چرا از میکرو و نانوزلزله ها در زلزله استفاده نمی شود؟/ نادیده گرفتن مرزهای گسل در سازه ها

این عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگو با آنا گفت:

19154 894 فقط خبر

خسروی با بیان اینکه تلاش برای استفاده از ریززلزله ها، نانوزلزله ها و حسگرهای ویژه طراحی شده که اغلب به دلیل کمبود بودجه مورد استفاده قرار نمی گیرند، گفت: حفظ حریم گسل های سازه ای همچنان جدی گرفته نمی شود.

قاسم خسروی، مدیر دانشکده مخاطرات زیست محیطی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های خبرگزاری آنا، با اشاره به خاطرات تلخ زلزله های بوئین زهرا و فردوس، گفت: دهم شهریور ماه 1341 است. سالگرد زلزله بوئن زهرا که حدود 12000 کشته و حدود 2700 مجروح بر جای گذاشت. در چنین روزی در سال 1347 بود که زلزله فردوس رخ داد و در آن روز حدود 10000 نفر کشته شدند.

وی با بیان اینکه زمین لرزه ارتباط تنگاتنگی با گسل های ایران مرکزی دارد، گفت: ده ها گسل بزرگ و فرعی در ایران مرکزی وجود دارد که می تواند زلزله های کوچک و بزرگ ایجاد کند. موضوع مهم رابطه گسل ها و شهرها در ایران مرکزی است. اگرچه توانایی ایجاد زلزله و محدوده گسل ها یک واقعیت شناخته شده است. اما به نظر می رسد که حریم اشتباهات ساخت و ساز جدی گرفته نمی شود. امروزه در همین شهر تهران ساختمان های زیادی را می توان یافت که در مرزهای گسل های فعال یا شاخه های کوچکتر آن ساخته شده اند.

مدیر دانشکده مخاطرات زیست محیطی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لنجان با بیان رابطه چندبعدی شهرها و گسل ها، گفت: بررسی های جدید در دانشگاه اصفهان نشان می دهد که گسل های فعال برای مراکز عمرانی و جمعیتی در ایران مرکزی بسیار جذاب هستند. این امر ناشی از متغیرهای میانی مانند منابع آب، ایجاد منظر و اشکال زمین، ایجاد جاده ها و شبکه ارتباطی و تعدادی متغیر دیگر است. بنابراین رابطه بین شهرها و شکاف ها یک رابطه متناقض دو طرفه است که باید به دقت بررسی و کشف شود.

  محل اسکان دانشجویان دستیار به استان واگذار شده است

چرا از میکرو و نانوزلزله ها در زلزله استفاده نمی شود؟/ نادیده گرفتن مرزهای گسل در سازه ها

خسروی با اشاره به پیش بینی زلزله در سال های گذشته گفت: در سال های اخیر تلاش های زیادی برای پیش بینی زلزله انجام شده و روش های متعددی از جمله سنجش از دور (حرارتی، راداری)، هیدرولوژیکی، هیدرولوژیکی-شیمیایی و تکنیک های ژئوفیزیک ابداع شده است. که می تواند وقوع زلزله را با اطمینان کمتری پیش بینی کند. اما این پیش‌بینی‌ها معمولاً با عدم قطعیت‌های بزرگ در زمان، مکان و اندازه (بزرگی زلزله) همراه هستند که اعتبار آنها را کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: تلاش برای استفاده از ریززلزله ها، نانوزلزله ها و استفاده از حسگرهای ویژه برای پایش ارتعاشات زمین در مقیاس کوچک نیز توسط برخی اساتید و موسسات طراحی شده است که به دلیل کمبود بودجه چندان مورد استفاده قرار نگرفته است.

مدیر دانشکده مخاطرات زیست محیطی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لانژان با اشاره به گزارشی با عنوان سند سندای توضیح داد: برنامه راهبردی بین المللی سازمان ملل برای کاهش خطرات در گزارشی منتشر شده به نام سند سندایی که در سال 2015 تدوین شد و باید تا سال 2030 به دولت ها ارسال شود. جوامع و سازمان های بین المللی پیشنهادی دارای چهار اولویت اصلی هستند. جالب اینجاست که هر چهار اولویت بر مفهوم ریسک متمرکز هستند. این نشان می دهد که تجربه جهانی طی چند دهه گذشته به تدریج از رویکرد حادثه محور به رویکرد آینده محور تغییر کرده است. به عبارت دیگر به جای تمرکز بر وقوع یک پدیده، به آینده نگری در کنار افزایش قابلیت پیش بینی و افزایش تاب آوری شهرها توجه بیشتری می شود.

  حکم قتل شهید رنجبر - اندیشه معاصر صادر شد

انتهای پیام/4121/

دیدگاهتان را بنویسید