چرا بازار سهام دوباره سقوط کرد؟

در حالی که افزایش حجم معاملات و افزایش شاخص های بورس سهامداران را نسبت به آینده بازار سرمایه خوشبین کرده است، روزهای قرمز این بازار طی دو هفته گذشته باز هم باعث ایجاد بلاتکلیفی و ناآرامی در این بازار شده است که به گفته یکی از کارشناسان این امر موجب شده است مهمترین دلیل نرخ دلار در سامانه نیما و بازار آزاد است.

چرا بازار سهام دوباره سقوط کرد؟

حسن کاظم زاده در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به کاهش 16 هزار واحدی شاخص کل بورس در روز گذشته، اظهار کرد: افت روز گذشته عمدتا ناشی از قیمت های جهانی بوده است. البته به طور کلی عوامل دیگری نیز در کاهش اخیر بازار موثر بوده اند که از آن جمله می توان به مداخلات مختلف در بازار اشاره کرد. به عنوان مثال شاهد بودیم که بورس کالا چندین بار لغو شده است.

وی ادامه داد: این دخالت ها باعث دلسردی سهامداران می شود و همانطور که از حجم معاملات مشخص است تمایلی به خرید سهام وجود ندارد. از سوی دیگر بازار به هر خبری که نیمه منفی باشد به شدت واکنش نشان می دهد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تفاوت قیمت دلار در بازار آزاد با سامانه نیما گفت: فکر می کنم این روند در بازار سرمایه ادامه داشته باشد در حالی که تفاوت قیمت دلار بین سامانه نیما و سامانه نیما وجود دارد. بازار آزاد همچنان ادامه دارد.» اما برخی معتقدند دلار نیما در سامانه نیما خریدار ندارد، بنابراین نرخ دلار آزاد نادرست است و باید کاهش یابد. نرخ دلار نیما و گفتن درست است زیرا نامزدی وجود ندارد

  معلم؛ عنصر اصلی نظام آموزشی

به گفته کاظم زاده، تا زمانی که تمامی عوامل رشد بازار متوقف نشود، وضعیت بازار رو به کاهش خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید