چگونه دوقلو داشته باشم؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه نوین،دوقلوهاامروزه به لطف پیشرفت های پزشکی، بدون نیاز به ژن ها و زنانی که می توانند انجام شوند، امکان پذیر است تمایل به داشتن دو فرزند هم سن آنها می توانند با صرف چند میلیون تن به این مهم برسند. برخی ادعا می کنند که حتی می توانند رنگ چشم کودک آینده را تغییر دهند، در حالی که برخی دیگر ادعا می کنند که به توانایی خود اطمینان دارند. جنسیت نوزاد را تعیین کنید صحبت می کنند.

این مسائل را با متخصص زنان و ناباروری و لاپاراسکوپی در میان گذاشتیم. او ادعای پزشکان در این موارد را رد نمی کند، اما معتقد است که چنین دخالت هایی در بارداری برچسب خاص خود را دارد و البته صددرصد نیست، اما فقط خدا می داند در پایان ماجرا چه اتفاقی می افتد. در این مقاله یاد خواهید گرفت که چگونه جنسیت خود و حتی تعداد فرزندانی که قرار است به دنیا بیایند را تعیین کنید.

وقتی در مورد دوقلوها صحبت می کنیم از چه چیزی صحبت می کنیم؟

دوقلوزایی معمولاً به دو شکل است: تک تخمکی و دوتایی. در واقع دو سوم موارد دوقلو و یک سوم تک همسر هستند. در دوقلوهای تک تخمکی، جنین در مراحل اولیه به دو سلول یکسان تقسیم می شود و دوقلوهای همسان تشکیل می شوند. به عبارت دیگر، تخمک از دو جنین تشکیل شده است که از نظر ظاهری بسیار شبیه به هم هستند. در تخمک‌های دوقلو، دو تخمک با دو اسپرم بارور می‌شوند تا دو جنین تشکیل دهند که ممکن است یکسان یا متفاوت از یک دختر یا پسر باشد.

ارث خانواده مادری برای دوقلوزایی

اگر دوقلوها در خانواده مادری شایع است که دختر خانواده نیز بیشتر دوقلو باردار می شود، بنابراین هر چه تعداد دوقلوها از خانواده مادر بیشتر به ارث برسد و فردی که دوقلوها را به دنیا آورده به شما نزدیکتر باشد، بیشتر می شود. این احتمال رخ می دهد؛ به عنوان مثال، اگر مادر، خواهر و خاله سابقه دوقلو داشته باشند، احتمال دوقلو شدن دختر خانواده بیشتر از پسرخاله با سابقه دوقلو است.

علاوه بر این، خطر دوقلوزایی در سنین بالا و پایین تر بیشتر است که به دلیل داروهای محرک تخمک گذاری، احتمال وقوع آن در سنین بالا بیشتر است. همچنین در ماه اول پس از قطع قرص، احتمال دوقلو شدن بیشتر است، مانند زمانی که تخمک گذاری تحریک می شود، اما نوع غذای مصرفی و رژیم غذایی تاثیری روی دوقلوها ندارد.

شاید چهارقلو شد!

رایج ترین راه برای دوقلو شدن استفاده از داروهای باروری مانند قرص کلومیفن سیترات و آمپول HMG است. این داروها تخمک گذاری را تحریک می کنند، بنابراین مصرف آنها معمولاً به جای یک تخمک در هر سیکل قاعدگی، 2، 3 یا بیشتر تخمک آزاد می کند و شانس دوقلو و چند قلویی را افزایش می دهد. البته این داروها باید با نسخه و با کنترل اولتراسوند مصرف شوند. سونوگرافی معمولا در روز دوازدهم سیکل قاعدگی انجام می شود و اگر تعداد فولیکول ها از یک عدد بیشتر باشد، احتمال دوقلو شدن وجود دارد.

  خبر خوب یارانه های جدید در راه است! / چه کسانی مشمول دریافت یارانه جدید نیستند؟ - اندیشه معاصر

در بارداری های IVF، به دلیل اینکه معمولاً بیش از یک جنین در رحم قرار می گیرد، دوقلوزایی ممکن است به طور تصادفی رخ دهد. البته در این مورد نیز چون از داروهای محرک تخمک گذاری استفاده می شود، احتمال دوقلوزایی افزایش می یابد. از نظر هزینه نیز باید گفت که اگر فقط از قرص کلومیفن برای دوقلوزایی استفاده شود، هزینه بالایی متوجه بیمار نخواهد شد.

برگشتی وجود ندارد

جنسیت کودک توسط کروموزوم های جنسی تعیین می شود و پس از تعیین آن هیچ راهی برای تغییر آن وجود ندارد. دو نوع کروموزوم جنسی در بدن وجود دارد: کروموزوم X و کروموزوم Y. کروموزوم تعیین کننده جنسیت X برای زنان و Y برای مردان است. در واقع، سلول زایای زن (تخمک) دارای فرمول XX است و می تواند تنها یک کروموزوم X به نوزاد خود بدهد. اما گامت های نر (اسپرم) دارای دو نوع کروموزوم جنسی Y و X هستند.

بنابراین، بسته به اینکه کدام نوع اسپرم (حاوی X یا Y) با تخمکی که حاوی کروموزوم X است ترکیب شود، جنسیت جنین مشخص می شود. اگر اسپرم حاوی کروموزوم Y بتواند به تخمک نفوذ کند، جنین پسر خواهد بود و اگر اسپرم حاوی کروموزوم X وارد تخمک شود، جنین دختر خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر دو کروموزوم X وجود داشته باشد، جنسیت زن است و اگر یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y وجود داشته باشد، جنسیت مذکر می شود، به طوری که در اولین لقاح کروموزوم ها، جنسیت مشخص می شود و نمی توان. دیگر تغییر کند

روش تعیین جنسیت صد در صد جوابیه

به تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام درجه‌ی پاسخ متفاوتی دارند. در IVF، انتقال جنین به دختر یا پسر، اشتباه در تعیین جنسیت را کاملاً از بین می برد. به این ترتیب همان کارهایی که برای زوج های نابارور انجام می شود برای خانم هایی که نابارور نیستند نیز انجام می شود. به این ترتیب تعداد مشخصی تخمک از زن گرفته می شود و سپس در آزمایشگاه اسپرم به تخمک تزریق می شود و جنین تشکیل می شود. سپس یک سلول جنینی توسط PGD آزمایش می شود تا مشخص شود که جنین پسر است یا دختر. سپس با توجه به خواست زوجین تصمیم گیری می شود که جنین پسر به رحم مادر منتقل شود یا جنین دختر.

در این روش می توان جنسیت جنین را با اطمینان 100% تعیین کرد اما پاسخ IVF خود 100% نیست. IVF یک روش لقاح آزمایشگاهی است که در زوج های نابارور ایرانی حدود 40 درصد پاسخ می دهد و کسانی که ناباروری ندارند حدود 60 تا 70 درصد پاسخ مثبت می گیرند.

  توپ حماسی در ملبورن در خانه جواد کیابانی است! - اندیشه معاصر

اگر از آمپول های HMG یا IVF استفاده شود، هزینه آن بسیار بالاست.

بارداری با دوقلو خطرناک است!

در دوقلوها متاسفانه خطر سقط جنین، زایمان زودرس و ناهنجاری های جنینی سه تا پنج برابر بیشتر از بارداری طبیعی است. احتمال پارگی دیابت و فشار خون نیز در این بارداری ها بیشتر است، بنابراین اگر قصد دارید دوقلو باردار شوید، باید توجه داشته باشید که بسیاری از پزشکان به دلیل خطرات فراوان، شما را از این کار منع می کنند.

تعیین جنسیت چقدر هزینه دارد؟

IVF برای تعیین جنسیت حدود 3 میلیون تن هزینه دارد. روش PGD چه برای تعیین جنسیت و چه برای تشخیص، حدود 6 تا 7 میلیون تومان هزینه دارد که با داروهای آن حداقل حدود 10 میلیون تومان هزینه دارد، زیرا گاهی نیاز به ارسال سلول به خارج از کشور یا برخی تجهیزات خاص PCR است. از خارج وارد ایران می شود و این مشکلات منجر به افزایش قیمت می شود. البته احتمال خطا در این روش ها وجود دارد اما درصد آن بسیار کم و کمتر از یک درصد است.

شما می توانید برعکس نتیجه گیری کنید

روش های ساده تری برای تعیین جنسیت وجود دارد که سطح اطمینان 100 درصدی ندارند اما تا 80 درصد پاسخ مثبت می دهند. یکی از این روش ها تزریق مایع منی به داخل رحم است. در روش جداسازی و تزریق اسپرم به داخل رحم میزان اطمینان 70 تا 80 درصد است. در واقع، اسپرم حاوی کروموزوم Y سریعتر از اسپرم حاوی کروموزوم X حرکت می کند.

برای جداسازی این اسپرم ها تا حدودی می توان از روش های آزمایشگاهی استفاده کرد و اسپرم X (دختر) یا Y (پسر) را با توجه به علاقه زوج مورد نظر تزریق کرد. البته باید در نظر داشته باشید که در هر دوره احتمال بارداری حدود 30 تا 35 درصد است. یعنی احتمال داشتن جنسیت مورد نظر با این روش 70 تا 80 درصد و احتمال بارداری 30 تا 35 درصد است.

یک روش ساده برای تعیین جنسیت

یکی دیگر از راه های ساده تر برای تعیین جنسیت انجام سونوگرافی برای تعیین روز تخمک گذاری است. در واقع، بر اساس نتایج سونوگرافی، پزشک می تواند تشخیص دهد که صمیمیت در چه روزهایی احتمال دختر یا پسر شدن را افزایش می دهد. معمولاً بعد از تخمک گذاری احتمال پسر شدن جنین بیشتر است و 2 تا 3 روز قبل از تخمک گذاری احتمال دختر شدن بیشتر است زیرا اسپرم Y سریعتر است و سریعتر میمیرد، اما اسپرم X در حرکت انعطاف پذیرتر و کندتر است و بیشتر دوام می آورد. .

  4 سیگنال بانک مرکزی برای بورس - تفکر مدرن

رژیم و قرص فایده نداره!

داروهای ضدبارداری بر جنسیت جنین تاثیری ندارند و تنها یک ماه پس از قطع آنها احتمال بارداری افزایش می یابد. برخی از افراد فکر می کنند که مردان باید از چند ماه قبل کمپرس یخ را روی بیضه های خود قرار دهند، اما باید بدانید که این موضوع بر جنسیت نوزاد و باروری تاثیری ندارد و برای جلوگیری از افزایش دمای بیضه کافی است. گاهی گفته می شود که آقایان برای پسردار شدن در سه ماه اخیر نباید از کنسرو، سوسیس و کالباس استفاده کنند که این نیز تاثیری بر جنسیت کودک ندارد. با این حال، اگر آنها از مصرف این غذاها دست بکشند، قطعا به نفع آنها خواهد بود! نکته آخر اینکه برنامه ریزی ها بر اساس روزها و ماه های سال برای صمیمیت و تعیین جنسیت پایه علمی ندارد و نمی توان به آن اعتماد کرد.

تعیین رنگ چشم قبل از بارداری هنوز امکان پذیر نیست

چه تغییراتی در ظاهر جنین قبل از بارداری ممکن است رخ دهد و چه بیماری هایی را می توان پیش بینی کرد؟

رنگ چشم را تعیین کنیداستفاده از اصلاح ژنتیکی در کودکان هنوز کاربردی نیست و در حال بررسی است، اما ژن برخی از بیماری ها شناخته شده و در برخی موارد وجود آنها در جنین قابل تشخیص است. به این ترتیب می توان از بروز بیماری های صعب العلاج و صعب العلاج پیشگیری کرد.

در ایران ناهنجاری های جنینی را می توان با استفاده از PGD (تشخیص قبل از بارداری) یا تشخیص قبل از تولد و IVF تشخیص داد. قبل از قرار دادن جنین در رحم مادر، یکی از سلول های آن را خارج کرده و آزمایش ژنتیکی روی آن انجام می دهیم. اگر آزمایش ژنتیکی نشان دهد که ژن بیماری در جنین وجود دارد، آن را در رحم مادر قرار نمی دهیم و اگر ژن بیماری وجود نداشته باشد، در رحم کاشته می شود. این روش معمولاً برای افرادی استفاده می شود که فرزند اولشان بیماری خاصی دارد یا در خانواده خود بیماری شناخته شده ای دارد.

به عنوان مثال، اگر پسرخاله و دختری با هم ازدواج کنند و سابقه خانوادگی شناخته شده ای از این بیماری داشته باشند، 25 درصد احتمال دارد که فرزندشان نیز به این بیماری مبتلا شود، در حالی که می توانند مطمئن باشند که جنین به IVF PGD مبتلا نشده است. البته همه اینها باید با تشخیص و تجویز متخصص ژنتیک انجام شود. پس حتما قبل از بارداری با متخصص زنان و ژنتیک مشورت کنید.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1263394

دیدگاهتان را بنویسید