چگونه خسارت سیل را جبران کنیم؟

چگونه خسارت سیل را جبران کنیم؟

محمدحسن نامی در گفت وگو با ایسنا، درباره جبران خسارات ناشی از سیل به آسیب دیدگان سیل اظهار کرد: طبق قوانین و مقررات، جبران خسارات ناشی از سیل با توجه به نوع کاربری، میزان خسارت و غیره از محل بودجه سازمان مدیریت بحران کشور و همچنین وجوه بیمه و … پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه سیل زدگان نگران جبران خسارت نباشند، درباره پرداخت غرامت به واحدهای مسکونی گفت: به طور کلی جبران خسارت بر اساس میزان درگیری در سیل، میزان درگیری، نوع تخریب و خسارت و بر اساس آن انجام می شود. وام به صورت بلاعوض وام کم بهره و برخی تسهیلات به سیل زدگان ارائه می شود.

نامی با بیان اینکه در مرحله اولیه دولت بودجه ای را برای جبران اولیه برخی خسارات تخصیص می دهد، اظهار داشت: با توجه به نکات برجسته و دستور رئیس جمهور، رسیدگی فوری به سیل زدگان در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه بررسی خسارات سیل نیاز به اقدامات کارشناسی دارد، گفت: این موضوع باید با دقت تمام انجام شود تا خدای ناکرده حقی ضایع شود. سازمان پس از بررسی و ارزیابی خسارت، پیشنهاداتی را به دولت محترم ارائه خواهد کرد. همچنین با توجه به پرونده های تشکیل شده برای بلوک های آسیب دیده از جمله بلوک های نیازمند بازسازی و تعمیر، مبالغی تحت عنوان وام بلاعوض و وام کم بهره به بلوک ها تعلق می گیرد. علاوه بر این، تعدادی تسهیلات برای ساخت یا تعمیر ساختمان های مسکونی در نظر گرفته شده است.

  تصمیم سرمربی منچستریونایتد برای حفظ رونالدو

خسارت به باغات پسته کرمان
نامی همچنین به سفر روز یکشنبه خود با وزیر کشور به مناطق سیل زده کرمان اشاره کرد و به ایسنا گفت: 19 منطقه در شهر کرمان درگیر سیل شدند و باغات پسته آسیب دیدند. می دانید که پسته یکی از جایگاه های صادراتی و یکی از سرمایه های کشور ماست. در این راستا اعطای تسهیلات برای جبران خسارت وارده به این باغات و جمع آوری گل و لای باغات نیز برقرار شده است.

وی ادامه داد: بر اساس برآوردهای اولیه برای جمع آوری گل و لای باغات در هر هکتار 25 تا 30 میلیون تومان نیاز است و خوشبختانه وزیر در این زمینه دستورات خوبی را صادر کرده است. این کار باید به سرعت انجام شود قبل از اینکه گل و لای به ریشه این درختان آسیب برساند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: همچنین تعدادی از منازل در این استان بر اثر سیل آسیب دیدند که مقرر شد خسارات آنها مانند سایر نقاط کشور سیل زده جبران شود و با توجه به آنچه بنده اعلام کردم. توضیح داد.

دیدگاهتان را بنویسید