چرا سه کشور اروپایی شرکت کننده در مذاکرات وین همچنان منفعل هستند؟

در حالی که همه طرف های مذاکره کننده در وین مواضع خود را در مورد آخرین مذاکرات اعلام کرده اند، سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان که نمایندگان آنها در این مذاکرات حضور نداشتند، هنوز واکنشی به این موضوع نشان نداده اند.

3481 647 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، روز دوشنبه 26 مردادماه پس از مذاکرات هیئت ها در وین، اعلام شد که «انریکه مورا» معاون هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در وین ایده هایی را به طرف های مذاکره کننده ارائه کرده است. لازم است این ایده ها در پایتخت ها اجرا شود.

بر این اساس اعلام شد که هیئت های مذاکره کننده پس از جمع بندی نظرات در خصوص ایده های پیشنهادی، وین را ترک کرده و برای ادامه رایزنی ها به پایتخت ها باز خواهند گشت.

شب گذشته و بلافاصله پس از پایان مذاکرات، «جوزف بورل» هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در تماس با وزیر امور خارجه کشورمان، آخرین دور مذاکرات در وین را مثبت ارزیابی کرد و اشاره کرد که در این مذاکرات پیشرفت نسبی حاصل شده است.

حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اراده و جدیت ایران برای دستیابی به یک توافق قوی و قابل اعتماد، تصریح کرد: توافق نهایی باید تضمین کننده حقوق و منافع ملت ایران و رفع موثر و پایدار برجام باشد. تحریم ها.

وی با ابراز امیدواری از پرهیز سایر کشورها به ویژه آمریکا از موضع گیری های غیرسازنده، گفت: انتظار می رود همه طرف ها برای رسیدن به متن نهایی توافق، عزم و جدیت نشان دهند.

اندکی پس از پایان مذاکرات در وین، ایالات متحده آمریکا در بیانیه ای از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده برای توافق سریع بر اساس متن پیشنهادی اتحادیه اروپا آماده است.

  قیمت طلا و سکه و دلار / جدول 18 بهمن 1400+

نماینده روسیه ضمن اتخاذ موضع صریح و ارزیابی مثبت از مذاکرات، ابراز امیدواری کرد که طرف های مذاکره به توافق نهایی برسند اما سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان که نمایندگان آنها در مذاکرات حضور نداشتند. ، هنوز نسبت به این ارتباط واکنشی نشان نداده اند.

البته رسیدن به متن نهایی توافق تنها زمانی امکان پذیر است که همه طرف های شرکت کننده در مذاکرات از جمله سه کشور اروپایی ذکر شده آن را تایید کنند، اما مشخص نیست چرا آن طرف هایی که در میانه مذاکرات ، بیانیه ای یک جانبه صادر کرد که به وضوح حمایت کرد این یکی از زیاده خواهی های آمریکا بود، حالا راه سکوت را انتخاب کرده اند؟

اگرچه با توجه به سوابق رفتار قبلی انگلیس، فرانسه و آلمان در مذاکرات برجام و پس از آن، می توان در تحلیل دلایل سکوت سه کشور اروپایی گمانه زنی هایی را ایجاد کرد، اما قطعا در روزهای آینده و با ارائه خلاصه ای از نظرات طرف های درگیر در مذاکرات در مورد ایده های مطرح شده توسط انریکه مورا، مشخصات دقیق تری در این زمینه به دست خواهد آمد.

منبع: نورنیوز

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید