چرا دادگاه حکم قصاص محیط بان کرمانشاهی را صادر کرد؟ / برادر حافظ محیط زیست: برادرم هرگز قصد کشتن نداشت. متاسفم – فکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، 14 مرداد 1397، برومند نجفی محیط بان منطقه حفاظت شده بیستون از حضور تعدادی شکارچی متخلف در منطقه مطلع شد. او و تعدادی از همکارانش با شکارچیان درگیر شدند و آنها را تعقیب کردند و جان خود را از دست دادند. در حالی که برومند بر اساس دستورات اعلام شده و البته نوع عملکرد لاستیک خودرو را نشانه گرفته بود اما به دلیل ناهمواری منطقه و تعداد زیاد سرنشینان، گلوله به یکی از سرنشینان خودرو اصابت کرد.

گفته می شود این حادثه در منطقه حفاظت شده بیستون حدفاصل روستای سهچک و پادگان حاجی آباد رخ داده است. سرنشینان خودرو از اهالی روستای سنگرآباد بیستون بوده اند که ظاهراً به هشدارها برای توقف محیط بانان توجهی نکرده اند.

اطرافیان نجفی که تازه لباس داماد به تن کرده بودند مدتی را در زندان سپری کردند و حکم قصاص وی چند روز پیش در دیوان عالی کشور تایید شد و محیط زیست کشور و دوستداران آن را شوکه کرد.

قانون از محیط بانان حمایت نمی کند

این اولین بار نیست که یک محافظه کار تهدید به قصاص و اعدام می شود. بارها این اتفاق افتاده و تاکنون یکی از محیط بانان به نام افضلی در کرمان اعدام شده است. برخی از دوستداران محیط زیست می گویند بهتر است اسلحه خود را برداریم تا اینکه در مبارزه با شکارچیان مدام شاهد محکومیت همکاران خود باشیم.

محمد درویش، کارشناس محیط زیست، پیش از این به رویداد۲۴ گفته بود که حافظان محیط زیست تنها در صورتی می توانند به شکارچی شلیک کنند که او ثابت کند برای دفاع از خود شلیک کرده است، یعنی برای دفاع از خود گلوله خورده است و تیراندازی کرده است. کرد، اگر وسط بدشانسی باشد و تیر بخورد شهید می شود و اگر بخت با او باشد و تیراندازی منجر به شهادتش نشود ممکن است با بدبختی دیگری مواجه شود، یعنی طرف کشته شود و سپس وسط او باید ثابت کند که او یک مدافع است. بود.

وی گفت: شرایط بسیار پیچیده است و محیط زیست ترجیح می دهد با این درگیری ها برخورد نکند. شکارچیان خشن نیز از این موضوع آگاه هستند و می دانند که محیط بانان به دلیل محدودیت های قانونی به سمت آنها شلیک نمی کنند و به همین دلیل کمی حسادت می کنند.

اما عدم حمایت قضایی از محیط بانان همچنان ادامه دارد و با ادامه این روند محیط بانان در مواجهه با متخلفان محیط زیست یا باید شهید شوند و یا دست از تعقیب و تلاش برای جلوگیری از متخلفان بردارند زیرا هر لحظه در پیچ و خم ها در جاده ها می تواند باعث مرگ یکی از طرفین شود.

  شناسایی 20 بیمار مبتلا به آمیکرون تنها در این استان / شرایط منجر به از دست دادن آمیکرون - اندیشه معاصر

در حال حاضر کشور با کمبود شدید محیط بانان مواجه است و یکی از دلایل آن را می توان عدم تمایل افراد به به خطر انداختن جان خود در این حرفه دانست. با ادامه این روند، بیم آن می رود که همین تعداد اندک از حافظان محیط زیست، ناامید و ملول از رابطه خود با طبیعت که کشور را در معرض خطر بزرگی قرار می دهد، تسلیم شوند و فرار را در چنین شرایط مرگبار و ناعادلانه ای ترجیح دهند.

این فقط مربوط به جان و مرگ محیط بانان نجفی نیست. موضوع عدم حمایت از قوه قضائیه در کشور از سوی نیروهای امنیتی است که در حین کار و انجام وظایف خود باعث مرگ یک متخلف می شوند. شاید وقت آن رسیده است که قوه قضائیه به این سوال پاسخ دهد که محیط زیست در موارد مختلف غیر از تیراندازی و تهدید مردم برای جلوگیری از خوردن متخلفان چه باید کرد، زیرا بعید است شکارچیان فقط از تذکر و تهدید جلوگیری کنند.

رای قوه قضاییه به انتقام از محیط بان کرمانشاهی به خاطر اقدام مرگبار

حسین ویسی، رئیس اداره حقوقی حفاظت محیط زیست کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار جامعه ۲۴ گفت: در منطقه حفاظت شده چه اتفاقی افتاده است. در چنین مواردی، قوه قضاییه بیشتر بر رعایت قانون استفاده از سلاح توسط کارمندان دولت تمرکز می‌کند.» این قانون دارای جزئیات خاصی است. قوه قضائیه نیز با بینش خاصی وارد موضوع می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اتفاقاتی که در کسری از ثانیه رخ داد، شاید همکاران ما نتوانسته اند قانون استفاده از سلاح را به طور کامل رعایت کنند. اگرچه در رای نه صفحه ای دادگاه کیفری استان به صراحت آمده است که محیط بانان قصد کشتن کسی را نداشته اند، اما یک اشتباه هر بار به این امر منجر شده است.

رئیس اداره حقوقی حفاظت محیط زیست کرمانشاه گفت: از کشته شدن یک جوان و متاثر شدن خانواده و عشایر وی بسیار متاسفیم. این برای سازمان محیط زیست و همکاران ما بسیار نگران کننده بود. در قانون مجازات اسلامی در مورد قتل عمد دو موضوع وجود دارد که یکی از آنها این است که شخص قصد قتل و اقدام به قصد قتل دارد. اما گاهی انسان قصد کشتن ندارد، اما کاری که انجام می دهد ذاتاً کشنده است. شعبه دادگاه کیفری این عمل را ذاتاً کشنده اعلام کرد، یعنی قوه قضائیه رای به قصاص محیط بان کرمانشاهی داد که این عمل کشنده بوده است.

در این حکم همچنین به صراحت آمده است که محیط بانان قصد کشتن این فرد و حتی شلیک به او را نداشته اند.

وی افزود: همچنین در این حکم به صراحت آمده است که ماموران محیط زیست قصد کشتن فرد یا حتی تیراندازی به وی را نداشته اند. همکار ما در واقع قصد تیراندازی به سمت خودرو و آن مرد را نداشت، بلکه قصدش تیراندازی به لاستیک خودرو بود، اما وضعیت توپوگرافی و ناهمواری محیط و حضور 6 نفر در داخل خودروی پراید باعث اصابت گلوله شد. پنجره ماشین اشتباهی

  وحدت جهان اسلام در برابر جنایات رژیم صهیونیستی ضروری است

وی گفت: «همکاران ما در تهران اعم از سازمان حفاظت محیط زیست مرکزی و رئیس یگان سازمان در تلاش هستند تا مجازات قصاص را متوقف کنند. مدت‌هاست که ما بر کسب رضایت والدین متمرکز بوده‌ایم و مدت‌ها با شوراهای حل اختلاف، قوه قضائیه استان‌ها و بزرگان که رهبران صلح و سازش در استان هستند، مشورت کرده‌ایم. امسال بلافاصله پس از صدور حکم توسط دادگاه کیفری منطقه، تلاش‌ها، مکاتبات و مشورت‌های خود را افزایش دادیم. بنابراین تمام انرژی ما در روستاها معطوف به کسب رضایت والدین است.

برومند نجفی، محیط بان منطقه حفاظت شده بیستون به قصاص محکوم شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا خانواده مقتول تاکنون چراغ سبز نشان داده اند، گفت: تاکنون نتوانسته ایم صریح با این خانواده صحبت کنیم، خانواده اصرار داشتند که تا روشن شدن پرونده صحبت خاصی نداشته باشیم. در نتیجه، تا به امروز نتوانسته ایم دقیقاً بفهمیم که خانواده در مورد چه چیزی صحبت می کنند. در گذشته هر چقدر پیام و کارمند می فرستادیم تا صحبت کنند، می گفتند منتظر تصمیم دادگاه هستیم و بعد صحبت می کنیم.

رئیس اداره حقوقی استان کرمانشاه می افزاید: احکام قطعی عمدتاً به استان برگردانده می شود و مربوط به اجرای احکام است اما رویه انصاف به این صورت است که زمان داده می شود و زمان می گذرد. قوه قضائیه و بزرگان استان زحمت کشیده اند و امیدواریم شرایطی فراهم شود که بتوانیم رضایت خانواده را جلب کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که اگر حکم محیط بانان نجفی اجرا شود، محیط زیست کشور چه تاثیری خواهد داشت؟ وی افزود: ما حتی یک درصد هم نمی‌خواهیم و نمی‌توانیم تصور کنیم که چنین اتفاقی بیفتد، زیرا اطرافیان نجفی مردی بسیار آرام، بی‌رحم و صالح بودند و حتی یک درصد هم فکر نمی‌کردیم که چنین اتفاقی برای او بیفتد. گفت.گفت. تنها شش ماه پس از این حادثه، مادر سالخورده اش رنج های زیادی می کشد و از این بابت بسیار ناراحت است. اما اگر خدای ناکرده این اتفاق بیفتد قطعا بر انگیزه عوامل ما در سراسر کشور تاثیر منفی خواهد گذاشت.

وی خاطرنشان می کند: سازمان محیط زیست سازمان کوچکی است و در کل ایران جمعیت سازمانی ما 6،7 هزار نفر بیشتر نیست و استان های مختلف در رویدادهای یکدیگر شرکت می کنند. اگر این اتفاق بیفتد، تاثیر آن بسیار نامطلوب خواهد بود و محیط را به طور کامل تحریک می کند.

  سنندج جمعه من دارم: بازکردن چتر خدمات در دولت سیزدهم برای مردم امید است

برادر، محیط زیست بیستونی: هیچ قصدی وجود نداشت. متاسفم و ناراحتم

حبیب الله نجفی برادر محیط بانان نجفی نیز در گفتگو با جامعه 24 با اشاره به اینکه منطقه ای که برادرم در آن حافظ محیط زیست بود، 10 سال پیش جزو مناطق حفاظت شده قرار گرفت و پاسگاه محیط زیست داشت، گفت: این منطقه که اکنون بخشی از منطقه حفاظت شده بیستور است. منطقه،، محل زندگی ماست و نام آن تنگه باززخانه است. در واقع برادرم و دوستانش از این منطقه بکر قبل از حفاظت شده دفاع کردند و مراقب بودند که به محیط زیست و جنگل ها آسیبی نرسد. در حالی که این منطقه به درخواست و آزار محافظان محیط زیست به یک منطقه زیست محیطی تبدیل شده است.

وی ادامه می دهد: امکانات این پاسگاه بسیار محدود بود و فقط 2 سال پیش برق برای آن وجود داشت اما برادرم برای حفظ محیط زیست در مقابل همه سختی ها ایستادگی کرد.

برادر نجفی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون با خانواده متوفی ارتباط داشته اید؟ وی گفت: نه، ما اینجا رسوم داریم و اگر این اتفاق بیفتد، به طور غیرمستقیم سعی می کنیم با حضور در مراسم با خانواده ارتباط برقرار کنیم. قبلاً از طریق سازمان محیط زیست صحبت کردیم که در صورت امکان در چهلمین یا سالگرد شرکت کنیم، اما سازمان گفته بود در صورت لزوم به شما می گوییم، اما هر وقت پیگیری کردیم، سازمان انجام نداد.

وی افزود: در هر دو مورد تلاش کردیم و خانواده گفتند راهی نیست و دیگر رابطه را ادامه نمی دهیم.

نجفی درباره حال و هوای جوانان در زندان نیز گفت: قسم می خورم که برومند و تمام خانواده ما از اتفاقی که افتاد و خانواده جوان خود را از دست داد و مادر جوان نیز جان باخت، به شدت ناراحت هستند. برادرم از این موضوع خیلی ناراحت است اما قصدی نداشت. کسانی که برادرم را می شناسند می دانند که برادرم جفاگر نبود، قلبش برای حیوانات و درختان می تپد چه برسد به مردم. این حادثه شوم عمدی نبود. کسی که مار را بگیرد و سالم رها کند هرگز قاتل نیست. ما واقعا متاسفیم و از آنها می خواهیم که ما را ببخشند و ما را قانونی کنند.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1253536

دیدگاهتان را بنویسید