کاظمی قمی: هیئت حاکمه افغانستان با اجرای معاهده هامون از سوی حقابه موافق است.

1086200 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان شامگاه چهارشنبه در حاشیه کمیته مشترک همکاری استان های هم مرز با افغانستان در مشهد افزود: طرف افغانستانی با اجرای این طرح موافقت می کند. معاهده حقابه هامون .

وی به ایرنا گفت: پس از مذاکرات حقابه هامون، آب از سد کمال خان افغانستان رهاسازی شد، اما متأسفانه به دلیل اشتباهات دولت افغانستان، بیشتر این آب به شوره زارهای آن کشور ریخته شد و از بین رفت. .

وی خاطرنشان کرد: آنچه که نهاد حاکمه افغانستان بارها بر آن تاکید کرده است این است که معاهده بین المللی هامون باید محقق شود، در چهار ماه گذشته تلاش کردیم آبراه هامون را باز کنیم و البته آن آب هم باز شد اما از طریق به گفته نهاد حکومتی افغانستان، این خطا رخ داده است.

قمی گفت: بر اثر این اشتباه نه تنها مردم مظلوم سیستان آسیب دیدند، بلکه مردم ولایت زرنج افغانستان نیز از این آب محروم شدند.

نماینده ویژه رئیس جمهور کشورمان در افغانستان ادامه داد: اکنون آب پشت سد کمال خان نیست، بلکه پشت سد کجکی است که حدود 500 کیلومتر با مرزهای ما فاصله دارد. با این حال، ما در حال مذاکره با کابل برای اجرای این قرارداد هستیم».

کاظمی قمی همچنین خاطرنشان کرد: آنها نیز از اجرای عهدنامه حقبه حمایت می کنند و امیدوارم در چند روز آینده هیئت های فنی ما برای اجرای این پیمان با طرف افغانستانی جلساتی داشته باشند.

وی همچنین گفت: متجاوزانی که پس از شکست مفتضحانه مردم آن کشور به افغانستان گریختند در شرایط راکد دست از شرارت برنداشته و به دنبال ایجاد شکاف، درگیری و بحران بین دو ملت ایران و افغانستان هستند. اما هوشیاری مردم دو طرف مانع از تحقق اهداف شوم دشمن می شود.

  چرا اینقدر میخوابم؟ - اندیشه معاصر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید