چین: آمریکا مسئول عواقب سفر پلوسی به تایوان است

965870 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، اصرار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای سفر به تایوان با هشدارهای مکرر دولت چین مواجه شده است.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (چهارشنبه) بار دیگر هشدار داد که مسئولیت تمام عواقب سفر پلوسی به تایوان بر عهده واشنگتن است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژائو طی یک کنفرانس مطبوعاتی در پکن گفت: ما به شدت با سفر پلوسی به تایوان مخالفیم. اگر آمریکا بر این سفر پافشاری کند و خط قرمز چین را مورد مناقشه قرار دهد، طرف آمریکایی مسئول تمام عواقب آن خواهد بود.»

چین تایوان را یک استان می داند و همواره با هرگونه تماس مقامات تایوانی با مقامات غربی، به ویژه مقامات بلندپایه سیاسی یا نظامی کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده است. پکن همواره با بازدید مقامات خارجی از این جزیره مخالف بوده و گفته است که این گونه بازدیدها اصل چین واحد را نقض می کند و سیگنال های اشتباهی را به نیروهای جدایی طلب تایوان ارسال می کند.

سفر پلوسی به تایوان اولین سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به این جزیره از سال 1997 خواهد بود. گفته می شود که ارتش آمریکا در حال بررسی جابجایی ناوهای هواپیمابر یا ارسال جت های جنگنده برای پشتیبانی نزدیک هوایی به عنوان بخشی از این سفر است.

پلوسی زمان و یا حتی زمان سفر خود به این کشور را تایید نکرده است، اما جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته به خبرنگاران گفت که مقامات نظامی در واشنگتن معتقدند چنین سفری ایده خوبی نخواهد بود.

  برای گرمای شدید آماده باشید

امروز ساوت چاینا مورنینگ پست چین به نقل از کارشناسان ارشد نظامی این کشور نوشت که پکن ممکن است حریم هوایی جزیره را منطقه پرواز ممنوع اعلام کند تا از سفر مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان جلوگیری کند.

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید