کابل شبکه CAT6 چیست – خبرگزاری آنا

1090038 فقط خبر

به گزارش خبرگزاری آنا کابل شبکه CAT6 که معمولا CAT6 یک کابل جفت پیچ خورده استاندارد برای اترنت و دیگر شبکه های لایه فیزیکی است که با استانداردهای گذشته مطابقت دارد. CAT5/5e و CAT3 سازگار است.

کابل شبکه چیست؟

در پاسخ به سوال کابل شبکه چیست؟ بیایید با تعریف کابل شبکه شروع کنیم. کابل شبکه مجموعه ای از سیم های مسی یا شیشه ای است که برای اتصال و انتقال داده ها و اطلاعات بین رایانه ها و روترها استفاده می شود. سوئیچ و SAN های ذخیره سازی (معمولاً بین اجزا و اجزای شبکه استفاده می شود). بنابراین کابل ها رسانه ای هستند که در آن داده ها جریان می یابد و اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر در شبکه منتقل می شود.

پس زمینه کابل شبکه

ایده ارتباطات دیجیتال در سال 1844 توسط ساموئل مورس و اختراع تلگراف مطرح شد. ممکن است با آنچه امروز داریم بسیار متفاوت به نظر برسد، اما اساساً یکسان است. تفاوت مهم آنها سرعت است. در اواسط قرن نوزدهم حداکثر دو یا سه خط و نقطه در ثانیه در تلگراف ارسال می شد، اما اکنون سرعت آن به بیش از یک گیگابیت رسیده است.

پس از تلگراف، یک مخترع فرانسوی به نام Emile Bodat دستگاه Teletypewriter را معرفی کرد که از صفحه کلید و کد پنج بیتی استفاده می کرد و پیام های تلگرافی را به صورت مجازی ارسال و دریافت می کرد. نرخ باود برگرفته از نام Baudot هنوز در ارتباطات سریال استفاده می شود.

در سال 1966 کدهای 7 بیتی با پوشش 128 کاراکتر توسط شرکت های آمریکایی معرفی شد و سپس IBM کد ASCII را معرفی کرد که 8 بیتی بود که 256 کاراکتر را نیز پوشش می داد و به Extended ASCII معروف شد.

  تنها راه استقلال برای قهرمانی در لیگ بیست و یکم تفکر مدرن است

در طول چهل سال گذشته، سرعت ارتباطات افزایش یافته و نیاز به ارتباط سریع بین رایانه ها افزایش یافته است. استانداردهای مختلفی در این زمینه معرفی شده است اما آنچه مسلم است افزایش سرعت نیازمند تجهیزات شبکه بهتر و سریعتر، کابل ها و سخت افزار ارتباطی بهتر است.

توضیحات کابل شبکه CAT6

برای پاسخ به این سوال که کابل شبکه CAT6 چیست، با توضیح این کابل شروع می کنیم. کابل شبکه CAT6 را می توان با مشخصات چاپ شده در کنار ژاکت کابل تشخیص داد. انواع کابل، اتصال و توپولوژی سیم کشی توسط استاندارد TIA/EIA-568 تعریف شده است.

کابل های پچ CAT6 معمولاً با کانکتورهای ماژولار 8p8c خاتمه می یابند. کانکتورها از پین های T568A یا T568B استفاده می کنند که عملکرد یکسانی دارند و هر دو سر کابل را به یک شکل خاتمه می دهند.

اگر کانکتورها، جک‌ها و پچ‌کوردهای CAT6 در کابل‌کشی CAT6 استفاده نشوند، عملکرد کلی کاهش می‌یابد و ممکن است مشخصات عملکرد CAT6 را برآورده نکند.

کابل ها گربه6 آنها برای چه مواردی مناسبند؟

کابل های CAT6 معمولا برای اتصال کامپیوتر به روتر (مودم) یا سوئیچ استفاده می شوند. همچنین برای به اشتراک گذاری فایل ها از طریق شبکه و اتصال کامپیوتر به اسکنر یا چاپگر استفاده می شود.

کابل شبکه CAT6 چگونه کار می کند؟

کابل های CAT6 از اینترنت پرسرعت گیگابیت (یک گیگابیت در ثانیه) پشتیبانی می کنند. با این کابل ها می توانید در مسافت 55 متری به سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه دست پیدا کنید.

کابل CAT6 دارای چهار جفت سیم مسی است که برای سیگنال دهی استفاده می کند. استفاده همزمان از این سیم ها باعث عملکرد بالای کابل می شود.

  افتتاح مرکز آموزش مدیریت و مشاوره شغلی در کاشان

موارد دیگری که باید در مورد کابل های CAT6 بدانید عبارتند از:

انتهای کابل Cat 6 از همان جک استاندارد RJ-45 مانند نسل های قبلی کابل های شبکه استفاده می کند.

کابل با متن نوشته شده روی جلد آن مشخص می شود.

نسخه پیشرفته Cat 6 به نام Cat6a از سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه در مسافت های طولانی تر پشتیبانی می کند.

حداکثر طول کابل شبکه CAT6A

حداکثر طول مجاز کابل CAT6 هنگام استفاده برای شبکه های 10/100/1000BASE-T 100 متر است که شامل 90 متر سیم کشی افقی بین پچ پنل و جک (کی استون) به علاوه 5 متر پچ کابل استاندارد بین هر جک و دستگاه، متصل به آن برای شبکه 10GBASE – کابل T CAT6 بدون لایه محافظ نباید از 55 متر تجاوز کند و کابل CAT6A نباید بیش از 100 متر باشد.

اقدامات احتیاطی هنگام نصب کابل شبکه CAT6

کابل های شبکه CAT6 و CAT6A باید به درستی نصب و خاتمه داده شوند تا به مشخصات مورد نیاز دست یابند. کابل نباید به شدت پیچ خورده و خم شود (شعاع خمش باید بیش از چهار برابر قطر خارجی کابل باشد). جفت سیم ها نباید از وضعیت پیچ خورده منحرف شوند و غلاف بیرونی نباید بیش از 0.5 اینچ نازک شود.

در کابل شبکه شیلددار و پوشیده شده با فویل، محافظ و فویل برای بهبود عملکرد کابل شبکه CAT6 در محیط های “تداخل الکترومغناطیسی” (EMI) بالا ضروری هستند. این محافظ اثرات مضر EMI بر روی داده های کابل را کاهش می دهد. محافظ معمولاً از یک سر کابل به انتهای دیگر با استفاده از سیم تخلیه در کابل در کنار جفت پیچ خورده حفظ می شود.

  قیمت نهایی بلیط هواپیما 11 آبان 1400 - اندیشه معاصر

انتهای خبر/ ر

دیدگاهتان را بنویسید