چرا آمریکا سیاست تعیین ضرب الاجل را متوقف نمی کند؟

چرا آمریکا سیاست تعیین ضرب الاجل را متوقف نمی کند؟

من گزارش میدم اعتدالاگرچه مذاکرات سیاسی و فنی ایران و 1+4 با آمریکا از اواخر اسفند 1400 به حالت تعلیق درآمده است، اما در این مدت رایزنی ها و تماس ها در سطوح مختلف معاونان وزیران، وزیران امور خارجه و سران کشورها ادامه یافت. اما بازگشت هیئت های مذاکره کننده به وین و از سرگیری مذاکرات مستقیماً این روزنه امید را ایجاد کرد تا ایده ها و پیشنهادات طرفین به ویژه ایران و آمریکا بیش از پیش به هم نزدیک شود.

حضور هیئت‌ها در وین از آن جهت حائز اهمیت است که همه طرف‌ها در مارس گذشته اعلام کردند که دیگر بحث‌های کارشناسی و فنی پایان یافته است و تنها چند موضوع بین ایران و آمریکا باقی مانده است که ابتدا باید بین این دو کشور حل شود و سپس به سمت راهپیمایی رفت. وین آنها برنمی گردند مگر اینکه توافقی صورت گیرد. بنابراین، باید دید که آیا ایران و آمریکا می توانند به راه حلی قابل قبول برای حل اختلافات خود دست یابند یا خیر.

با وجود تبادل طرح ها و ایده های مختلف در این مدت، اخیرا جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات، طرحی را به طرف ایرانی و آمریکایی ارائه کرد که هر دو طرف تا حدودی با آن موافقت کردند.

بورل در این پیش نویس از طرف های مذاکره خواست تا برای جلوگیری از «بحران خطرناک» این پیش نویس را بپذیرند.

در مقاله ای که در فایننشال تایمز منتشر شد، او نوشت که این پروژه “بی نقص” نیست اما بهترین ایده و طرح ممکن است.

  مرحله دوم یارانه جهت بررسی به حساب مراجع نظارتی متقاضی واریز می شود

ایران به طور کلی مخالفت خود را با طرح مذکور اعلام کرده است، اما تاکنون به طور رسمی با مذاکره در سطح معاونان وزیر خارجه مخالفت نکرده و حتی آن را نپذیرفته است. در عین حال، طرح فوق از نظر ایران از نظر لغو تحریم‌ها، ارائه پادمان‌های کافی و همچنین اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر بسته شدن پرونده پادمانی مربوط به اختلافات تهران و آژانس دارای نقص است.

ایران بر این باور است که باید در هر سه زمینه فوق اطمینان و تضمین های لازم را دریافت کند. همانطور که در برجام، قبل از توافق و اجرای آن، نگرانی‌ها و تردیدهایی وجود داشت و سایر کشورها برای رفع نگرانی‌های ایران اقدام کردند، در این مرحله نیز باید قبل از هرگونه توافقی، مشکلات و ابهامات ایران برطرف شود. به عبارت دیگر، تا زمانی که همه چیز توافق شود، هیچ چیز توافقی نیست. بنابراین ایران هیچ خواسته ای خارج از برجام ندارد و صرفاً می خواهد با امنیت لازم و با در نظر گرفتن اینکه همه ابعاد باید متعادل باشد، به توافق 2015 بازگردد.

به گزارش ایسنا، مذاکرات ایران و 1+4 با حضور معاون هماهنگ کننده مذاکرات از روز پنجشنبه 22 مردادماه با دیدارهای دوجانبه هیئت های ایران و روسیه و ایران با نماینده اتحادیه اروپا آغاز شد.

این در حالی است که روز جمعه مذاکرات کارشناسی در سطح فنی-هسته ای و دیدار از پیش اعلام نشده رئیس تیم مذاکره کننده ایران با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شد.

تا این مرحله از مذاکرات، با هماهنگی و میانجیگری نماینده اتحادیه اروپا، مذاکراتی بین تیم های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی انجام شد. هنوز خبری از حضور نمایندگان سه کشور اروپایی و چین در مذاکرات نیست و تنها نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی با انریکه مورا و علی باقری به طور جداگانه دیداری دوجانبه داشته است.

  مصر: ما در هیچ ائتلاف نظامی علیه ایران شرکت نمی کنیم

از لحظات مهم روز دوم مذاکرات در وین، حضور کارشناسان هسته ای و فنی ایران و اتحادیه اروپا در هتل کوبورگ بود. ایران اصرار دارد، همانطور که در توافقنامه 2015 اتفاق افتاد، پرونده پادمانی باقیمانده بین ایران و آژانس باید همزمان بسته شود.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در تازه ترین بیانیه خود درباره پادمان ها و مسائل فنی باقیمانده بین ایران و آژانس گفت: بحث هایی در خصوص مسائل فنی انجام شده است و یکسری موضوعات تکمیلی نیز وجود دارد که مهم ترین آنهاست. برای اسناد و مکان های ادعایی است که دوباره هستند. باید با همان ترکیب و با همان شرایط دوره قبل که تعطیل شد بسته شود. باز گذاشتن این پرونده ها به معنای تکرار حرکت ویرانگر آنها (غرب) است.

وی گفت: پایان دادن به این ادعاها به معنای وجود اراده مثبت است، بنابراین باید بهانه های واهی را کنار بگذارند و به حقوق مردم ایران لطمه نزنند.

دولت آمریکا به‌عنوان بنیان‌گذار شرایط کنونی برجام، از بازگشت به توافق و اجرای تعهدات خود خودداری کرده و متأسفانه در یک سال و نیم اخیر نشان داده است که نمی‌خواهد رویکرد برجام را ادامه دهد. رئیس جمهور قبلی این کشور که به شدت مورد انتقاد قرار گرفت، تلاش های قابل قبولی انجام نداد، برعکس، بر ادامه روند قبلی و گسترش فشارها و تهدیدها اصرار داشت و تلاش می کرد ایران را مقصر شرایط موجود و نبود آن معرفی کند. توافق برای بازگشت به برجام در این میان افکار عمومی و کارشناسان بی طرف به خوبی می دانند که مقصر وضعیت کنونی کیست.

  حملات هوایی پاکستان در افغانستان به 41 افزایش یافته است

ایران بارها تاکید کرده است که با توجه به تجربیات مخرب و یکجانبه خروج آمریکا از برجام، برای بازگشت به توافق باید از طرف آمریکایی تضمین‌ها و ضمانت‌های کافی از نظر شرایط حقوقی و سیاسی دریافت کند، در غیر این صورت بازگشت به برجام هیچ توجیه سیاسی و اقتصادی برای ایران وجود ندارد.

سال‌ها تحریم‌ها به عنوان «شمشیر داموکلس» علیه ایران اعمال نشد و به ابزاری علیه خود تبدیل شد. بنابراین آمریکا و سه کشور اروپایی به چیزی بیش از تعیین ضرب الاجل برای دستیابی به توافق یا تهدید به تحریم نیاز دارند و از آنجایی که این ابزارها دیگر پاسخگوی ایران نیستند، بهتر است به جای ایجاد ترس و تهدید، مسئولیت پذیرتر و فعال تر باشیم. شرکت در مذاکرات و پاسخ مثبت به خواسته های مشروع ایران در چارچوب برجام.

دیدگاهتان را بنویسید