کابل شبکه CAT5e چیست – خبرگزاری آنا

1090040 فقط خبر

به گزارش خبرگزاری آنا کابل شبکه CAT5e این یک کابل جفت پیچ خورده است که در شبکه های کامپیوتری استفاده می شود. از سال 2001، نوع رایج این کابل شبکه مورد استفاده قرار گرفت CAT5e F. استاندارد مشخص شده برای این کابل عملکرد خوبی تا 100 مگاهرتز ارائه می دهد و اکثر فناوری های اترنت از کابل جفت تابیده تا 1000 استفاده می کنند.BASE-T (Gigabit Ethernet) مناسب است. از کابل شبکه CAT5 همچنین برای انتقال سیگنال های دیگر مانند تلفن و ویدئو استفاده می شود.

برای اتصال این نوع کابل ها معمولا سوکت ها و کانکتورها را دریل کنید RJ45 استفاده می شود اکثرا از کابل شبکه استفاده می کنند CAT5 آنها بدون محافظ هستند، طراحی آنها بر اساس خطوط انتقال متعادل کابل های جفت تابیده است، و از سیگنال دهی دیفرانسیل برای حذف نویز استفاده می کنند.

کابل شبکه چیست؟

در پاسخ به سوال کابل شبکه چیست؟ بیایید با تعریف کابل شبکه شروع کنیم. کابل شبکه مجموعه ای از سیم های مسی یا شیشه ای است که برای اتصال و انتقال داده ها و اطلاعات بین رایانه ها و روترها استفاده می شود. سوئیچ و SAN های ذخیره سازی (معمولاً بین اجزا و اجزای شبکه استفاده می شود). بنابراین کابل ها رسانه ای هستند که در آن داده ها جریان می یابد و اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر در شبکه منتقل می شود.

پس زمینه کابل شبکه

ایده ارتباطات دیجیتال در سال 1844 توسط ساموئل مورس و اختراع تلگراف مطرح شد. ممکن است با آنچه امروز داریم بسیار متفاوت به نظر برسد، اما اساساً یکسان است. تفاوت مهم آنها سرعت است. در اواسط قرن نوزدهم حداکثر دو یا سه خط و نقطه در ثانیه در تلگراف ارسال می شد، اما اکنون سرعت آن به بیش از یک گیگابیت رسیده است.

  عکس | داستان هولناک قتل یک صیغه در حوض آب - یک فکر مدرن

پس از تلگراف، یک مخترع فرانسوی به نام Emile Bodat دستگاه Teletypewriter را معرفی کرد که از صفحه کلید و کد پنج بیتی استفاده می کرد و پیام های تلگرافی را به صورت مجازی ارسال و دریافت می کرد. نرخ باود برگرفته از نام Baudot هنوز در ارتباطات سریال استفاده می شود.

در سال 1966 کدهای 7 بیتی با پوشش 128 کاراکتر توسط شرکت های آمریکایی معرفی شد و سپس IBM کد ASCII را معرفی کرد که 8 بیتی بود که 256 کاراکتر را نیز پوشش می داد و به Extended ASCII معروف شد.

در طول چهل سال گذشته، سرعت ارتباطات افزایش یافته و نیاز به ارتباط سریع بین رایانه ها افزایش یافته است. استانداردهای مختلفی در این زمینه معرفی شده است اما آنچه مسلم است افزایش سرعت نیازمند تجهیزات شبکه بهتر و سریعتر، کابل ها و سخت افزار ارتباطی بهتر است.

کابل شبکه استاندارد CAT5

مشخصات کابل شبکه CAT5 در استاندارد ANSI/TIA/EIA-568-A و جزئیات بیشتر در TSB-95 آمده است. این اسناد ویژگی های عملکرد و الزامات تست را برای فرکانس های تا 100 مگاهرتز مشخص می کند.

قسمت رسانای کابل شبکه به دو صورت رشته ای و سیمی (یک تکه) موجود است. شکل نخ انعطاف پذیرتر است و در برابر خم شدن بدون شکستگی مقاوم است. پچ کوردها رشته ای هستند و سیم کشی دائمی در کابل کشی ساختاری به صورت سیم (یک تکه) می باشد. دسته و نوع کابل را می توان با متن چاپ شده روی جلد کابل تشخیص داد.

برنامه های کاربردی کابل شبکه CAT5

کابل شبکه CAT5 در کابل کشی ساخت یافته برای شبکه های کامپیوتری مانند اترنت جفت پیچ خورده استفاده می شود. استاندارد مشخص شده برای این کابل عملکرد خوبی تا 100 مگاهرتز ارائه می دهد و برای 10BASE-T، 100BASE-TX (Fast Ethernet) و 1000BASE-T (گیگابیت اترنت) مناسب است. اتصالات اترنت 10BASE-T و 100BASE-TX به دو جفت سیم و اتصالات اترنت 1000BASE-T به چهار جفت سیم نیاز دارند. با وجود انتقال انرژی الکتریکی از طریق اترنت (PoE)، علاوه بر داده های اترنت، انرژی الکتریکی نیز با استفاده از این کابل ها قابل انتقال است.

  پیشکسوت پرسپولیس این تیم را شست و روی کمربند پهن کرد! - اندیشه معاصر

کابل شبکه CAT5 برای انتقال سیگنال های دیگر مانند تلفن و ویدئو نیز استفاده می شود. در برخی موارد، چندین سیگنال را می توان با استفاده از یک کابل منتقل کرد. کابل CAT5 می تواند دو خط تلفن معمولی و همچنین 100BASE-TX را تنها با یک کابل حمل کند. استاندارد کابل کشی USOC/RJ-61 را می توان برای اتصالات چند خطی استفاده کرد. طرح های مختلفی برای انتقال ویدئوی آنالوگ و دیجیتال از طریق کابل وجود دارد. یکی از این طرح ها HDBaseT (10.2 گیگابیت بر ثانیه) است.

مزایا و معایب کابل cat5e چیست؟

کابل شبکه Cat5e مانند هر تجهیزاتی در صنعت دارای مزایا و معایبی است. یکی از مهمترین مزایای این کابل قیمت مناسب در کنار سرعت بالای آن است. به همین دلیل از این کابل ها برای سیم کشی منزل و یا برای مصارف تجاری و اداری استفاده می شود.

اما اگر از معایب این کابل ها صحبت کنیم، بدون شک باید به وجود تداخل در این کابل ها اشاره کرد. اگرچه در این کابل ها نسبت به نسل قبل سعی در رفع تداخل داشته اند اما باز هم این مشکل به طور کامل حل نشده است. همچنین کابل cat5e در حجم بالا و استفاده زیاد قابل استفاده نیست. در برخی صنایع ما به سرعت های بسیار بالاتری نیاز داریم و این کابل قادر به پاسخگویی به این نیازها نخواهد بود.

وجود این کاستی ها باعث شد نسل های بعدی کابل های شبکه بعد از کابل cat5e وارد عرصه رقابت شوند. کابل هایی که سرعت بیشتری به شما می دهند و می توان از آنها برای مسافت های طولانی تری استفاده کرد.

  حمله تند بایدن به متحدانش یک تفکر مدرن است

انتهای خبر/ ر

دیدگاهتان را بنویسید