چرا مورا پس از بازگشت از تهران در آلمان بازداشت شد؟

چرا دستگیری؟

حسن بهشتی پور در گفت وگو با ایسنا، درباره بازداشت موقت مورا در روز جمعه و ضبط گذرنامه و تلفن همراه وی توسط پلیس آلمان پس از بازگشت از تهران و همچنین رایزنی های چند روزه با مقامات ایرانی درباره مذاکرات در وین توضیح داد. دو نفر از همراهان وی در فرودگاه فرانکفورت دستگیر شدند، تلفن های همراه و پاسپورت آنها ضبط و 40 دقیقه بعد آزاد شدند.

وی با بیان اینکه در عرض 40 دقیقه امکان افشای اطلاعات موبایلی توسط افسران امنیتی آلمان به این سه نفر به ویژه آقای مورا وجود داشت، گفت: این احتمال وجود دارد که آقای مورا از طریق تلفن همراه شخصی اطلاعاتی از مذاکرات در تهران داشته باشد مقامات امنیتی آلمان. می خواست قبل از اینکه آقای مورا در مورد مذاکرات به اتحادیه اروپا گزارش دهد، به توافق برسد.

بهشتی پور ادامه داد: گویا آنها می خواستند از محتوای صحبت ها مطلع شوند و فکر می کردند که اطلاعاتی از مکالمات روزهای گذشته تهران در تلفن همراه آنها وجود دارد.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه سه نفر از بازداشت شدگان فرودگاه فرانکفورت از افراد مشهوری بودند که با گذرنامه های سیاسی و زیر نظر اتحادیه اروپا سفر می کردند، افزود: حتی اگر مشکلی هم وجود داشت، به نظر نمی رسید که تلفن همراه آنها را بگیرند. کافی بود پاسپورتشان را برای بازرسی بگیرند.

بهشتی پور با اشاره به توضیحات مقامات آلمانی در این زمینه از جمله مشکل الکترونیکی یا تغییر مکرر ساعت پرواز آنها، افزود: مقامات آلمانی گفته اند دلیل بازداشت این سه نفر را اعلام کرده اند و فکر می کنم این موضوع مشکل بر اساس امنیت و تخلیه اطلاعات موبایل آنها است.

  نیروهای آمریکایی مناطق مسکونی در شمال عراق را گلوله باران کردند

دیدگاهتان را بنویسید