ژاپنی ها یک دماسنج تحقیقاتی در داخل قفس ساختند

831 405 فقط خبر

دانستن دمای قسمت‌های مختلف سلول می‌تواند سرنخ‌های جالبی در مورد سلامت سلول ارائه دهد، به همین دلیل است که محققان ژاپنی دماسنجی ساخته‌اند که می‌تواند به بررسی دمای داخل سلول کمک کند.

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، دانستن دمای قسمت های مختلف سلول می تواند سرنخ های جالبی از وضعیت سلامت سلول به دست دهد، از این رو محققان ژاپنی دماسنجی ساخته اند که می تواند به بررسی دمای داخل سلول کمک کند. .

دمای بدن یک شاخص کلیدی برای وضعیت سلامتی است. دمای داخل سلولی نیز شاخص اصلی سلامت سلولی است. سلول های سرطانی از نظر متابولیکی فعال تر هستند و بنابراین ممکن است دمای کمی بالاتر از سلول های سالم داشته باشند. با این حال، تا کنون هیچ ابزاری برای آزمایش چنین فرضیه هایی در دسترس نیست. در مطالعه‌ای که اخیراً در Nano Letters منتشر شده است، محققان دانشگاه اوزاکا و چندین مرکز دیگر به طور تجربی گرادیان دما را در سلول‌های انسانی با دقت بی‌سابقه‌ای اندازه‌گیری کرده‌اند. این مطالعه راه های جدیدی را در کشف دارو و تحقیقات پزشکی باز خواهد کرد.

بسیاری از محققان گمان می کنند که گرادیان های دمای درون سلولی تأثیر گسترده تری بر سلامت انسان دارند، اما به دلیل محدودیت های فناوری موجود، نتوانسته اند فرضیه های خود را آزمایش کنند. کای لو، نویسنده ارشد این پروژه توضیح می‌دهد: «فناوری فعلی تشخیص حرارتی درون سلولی فاقد وضوح مکانی، زمانی و بازخوانی کافی برای پاسخ به برخی فرضیه‌های پزشکی است، اما مطالعه ما آن را تغییر می‌دهد. نانو دماسنج فلورسنت کدگذاری شده ژنتیکی ما بر موانع فنی قبلی غلبه می کند. این دماسنج می تواند برای آزمایش چنین فرضیه هایی ارزشمند باشد.

  این جلسه دیدنی است ... " آژانس آنا

نانو دماسنج مبتنی بر پروتئین محققان به یک خروجی فلورسانس تعدیل شده متکی است که به تغییرات دمایی جزئی در سلول ها حساس است. سرعت خواندن آن حداقل 39 برابر سریعتر از فناوری مشابه و هزار برابر سریعتر از پلک زدن یک انسان معمولی است. این نانو دماسنج به محققان این امکان را داد که کشف کنند که انتشار حرارت درون سلولی بیش از 5 برابر کندتر از انتشار گرما در آب است. آنها همچنین نشان دادند که وضوح خواندن در دمای فیزیولوژیکی 0.042 درجه سانتیگراد بود.

Takeharu Nagai، یکی از محققان این پروژه می گوید: ما این فرضیه را آزمایش کردیم که تفاوت دمایی قابل توجهی بین هسته سلول و سیتوپلاسم وجود دارد. ما هیچ تفاوت قابل توجهی پیدا نکردیم، اما شرایط تجربی که بیشتر شبیه فیزیولوژی دنیای واقعی است، ممکن است نتایج متفاوتی را به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید