چرا بورس ایران و سرمایه گذاری در آن باعث افزایش تولید نمی شود؟

چرا بورس ایران و سرمایه گذاری در آن باعث افزایش تولید نمی شود؟

هاشم مظفری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: عدم استفاده از سرمایه مازاد، عدم شفافیت در بورس، استفاده از ابزارهای دولتی برای فروش سهام و دخالت دولت در مدیریت بازار سهام از دیگر دلایل بورس ایران است. نمی تواند تولید و رشد اقتصادی را افزایش دهد.برنامه ریزی کنید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وابستگی و تقاضای رانت شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یکی از مهم ترین عوامل عدم هدایت سرمایه به سمت واحدهای تولیدی و تجاری است. این دولت و سازمان ها و نهادهای دولتی است، یعنی در عمل عرصه رقابت برای سازمان های غیردولتی در حال از بین رفتن است.

این مدرس دانشگاه اردبیل با اشاره به اینکه بورس یکی از بازارهای پر ریسک و در عین حال سودآور است و برای ورود به این بازار باید از سرمایه مازاد استفاده شود، افزود: وجود نخواهد داشت.

مظفری افزود: اکثر خریداران و سرمایه گذاران سهام در ایران سرمایه گذاران کوتاه مدت هستند و منابعی که برای خرید سهام اختصاص می دهند از محل سرمایه و منابع مازاد نیست، بلکه از محل استقراض و وام و فروش مایحتاج اولیه زندگی است و به همین دلیل انتظار بازگشت دارند. بر سودهای فوری، در حالی که در تولید و سرمایه گذاری بازار سهام به تولید، نباید سودهای کوتاه مدت مانند سپرده های بانکی را انتظار داشت.

این کارشناس اقتصادی افزود: مشارکت دولت و شبه دولتی ها در بورس نیز یکی از دلایل نابسامانی در ایران و کاهش تاثیر آن بر تولید است چرا که بازار باید با عرضه و تقاضا متعادل شود.

  فهرست بانک هایی که سود سهام عدالت پرداخت کرده اند - تفکر مدرن

به گفته مظفری، اقتصاد دیکتاتوری در همه بازارها به ویژه بورس منجر به از هم پاشیدگی آن می شود، بنابراین کارمندان دولت باید بدانند که تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی از دخالت دولت در اقتصاد به ویژه در بورس رنج می برند. تولید ممکن است امکان پذیر نباشد.

یک دکترای اقتصاد بین الملل و مدرس دانشگاه اردبیل گفت: یکی از دلایلی که بورس نتوانسته است تولید را تحریک کند، عدم شفافیت در ارائه اطلاعات لازم و دقیق از دلالان و کارگزاران بورس به خریداران سهام بود.

وی تصریح کرد: اصل شفافیت در تبادل اطلاعات مالی یکی از شروط اصلی ارائه واسطه گری و بازاریابی است اما به دلایلی این امر به درستی توسط آنها انجام نمی شود.

چرا بورس ایران و سرمایه گذاری در آن باعث افزایش تولید نمی شود؟

اعتماد بازار سهام چگونه احیا می شود؟

مظفری گفت یکی از راه‌هایی که دولت ایران برای پوشش کسری بودجه خود انتخاب می‌کند، دست درازی به جیب سهامداران و خریداران سهام است. از بین بردن اعتماد عمومی به این بازار.

یک مدرس دانشگاه اردبیل گفت: کسری بودجه در سال های اخیر که باید با کاهش هزینه های غیرضروری دولت، افزایش درآمدهای نفت و گاز، افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق مبانی مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی و فروش اموال مازاد دولتی و یا فروش اموال مازاد بر آن کاهش یابد. دارایی یا در نهایت استقراض. به دلایلی ناشی از فروش سهام که بدنه بازار جدید و نوظهور ایران را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود، توسط منابع داخلی و خارجی جبران شد که آثار و پیامدهای منفی آن به زودی ترمیم نخواهد شد.

  بیش از 14000 تن برگ سبز چای توسط تولیدکنندگان چای در کشور خریداری شده است.

مظفری گفت: از شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار که شامل شرکت های دولتی، شبه دولتی، شرکت های ذیربط و شرکت های خصوصی است، بیشتر سهام متعلق به سه شرکت اول یعنی دولتی، شبه دولتی است. شرکت‌ها و مؤسسات مرتبط.» و کسری‌ها ترازنامه‌های عملیاتی هستند و اگر کسری بودجه کشور را هم به آن اضافه کنیم، یقیناً تولید و موفقیت شرکت‌ها در بورس بی‌معنی خواهد بود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در مدیریت اقتصاد دولتی ایران دغدغه هزینه و مفهومی به نام کارایی و اثربخشی وجود ندارد و اهداف به صورت متمرکز تعیین و دیکته می شود، اما در مدیریت اقتصاد بخش خصوصی که با هزاران چالش مواجه است، باید این امر انجام شود. کسب سود و دستیابی به اهداف سهامداران، برنامه ریزی و تداوم چرخه تولید و فروش محصول از طریق بهره وری و بهره وری به عنوان ابزار اصلی کار بسیار پایدار و طاقت فرسا است.

مظفری ادامه داد: برای بازگرداندن اعتماد عمومی به بورس و تاثیر آن بر تولید، دولت باید اصل سرمایه و مابه التفاوت عایدی سرمایه را احیا کند و عوامل منفی را کاهش دهد تا شاهد افزایش تولید ملی و رونق اقتصادی باشیم.

وی افزود: کسب و کارها می توانند از طریق منابع مختلف مانند منابع مالی یا مشارکت سهامداران، استقراض از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و غیردولتی و در نهایت با فروش سهام و در نتیجه افزایش سرمایه گذاری و تولید، سرمایه خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید