ژیمناستیک، حاشیه های جدید، ایمیل های ناراحت کننده و خودکشی وزارت ورزش

4549 881 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، ژیمناستیک و دوچرخه سواری دو فدراسیونی هستند که از سال گذشته تاکنون با ناکامی های زیادی مواجه شده اند و همین موضوع باعث شده این دو رشته هرگز رنگ آرامش واقعی را نبینند. سال گذشته برای این دو فدراسیون سرپرست تعیین شد و به نظر می رسید که انتخابات با همین سرپرستان برگزار شود اما شرایط ژیمناستیک کمی تغییر کرده و به نظر می رسد شرایط فدراسیون این رشته به ثبات مطلوب برسد. دیرتر از دوچرخه سواری

اشتباه راهبردی وزارت ورزش با انتصاب سرپرست جدید

در سوم دی ماه 1400 وزیر ورزش و جوانان، حمید احمدی را به عنوان سرپرست فدراسیون ژیمناستیک منصوب کرد. احمدی قبل از تصدی این سمت به عنوان نایب رئیس فدراسیون فعالیت می کرد و در واقع انتصاب او از نظر قانونی و طبق اساسنامه مشکلی نداشت. در اساسنامه فدراسیون آمده است که در صورت استعفا و بازنشستگی رئیس فدراسیون، نایب رئیس فدراسیون باید امور فدراسیون را به عهده بگیرد، این قانون همچنین باعث شد فدراسیون جهانی به این انتصاب اعتراضی نداشته باشد.

احمدی کمی بیش از 6 ماه این سمت را برعهده داشت تا اینکه سید طاهر علاوی به دلیل فرصت حضور در انتخابات و پایان دوره 6 ماهه رهبری، مسئولیت فدراسیون را برعهده گرفت. البته عمر علوی 24 ساعت هم طول نکشید و به دلیل مشکلاتی نتوانست فدراسیونی شود و سپس زهرا مرزوقی به عنوان سرپرست منصوب شد.

انتصاب علوی و مرزوقی در حالی صورت گرفت که چند هفته قبل حمید سجادی وزیر ورزش به همراه رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در سفر به سوئیس با مسئولان فدراسیون جهانی دیدار و پس از رایزنی با مسئولان فدراسیون جهانی رایزنی کردند. با تصویب اساسنامه فدراسیون موافقت کردند ژیمناستیک ایران و برگزاری انتخابات را گرفته بودند.

  تا پایان ماه نوامبر به تدریج از مدارس بازدید خواهد شد

نکته مهم اینجا بود که فدراسیون جهانی با حمید احمدی مشکلی نداشت چون او نایب رئیس بود و طبق قانون می توانست سرپرست فدراسیون شود. مشکل این بود که FIG (فدراسیون بین المللی ژیمناستیک) به دخالت دولت اهمیت نمی داد و نمی خواست (به نظر آنها) یک مدیر غیرقانونی منصوب شود. بر این اساس همکاری های لازم از سوی این نهاد با مسئولان عالی رتبه ورزش انجام شد تا اساسنامه تصویب و مراحل انتخابات طی شود.

در جریان مذاکرات سوئیس هیچ مشکلی وجود نداشت اما مشکل از زمانی شروع شد که وزارت ورزش اقدام به تعیین ناظر کرد که از نظر فدراسیون جهانی دخالت دولت و خارج از چارچوب اساسنامه بود. نکته مهم اینجاست که FIG همچنان مرزوقی را به رسمیت نمی شناسد و بر همین اساس با ارسال نامه ای حتی تعلیق و محرومیت فدراسیون ایران را تکرار کرده است.

در زمان نظارت حمید احمدی تقریباً ارتباط خوبی با فدراسیون جهانی فوتبال برقرار بود و انتخابات در دوره نظارت این فرد می توانست برگزار شود اما اشتباه راهبردی وزارت ورزش و تاکید بر موضوع نظارت 6 ماهه. باعث شد تمام پایه های اعتمادی که ایجاد شده بود از بین برود. نکته مهم این است که فدراسیون دوچرخه سواری نزدیک به یک سال است که توسط ناظر هدایت می شود اما هیچ مشکلی در این زمینه به وجود نیامده و به زودی مراحل انتخابات به پایان می رسد.

تاریخچه عجیب ایمیل های مشکل دار

روز چهارشنبه موضوع نامه فدراسیون جهانی به فدراسیون ایران در رسانه ها منتشر شد؛ ایمیل یک هفته پیش ارسال شد. در این ایمیل آمده است: مشکلاتی وجود دارد که قبلا ذکر شد. نکته مهم این است که این ایمیل هرگز به دست مسئولان فعلی فدراسیون نرسیده و حتی توسط آنها منتشر نشده است. در واقع زهرا مرزوقی سرپرست فدراسیون از زمان حضورش تاکنون نتوانسته به صورت مستقیم با فدراسیون جهانی مکاتبه کند و اگر هم از طریق کمیته ملی المپیک بوده است. تیم فعلی فدراسیون به ایمیل دسترسی ندارد، بنابراین آنها ایمیل جدیدی را در مکاتبات با FIG معرفی کردند که مشخصا مورد تایید FIG نیست.

  اخلاق شگفت انگیز و پیامدهای عجیب - تفکر مدرن

مشکل بدون ایمیل این است که نام کاربری و رمز عبور (USERNAME و PASSWORD) در دست کسانی است که قبلا در فدراسیون بودند. تاکنون هیچ کدام از این افراد این یوزرنیم و رمز عبور را در اختیار فدراسیون قرار نداده اند و به نوعی همچنان به فدراسیون جهانی متصل هستند با وجود اینکه هیچ کدام از آنها سمتی در فدراسیون ندارند.

فدراسیون جهانی که هرگز چنین وضعیت آشفته ای را در ورزش ایران توصیف نمی کند، اعلام کرد که فقط به همین ایمیل اعتقاد دارد و هنوز ایمیل های جدید را نپذیرفته است. نکته مهم این است که مشخص نیست چرا ایمیل های فدراسیون در اختیار کسانی است که دیگر در فدراسیون نیستند به عنوان یک سازمان و نه یک فرد. ظاهرا عده ای فدراسیون را متعلق به خود می دانند و حاضر نیستند از آن دست بکشند. نکته دیگر اینکه مشخص نیست در این راستا اقدام قانونی و قضایی صورت گرفته است یا خیر؟ اگر چنین کاری انجام می شد لااقل شاید تا الان یک نتیجه اولیه به دست می آمد.

یک نکته دیگر هم باید ذکر شود؛ شنیده ها حاکی از آن است که هر روز ایمیل هایی از داخل کشور به فدراسیون جهانی ارسال می شود و چهره ورزش و مسئولان را خدشه دار می کند، البته در ژیمناستیک اتفاقات ناخوشایندی می تواند رخ دهد.

حاشیه سازی در طول مسابقات ژیمناستیک ها در بازی های کشورهای اسلامی

در چند روز گذشته دو خبر از رشته ژیمناستیک در رسانه ها منتشر شده است. اولی انتصاب رئیس جمهور سابق به عنوان عضوی از کمیسیون برابری جنسیتی فدراسیون جهانی ژیمناستیک و دومی نامه تهدید آمیز فدراسیون جهانی ژیمناستیک.

  گفتگوی اصلی تلویزیون شروع شد

فعلا در مورد ماهیت و واقعی بودن یا نبودن این مشکلات صحبتی نداریم، اما سوال ما این است که با وجود اینکه چرا این دو شماره در آستانه رقابت ملی پوشان ژیمناستیک در بازی های کشور اسلامی منتشر شده است. که چند روز گذشت؟ آیا این کار با نیت خاصی انجام می شود؟ چرا وقتی نامه WFD ارسال شد (4 اوت) آن را در رسانه ها منتشر نکردند و اجازه دادند 6 روز بعد اتفاق بیفتد؟ چرا خبر انتصاب در کمیسیون مربوطه (که بدون تایید فدراسیون ایران بود) چند روز به تاخیر افتاد؟

اینها همه سوالاتی است که می توان به آنها پاسخ داد تا حاشیه سازی ها آشکار شود.

آنچه از وضعیت این روزهای ژیمناستیک مشخص است این است که فدراسیون ژیمناستیک در ایران حال و روز خوبی ندارد و به نظر می رسد به این زودی ها تکلیف رئیس جدید مشخص نشود.

انتهای پیام/4057/

دیدگاهتان را بنویسید