کاربرد مدیریت دانش در پروژه و موفقیت آن

مهم نیست که چه نوع سازمان یا کسب و کاری را اداره می کنید، هر پروژه به مقدار قابل توجهی دانش، داده، اطلاعات و تجربه نیاز دارد تا موفقیت خود را تضمین کند. با استفاده از سیستم مدیریت دانش در پروژه و کسب و کار، دانش و اطلاعات را می توان به بهترین شکل ممکن مدیریت، ذخیره و به اشتراک گذاشت.

در این مقاله با عنوان کاربرد مدیریت دانش در پروژه برای بررسی اجمالی گونه ها سیستم مدیریت دانش بحث شد که می توانید آن را در سازمان خود پیاده سازی کنید. همچنین توضیحاتی ارائه خواهد شد که چگونه استفاده از این سیستم می تواند برای مدیران پروژه مفید باشد.

سیستم مدیریت دانش چیست؟

مدیریت دانش فرآیند سازماندهی، مدیریت، جمع آوری و به اشتراک گذاری اطلاعات و دانش است. مدیریت دانش در پروژه و سازمان با استفاده از سیستم مدیریت دانش انجام می شود. در مدیریت پروژه، بزرگترین مانع هم برای سازمان و هم برای افراد فعال، استفاده بهینه از این اطلاعات و دانش برای تصمیم گیری خوب، کند عمل کردن و عملکرد در یک محیط رقابتی است.

تعریف مدیریت دانش (مدیریت دانش) KM در مدیریت پروژه شامل تمام جنبه های حیاتی مانند نوآوری، تغییر، بهبود عملکرد، انتخاب استراتژی های مناسب و اجرای آنها برای مدیران پروژه است. همچنین برای سازمان های کوچکی که معمولاً اهمیت منابع و زمان برای مدیریت دانش را نادیده می گیرند، بسیار ضروری و مهم است.

سیستم مدیریت دانش چیست؟

منبع مدیریت دانش

در سال 1990 (تقریباً 3 دهه پیش) مدیریت دانش چیزی جز کتابخانه های شرکتی، دوره های کارآموزی، بحث های گروهی، انجمن های گفتگو و برنامه های آموزشی نبود. با پیشرفت تکنولوژی، این مفهوم راه درازی را پیموده است و در سال 1999 به نام “مدیریت دانش شخصیشناخته شده بود زیرا سطح آن بر اساس سطح خود شخص تعیین می شد.

  اختراع دو دستگاه تصفیه فاضلاب صنعتی و ضدعفونی هوا

بعدها استفاده از مدیریت دانش بیش از پیش ضروری می شود و اغلب سازمان ها آن را استراتژی مهمی برای توسعه خود می دانند. شرکت ها شروع به درک اهمیت آن کردند و فهمیدند که چگونه با پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان می توانند فرآیند یادگیری را بهبود بخشند و فرهنگ سازمان را تغییر دهند. امروزه مدیریت دانش سازمانی به خوبی به نفع افراد و سازمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سیستم های مدیریت دانش

همانطور که از نام آن پیداست، سیستم مدیریت دانش فرآیندی را برای استفاده و پیاده سازی مدیریت دانش در سازمان شما فراهم می کند و بخش مهمی از مفهوم کلی آن است. انواع مختلفی از سیستم های مدیریت دانش وجود دارد و هدف آنها بازیابی و ذخیره دانش، داده ها و اطلاعات حیاتی است.

شما به طور کلی می توانید تصمیمات تجاری خوبی به عنوان مدیر پروژه بگیرید، اما هوش تجاری شما به طور منحصر به فردی مهم است و مبتنی بر دانش است. از سوی دیگر، این سیستم های مبتنی بر دانش ابزار جامعی هستند که هم دانش ضمنی و هم دانش آشکار را در بر می گیرند.

از نظر فنی، سیستم مدیریت دانش یک سیستم فناوری اطلاعات است که دارای برنامه های نرم افزاری مختلفی است که توسط یک رابط مرکزی به هم متصل و کنترل می شوند. در کنار آموزش کارکنان جدید و حفظ پیشرفت آنها، سیستم مدیریت دانش نیز به رشد فروش کمک می کند. برخی از انواع و نمونه های سیستم های مدیریت دانش عبارتند از:

 • سیستم مدیریت دانش گروهی

 • وب معنایی

 • CMS (سیستم مدیریت محتوا)

 • سیستم های شبیه سازی

 • ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی

 • اکسترانت/اینترانت

 • تحلیل داده ها

 • پایگاه داده تحلیلی

 • پشتیبانی تصمیم

 • سیستم های مدیریت اسناد

کاربرد مدیریت دانش در پروژه چیست؟

دانش مدیریت پروژه در درجه اول سازماندهی شده است تا به سازمان ها کمک کند تا پروژه ها را به طور فعال و سازنده اجرا کنند. با مدیریت صحیح دانش در عمل می توانید با مجموعه ای از اطلاعات و مهارت های مناسب به ابزارهایی دسترسی داشته باشید که استفاده بهینه از آنها در مدیریت پروژه بسیار موثر است.

  حسینی: دولت اولین شاکی است که با تخلفات و انواع فسادها برخورد می کند

استفاده صحیح از مدیریت دانش می تواند منجر به افزایش بهره وری، سود قابل توجه و دستیابی به اهداف سازمان شود.

مدیریت پروژه چیست؟

دلایل پیاده سازی مدیریت دانش در پروژه سازمان

 • کار تیمی بهتر

 • درک و بکارگیری بهترین شیوه ها در مدیریت پروژه

 • بهتر است با مناطق خاکستری برخورد کنید (منطقه خاکستری منطقه یا موقعیتی است که در آن تصمیم گیری درست و نادرست دشوار است.)

 • بهبود عملکرد محصول

 • افزایش کارایی تیم های پروژه

 • پاسخ صحیح به موقعیت های مختلف و متغیر

 • محدود کردن بهره وری منفی تیم

اکنون که کاربرد و مزایای مدیریت دانش پروژه را توضیح دادید، اکنون ممکن است بخواهید نحوه استفاده از آن را بیاموزید. در زیر روش هایی برای به حداکثر رساندن سود و کاربرد مدیریت دانش در مدیریت پروژه ارزیابی شده است:

یاد بگیرید که تغییرات را در آغوش بگیرید و مدیریت کنید

نمی توان انکار کرد که تغییر بخشی از زندگی ماست. اما همین قانون در مورد مدیریت پروژه نیز صدق می کند. به همین دلیل بسیار مهم است که مدیران پروژه از آنچه در راه است استقبال کنند و راهی برای مدیریت آن بیابند.

اگر می خواهید تحول بزرگی را در پروژه خود مشاهده کنید، وقت آن رسیده است که پایگاه های دانش بزرگی ایجاد کنید. برای این نوع سرمایه گذاری ها، پذیرش تغییرات در اطلاعات بهره وری افراد بسیار مهم است. بنابراین، ابزارهای مدیریت دانش در پروژه برای شکل‌دهی و حفظ یک سرمایه‌گذاری بزرگ، به‌روز نگه‌داشتن همه افراد و حفظ شفافیت در همه رفتارها و سیاست‌ها مفید هستند.

مدیران پروژه از طریق برنامه های آموزشی، ابزارهای اختصاصی، کارگاه ها، آموزش عملی و تعامل گام به گام به پایگاه دانش دسترسی دارند.

  بازدید سخنگوی دولت از غرفه خبرگزاری آنا در رویداد ملی عصر امید

ذخیره و نگهداری دانش سازمانی

مدیران پروژه نیز درگیر ادغام و کوچک سازی شرکت ها هستند. مدیران پروژه با سیستم مدیریت دانش می توانند خدمات منحصر به فرد خود را در کنار اهداف خاص سازمان به هر شرکت یا برنامه ای ارائه دهند.

به عنوان مثال، وقتی صحبت از ادغام بین شرکت‌هایی که زمانی رقیب بودند، به میان می‌آید، مدیران پروژه می‌توانند ارتباطات تاکتیکی بین شرکت‌ها را برای دستیابی به یک چشم‌انداز خاص برنامه‌ریزی کنند و با تغییرات فناوری و رشد کارکنان همگام شوند. همچنین در نظر گرفتن زمینه جهانی که همه ما در آن کار می کنیم و تعداد زیادی از سهامداران درگیر در پروژه ها مهم است. ما اغلب با این چالش ها روبرو هستیم.

در صورت کاهش مقیاس، منابع اطلاعاتی افراد سازمان نیز در اختیار مدیران پروژه قرار می گیرد. از این رو داشتن نرم افزار مدیریت دانش برای جمع آوری منابع حیاتی بسیار ضروری است. شرکت ها باید این منابع را برای استخدام مجدد در آینده بازآفرینی کنند و این می تواند منحنی یادگیری را پیچیده تر کند.

بنابراین، چندین رویکرد برای مدیران پروژه برای تشویق به اشتراک گذاری دانش کارکنان وجود دارد. برخی از نمونه های رایج روش های رسمی جلسات هیئت مدیره، آموزش های اداری و سمینارها هستند که ممکن است کاملا قدیمی به نظر برسند. برخی از راه های غیررسمی برای گفتگو از طریق رسانه های اجتماعی و نوشیدن قهوه است. این می تواند به رفع مانع بین کارمندان ارشد و پایین تر کمک کند. به این ترتیب، مدیران پروژه می توانند به کارمندان خود اجازه دهند تا به روش های غیررسمی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

انتهای خبر/4129/

دیدگاهتان را بنویسید