چرا اعضای شورای صنفی دانشجویان پزشکی استعفا دادند؟ از کاهش اختیارات تا وجود خلأهای قانونی در چارچوب نظارتی

4393 918 فقط خبر

گروه دانشگاه آژانس آنا – پروین طالبیان; خبر استعفای دسته جمعی شورای صنفی دانشگاه های علوم پزشکی در روز عاشورا در رسانه های مجازی موج زد. ماجرا از این قرار است که اعضای شوراهای صنفی دانشجویی بیش از 25 دانشگاه علوم پزشکی کشور با صدور بیانیه ای از روند نماینده فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در برخورد با تشکل های دانشجویی به دلیل آنچه «وعده های دروغین به دانشجو و دانشجو و …» انتقاد کردند. معاون فرهنگی وزارت بهداشت، توهین های فراوان به معاون رئیس جمهور در دیدار رسمی و مشاور رسانه ای وی در تماس های تلفنی با نمایندگان صنفی دانشجویی و مخالفت با این معاون با روحیه مطالبه گری، به صورت دسته جمعی استعفا دادند.

محدود کردن اختیارات شورای صنفی

سیامک برزیده، دبیر کل بازنشسته شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی در گفتگو با خبرنگار آنا گفت: متاسفانه معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت اعتقادی به فعالیت های صنفی دانشجویی ندارد و به طور مداوم اختیارات مشاوره اعضای اتحادیه را محدود می کند.”

وی در خصوص تغییرات اساسنامه شورای صنفی گفت: با تغییرات ایجاد شده اعضای شورای صنفی از فعالیت آموزشی و حتی اجتماعی منع شده اند، در عمل فقط می توانند در مورد کیفیت غذا اظهار نظر کنند.

وی این رویکرد را مغایر با مطالبات رهبری از دانشجویان دانست و تاکید کرد: مقام معظم رهبری مدام دانشجویان را به مطالبه گری توصیه می کنند، متأسفانه رویکرد معاونت دانشجویی و فرهنگی ریاست جمهوری بر خلاف این است.

در بیانیه دانشجویان عضو شورای صنفی نیز آمده است: متاسفانه بر خلاف جلسات و ارائه نظرات کارشناسی به معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کسانی که باید وکلای دانشجویان بدون متقاعد کردن به تضعیف بالاترین و قانونی ترین نهاد دانشجویی که بر اساس صدای همه دانشجویان با هر گرایش سیاسی و فرهنگی گام برداشتند.

  امروز 12 دسامبر 1400 - اندیشه مدرن

در بخشی دیگر از این نظر آمده است: وعده های دروغین معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت متبوع برای برگزاری جلسات بیشتر و بررسی کارشناسی موضوع با حضور نمایندگان دانشجویی، عدم برگزاری منظم جلسات توسط معاونت محترم رئیس فرهنگی دانشجویی، توهین های متعدد معاون رئیس جمهور در جلسه رسمی و مشاور. رسانه ایشان در گفتگوهای تلفنی با نمایندگان صنفی دانشجویی، نمایندگی غیردانشجویی و از همه مهمتر مخالفت صریح دکتر شیروجان با روحیه مطالبه گری، سمی به بدنه دانشجویی و فضای مطالبه گری و در این برهه حساس تصمیمات غیرمنطقی بود. و به دور از خروجی.برای بهبود شرایط دانشجویی دانشجویان معاونت دانشجویی و فرهنگی محکوم به شکست و متحمل خسارات جبران ناپذیر خواهد شد.

شورای صنفی دانشجویی به عنوان یک نهاد مشورتی برای مدیران

حمیدرضا اشراقی، مدیرکل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این خصوص به خبرنگار آنا گفت: شورای صنفی دانشجویی یکی از نهادهای مشورتی مدیران دانشگاه های علوم پزشکی است و آنها همیشه جایگاه بالایی در مدیریت داشته باشند. البته هر فعالیت دانشجویی باید فضای قانونی ایجاد کند.

وی با اشاره به مصوبه یکصد و هشتاد و ششمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این مصوبه به سازوکار فعالیت و نظارت بر شوراهای صنفی دانشجویی اشاره شده است. با بررسی های انجام شده مشخص شد آیین نامه قبلی مغایر با روح این مصوبه است، لذا مقرر شد اصلاح آیین نامه در دستور کار قرار گیرد.

اشراقی ادامه می دهد: در شورای مرکزی نظارت بر فعالیت های صنفی دانشجویی جلساتی برای اصلاح آیین نامه و درج آن بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و توجه ویژه به این تشکل تاثیرگذار دانشجویی برگزار شد. مسئولان موافق نیستند.

  امکان گرفتن شرکت های مجازی/نظارت بانک مرکزی کجاست؟

انقضای قانون فعالیت دانشجویان در شورای صنفی

وی در خصوص استعفای دسته جمعی شورای صنفی می گوید: اردیبهشت ماه سال جاری مهلت قانونی شوراهای صنفی به پایان رسید و 85 درصد از دانشجویان حاضر در شورای صنفی ترم آینده فارغ التحصیل می شوند و دیگر دانشجو نیستند.

اشراقی بیان می کند: جریان دانشجویی یک جریان پیشرو و مرجع اجتماعی است و از ارزش بالایی برخوردار است. ما در وزارتخانه بر فعالیت دانشجویی تاکید داریم و همیشه از نظرات دانشجویان استفاده خواهیم کرد.

مدیر کل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه آیین نامه جدیدی که اخیرا ابلاغ شد ظرفیت ارزشمندی دارد، می گوید: در آیین نامه جدید به فعالیت دانشجویان در بیمارستان ها توجه ویژه ای داشتیم. در طول این سالها این عزیزان مورد بی توجهی قرار گرفته اند. همچنین در آیین‌نامه جدید بر فعالیت‌های رسانه‌ای که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، تاکید شده است.

وی در پاسخ به نظر اعضای شورای صنفی مبنی بر اینکه در آیین نامه جدید فعالیت های آموزشی و حتی اجتماعی از دانش آموزان سلب شده است، ادامه داد: پیشنهاد می کنم دانش آموزان آیین نامه جدید و قدیم را با هم مطالعه کنند تا ظرفیت آیین نامه جدید را ببینند. ضمناً در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره ای به فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشجویان در شوراهای صنفی نشده است چرا که انجمن های علمی در این زمینه ها فعال هستند البته معاونت آموزشی وزارت بهداشت نیز برنامه هایی در این زمینه دارد و دانشجویان علاقه مند می توانند در شوراها و کمیته های مربوطه عضویت داشته باشند

  برنامه دروس مدرسه در تلویزیون - اندیشه معاصر

اشراقی در پاسخ به اظهارات دانشجویان شورای صنفی مبنی بر سیاسی بودن کار معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت علوم، گفت: دیدگاه آقای شیراوژن سیاسی نیست، اما یک نگاه دارند. نگرانی صنفی و دلیل بازنگری در آیین نامه قبلی وجود خلاءهای قانونی بوده است وگرنه اگر این خلاءها در آیین نامه نبود هیچکس نمی توانست آیین نامه را تغییر دهد.

انتهای پیام/4040/

دیدگاهتان را بنویسید