کاهش آلودگی هوا در اولویت نیست

30503 373 فقط خبر

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کاهش آلودگی هوا برای هیچکس در اولویت نیست، بنابراین حتی با استانداردسازی سوخت و خودرو در کشور نمی توان انتظار هوای بهتری داشت، اما باز هم شرایط اقلیمی نمی تواند باشد. به طور کامل بهبود یابد، زیرا 94 درصد از انرژی تولیدی کشور مبتنی بر سوخت های فسیلی در موتور خانه ها، کارخانه ها و غیره است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، داریوش گلعلی زاده در نهمین جلسه کمیته تخصصی محیط زیست مجمع شهرداران کلان شهرهای ایران که به منظور تبادل تجربیات، هماهنگی و مشارکت در مسائل مربوط به آلودگی هوا برگزار شد، درباره معضل آلودگی هوا گفت. محیط زیست امروز در شهرداری تهران جمعیت زیاد و فعالیت آنها در کلانشهرها، میزان خدمات این افراد باعث اتلاف منابع می شود.

وی ادامه داد: بایدها و نبایدهای زیست محیطی وجود دارد. در زمینه باید می توان به وظایف در مدیریت پسماند، قوانین حفاظت از هوای پاک و خاک اشاره کرد. در حوزه ممنوعیت ها – که مهمتر از آنچه باید باشد – می توان به طرح ها، پروژه ها و مصوبات مغایر با سیاست های کاهش آلودگی هوا اشاره کرد. خود محوری کشور باعث می شود که وضعیت همیشه ثابت بماند.

گل علیزاده تاکید کرد: مشکل و راه حل مشخص است اما اجرای آن مشکل دارد. شعارهای این حوزه باید به تغییر رفتار کارکنان و مردم منجر شود تا شرایط را پیچیده نکند.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، آموزش را بسیار مهم می داند و توضیح می دهد: آموزش موضوع بسیار مهمی است و نباید آخر خط باشد، بلکه آموزش باید حرف اول را بزند. محیط زیست تنها مربوط به سازمان حفاظت محیط زیست نیست، بلکه مربوط به همه شهروندان است.

  اردوغان به امارات می رود - خبرگزاری آنا

وی در خصوص بحث نوسازی کلان شهرها افزود: در مورد نوسازی کلان شهرها دیگر نباید خودروهای دیزلی در شهرها وجود داشته باشد. خودروهای فرسوده باید جمع آوری شوند. به عنوان مثال، از 1000 اتوبوس موجود، تنها 500 اتوبوس باید باقی بماند.

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تولید موتورهای احتراق داخلی ممنوع شده است اما همچنان آلودگی زیادی از استفاده از آنها تولید می شود، گفت: در تهران منابع آلودگی بسیار بالاست، به همین دلیل استفاده از هر خودروی استاندارد و نو باعث افزایش آلودگی می شود، در حالی که هدف ما به حداقل رساندن آلودگی هوا است.

گل علیزاده با اشاره به ماده 3 قانون هوای پاک تصریح کرد: بر اساس این ماده باید آلودگی های صنعتی انجام و از ورود به مرحله بحران جلوگیری و محدودیت هایی اعمال شود.

به گفته وی، ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار اقدامات لازم را در مواقع بحرانی و اضطراری ناشی از برخورد با گرد و غبار انجام می دهد.

گل علیزاده همچنین معتقد است تهران در معرض پدیده بیابان زایی است.

وی به راهکار کلیدی اشاره کرد و گفت: بهترین راهکار مدیریت یکپارچه شهری است.

گل علیزاده درباره قانون هوای پاک توضیحاتی ارائه کرد و گفت: این قانون 33 ماده دارد. برای 176 تکلیف دستگاه شمارش شده است. در 10 سازمان اصلی و همچنین با 23 دستگاه همکاری می کند.

رئیس مرکز ملی تغییرات جوی و آب و هوای سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های اصلی مصرف نفت کوره در کلان شهرها است که تلاش کرده ایم آن را مدیریت کنیم، تصریح کرد: وزارت نیرو در بحث موضوع گام برداشته است. نیروگاه های حرارتی، اعطای حق تالاب ها و توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر برای کاهش آلودگی هوا در کشور نیازمند استفاده از نیروگاه های تجدیدپذیر هستیم.

  ما گزینه توسل به زور در مورد تایوان را رد نمی کنیم

وی با اشاره به بحث مدیریت پسماند گفت: ذائقه مردم به سمت افزایش زباله است، ضمن اینکه باید ابزارهای قانونی و تشویقی برای کاهش تولید زباله وجود داشته باشد. در غیر این صورت منابع خود را از دست خواهیم داد.

گل علیزاده ادامه داد: بر اساس گزارش وزارت بهداشت در سال 1400 در 27 شهر آلوده کشور با جمعیت 35 میلیون نفری، حدود 21 هزار مورد مرگ ناشی از آلودگی هوا ناشی از ذرات معلق 2.5 میکرون در بزرگسالان گزارش شده است. که 11.3 میلیارد دلار است و این برای کشور هزینه داشته است. همچنین 6000 نفر نیز در تهران به این دلیل جان خود را از دست دادند.

وی تاکید کرد: زندگی در شهرهای بزرگ به دلیل چنین آلودگی هایی پنج سال از عمر هر فرد را کوتاه می کند. آستانه تحمل مردم به دلیل قرار گرفتن در معرض انواع آلودگی ها کاهش یافته است. در حالی که به امروز توجه می کنیم، باید به فکر راه حلی برای آینده باشیم که منجر به تشدید آلودگی نشود.

رئیس مرکز ملی تغییرات جوی و آب و هوای سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به مشکلات زیست محیطی از جمله فرونشست زمین و بحران آب اشاره کرد و گفت: این مشکلات بسیار جدی است. اتفاقی که افتاد برخی نگرانی ها برطرف شد. به طور کلی با هر گونه تغییر اقلیم و بارش برف و باران مشکلات زیادی داریم همچنین در فرآیند یخ زدایی در زمستان که با محلول ماسه و نمک انجام می شود به محیط زیست آسیب وارد می کنیم.

به گفته گل علیزاده، شدت مصرف انرژی در ایران سه برابر سایر نقاط جهان است.

  10 رشته تحصیلی جدید برای سمنانی ها فعال شد

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید