توسط هیات نگهبان یا هیات اعزامی برگردانده شده است و هم اکنون این طرح حسب مورد به شورا ارسال شده است. برای بررسی آیا مشخص است این بار خودرو وارد می شود یا خیر؟

به همین دلیل هنوز بازار خودرو مشخص نیست و نتیجه مذاکرات وین مشخص نشده و برنامه واردات خودرو نیز مشخص نیست و معلوم نیست این پیش شرط ها محقق شود یا خیر. به همین دلیل بازار امروز رفتار قابل توجهی در قبال این خبر از خود نشان نداد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1254952

دیدگاهتان را بنویسید