چگونه بفهمیم که عزت نفسمان کاذب است؟ – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه نوین، عزت نفس غیرمنطقی ریشه در شکل گیری رفتارهای خطرناک است.

تشویق افراد به افزایش عزت نفس امری رایج است زیرا تصور می شود اکثر مردم بیشتر به آن نیاز دارند. اما در سوی دیگر تداوم اعتماد چیزی وجود دارد و آن اعتماد به اصطلاح غیرمنطقی است.

اعتماد به نفس غیر منطقی این نوعی عزت نفس است که افراد را وادار به انجام کارهای خطرناک می کند.

همچنین کسانی که روی اصل جعل کار می کنند ترجیح داده می شود تا بتوانید آن را انجام دهید. اگرچه بسیاری از افرادی که در مورد توانایی های خود غیرمنطقی هستند به طرز بدی شکست می خورند، این نگرش گاهی اوقات جواب می دهد.

چه چیزی شما را به کسی که هستید تبدیل می کند؟

این تست را انجام دهید تا تیپ شخصیتی خود را بیابید.

وقتی مطمئن هستید که در کاری موفق خواهید شد، به احتمال زیاد در آن جهت کار خواهید کرد. هم عزت نفس و هم اعتماد به نفس بیش از حد می توانند انگیزه و عزت نفس شما را افزایش دهند.

عزت نفس غیرمنطقی با پدیده های روانی مانند برتری هذیانی و اثر دانینگ کروگر همراه است. این متفاوت از ریسک پذیری سالم است، جایی که مردم از محدودیت ها و خطرات احتمالی خود آگاه هستند.

آنهایی که اعتماد به نفس غیر منطقی آنها بر این باورند که هر آنچه را که باید در مورد موضوع بدانند می دانند و به توانایی خود در مدیریت موقعیت اطمینان دارند، حتی زمانی که بدون شک فاقد مهارت، تجربه و گاهی اوقات هوش برای انجام این کار هستند.

  زمان بازی ذوب آهن با استقلال - تفکر مدرن - تغییر کرده است

در یکی از آزمایشگاه‌هایی که توسط پروفسور دانینگ و شاگردان جاستین کروگر راه‌اندازی شده است، دانش‌آموزانی که عملکرد تحصیلی خود را بیش از حد ارزیابی می‌کنند، کمترین امتیاز را دارند. در دنیای شرکت‌ها، افراد غیرمنطقی با اطمینان نتایج متفاوتی می‌گیرند. از یک طرف، آنها اغلب می توانند درها را باز کنند و حتی از پله ها بالا بروند.

از آنجا که به نظر می رسد آنها می دانند در مورد چه چیزی صحبت می کنند، دیگران ممکن است شروع به تکیه بر آنها کنند، آنها را مسئول بدانند و به منابع آنها اعتماد کنند.

با این حال، به دلیل ناتوانی در ارزیابی دقیق وضعیت، گاهی اوقات می توانند پروژه هایی را که روی آن کار می کنند به خطر بیاندازند یا پول سرمایه گذاری را هدر دهند.

گرایش دیگر کارآفرین شدن است. از این گذشته، شما فقط برای مدت کوتاهی می توانید اعتبار خود را جعل کنید. وقتی دیگران متوجه می‌شوند که جعل‌کنندگان آنقدر که قبلاً فکر می‌کردند صلاحیت ندارند، وقت آن است که شرکت را تغییر دهند.

خوش بینی غیر واقعی

افرادی که خوش‌بینی غیرواقع‌بینانه یا سوگیری‌های خوش‌بینانه دارند، تمایل دارند این باور را داشته باشند که بعید است رویدادهای منفی را تجربه کنند، چه مربوط به زندگی شخصی یا شغلی باشد. در نتیجه، ممکن است خود و اطرافیانشان را در موقعیت هایی قرار دهند که خطرات بیشتری را در پی داشته باشد.

منحصر به فرد بودن کاذب

افرادی که بیش از حد اعتماد به نفس دارند اغلب فکر می کنند که ویژگی های شخصیتی آنها منحصر به فرد است، اما در واقعیت اینطور نیست. آنها معتقدند که چیزهایی که دیگران را به چالش می کشد، به لطف ویژگی های منحصر به فردی که به نظر می رسد دارند، برایشان آسان است.

  علاقه شدید استراماچونی به تیم ملی ایران / این بهترین نسل فوتبال شماست - تفکر مدرن

توهم کنترل

افراد با اعتماد به نفس بیش از حد تمایل دارند طوری رفتار کنند که گویی کنترل بیشتری بر آنچه دارند دارند. این احساس کاذب کنترل یکی از دلایلی است که برنامه ریزی آنها اغلب با شکست مواجه می شود.

تصور غلط در برنامه ریزی

افراد مبتلا به سندرم عزت نفس غیرمنطقی معمولا زمان لازم برای انجام وظایف خود را دست کم می گیرند. این امر به ویژه برای کارهای پیچیده و برنامه ریزی بلند مدت صادق است. بنابراین آیا مردم بیش از حد اعتماد به نفس دارند یا توسط مردم پاداش می گیرند؟

طبق تحقیقات، عزت نفس به طور کلی می تواند منجر به موقعیت اجتماعی بالاتر شود. با این حال، مطالعه دیگری نشان داد که اظهارات بیش از حد مثبت در مورد خود تنها زمانی مفید است که دلیلی برای باور نادرست بودن آنها وجود نداشته باشد.

بنابراین در حالی که افزایش اعتماد به نفس احتمالاً برای یک مصاحبه شغلی خوب است، زیرا شما شواهدی برای حمایت از ادعاهای خود دارید بهترین کار را خواهد داشت.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1277610

دیدگاهتان را بنویسید