چراغ سبز آمریکا یا اهرم فشار جدید در مذاکرات وین

چراغ سبز آمریکا یا اهرم فشار جدید در مذاکرات وین

بر اساس گزارش ها اعتدالآنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه چندین معافیت از تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران را امضا کرد. این تحریم ها به زمان دونالد ترامپ باز می گردد. با این حال، یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: «این اقدامی برای تسهیل مذاکرات در وین است و به معنای بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل نیست».

معافیت های جدید به کشورها و شرکت های خارجی اجازه می دهد تا در پروژه های غیرنظامی نیروگاه اتمی بوشهر ایران، آب سنگین در اراک و یک راکتور تحقیقاتی در تهران کار کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در ماه می 2020 به عنوان بخشی از برنامه «فشار حداکثری» خود علیه ایران به استعفای خود پایان داد.

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتر خود نوشت: تا زمانی که تهران به تعهدات خود در قبال برجام بازنگردد، ما پیشنهاد لغو تحریم ها علیه ایران را نخواهیم داشت و نخواهیم کرد.

در یکی دو هفته اخیر مذاکرات در وین برای احیای برجام جدی و سریع بوده تا اینکه اکثر اختلافات و برجام ها حل شود و برای بقیه اختلافات طرفین برجام ایده ها و پیشنهادهای متفاوتی را مطرح کرده اند اما باید تصمیم بگیرند. کشورها نیاز به تصمیم نهایی در پایتخت داشتند. از این رو هیات ها هفته گذشته برای رایزنی با مقامات ارشد به کشورهای خود بازگشتند و بر اساس توافق هیات های مذاکره کننده ایران و 1+5 و آمریکا، مذاکرات از روز دوشنبه هفته جاری در وین از سر گرفته می شود.

  قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال پنجشنبه 25 آذر 1400 + جدول - اندیشه معاصر

این در حالی است که اعلام چندین معافیت هسته ای آمریکا این گمانه زنی را در رسانه های غربی ایجاد کرده است که نشان می دهد آمریکا در روزهای آینده برای توافق در وین چراغ سبز نشان داده است. اما پشت صدور این استثنائات در این مرحله از مذاکرات چیست؟

به گزارش ایسنا، استثنائات مربوط به پروژه هایی است که ایران با همکاری کشورهای عضو برجام به ویژه چین و روسیه اجرا می کند.

نیروگاه بوشهر در مرحله اول حتی در دوره اوباما از تحریم های آمریکا خارج شد و بعدها در دولت ترامپ با وجود تحریم های حداکثری، پروژه در فازهای دوم و سوم پیشرفت کرد تا اینکه با مشکلات فراوانی مواجه شد. در مورد انتقال بانکی، روند در واقع کند است و در حال حاضر بسیار کند است، بنابراین این دو پروژه از زمان بندی تعیین شده برای آن بسیار عقب هستند.

در پروژه بازسازی رآکتور اراک مشکلات بیشتری وجود داشت. اگرچه این پروژه با هماهنگی کشورهای اروپایی برجام انجام شد، اما با خروج ترامپ از برجام و اختلافات آمریکا و اروپا و عدم تایید و تایید این روند توسط این کشورها و همچنین مشکلات مالی و بانکی برای این انتقال. پول و موانع بر سر راه برخی شرکت های چینی درگیر در قرارداد، این پروژه را مسکوت گذاشته است.

در مورد رآکتور تهران، بحث تامین سوخت آن راکتور یکی از چالش برانگیزترین موضوعات بوده و هست. راکتور تهران تامین کننده عمده مواد اولیه تولید رادیوداروها در کشور و همچنین بخش قابل توجهی از رادیوداروهای کشور است که متاسفانه حداقل در سه سال اخیر در برجام دستخوش تغییراتی شده است.

  اظهارات جنجالی کارگردان قاتل پس از قتل فیلمبردارش! - اندیشه معاصر

برخی می گویند آمریکا به جای حسن نیت نسبت به ایران، «فدای نشت نفت امام زاده» شده است. از زمان از سرگیری مذاکرات در ماه دسامبر، ایالات متحده و سه کشور اروپایی عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استدلال کرده‌اند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دلیل اقدامات به اصطلاح کاهش انرژی هسته‌ای ایران در حال «تهی شدن» است و تلاش کرده‌اند تا مذاکرات را تسریع بخشند و تقاضاها را کاهش دهند. دولت . . ابراهیم رییسی اصرار کند. در این روند، آنها بارها خواستار ضرب‌الاجل‌ها و فشار در داخل و خارج از اتاق مذاکره شده‌اند، اما ایران عقب‌نشینی نکرده و برای یک روند جدی و منطقی مذاکره فشار می‌آورد.
با این حال، طرف های غربی تسلیم نشده اند و همچنان بر ادعای نادرست خود مبنی بر عبور ایران از آستانه هسته ای پافشاری می کنند.

به نظر می رسد اقدامات آمریکا در صدور معافیت های هسته ای بیش از یک چراغ سبز و اعتماد و حسن نیت برای فشار بر ایران در مذاکرات و همچنین افکار عمومی در ایران و جهان باشد. یکی از انتظارات و فشارهایی که باید منتظر باشیم تا آمریکا و سه کشور اروپایی در گفت‌وگوهای این هفته در وین مطرح کنند، اقدام متقابل ایران در قبال استثناهای هسته‌ای آمریکاست و بعید است که این انتظار جز از طریق دگرگونی برآورده شود. اورانیوم 60 درصد تا 20 درصد یا کاهش تولید سوخت 20 درصد و 3.5 درصد. بنابراین آنچه رسانه های غربی و مقامات آمریکایی در خصوص صدور معافیت های هسته ای از جمله امتیاز آمریکا به ایران و نشانه حضور این کشور در مذاکرات یا تسریع روند مذاکرات بیان کرده اند، نه تنها امتیاز نیست، بلکه یک اهرم قوی است. فشار بر ایران برای پذیرش شرایط و تقاضای آنها مبنی بر مبادله ذخایر اورانیوم یا تبدیل ذخایر غنی‌شده به غنی‌سازی متوسط ​​و پایین.

  رقم قرارداد وریا گفوری مشخص شد/ عواقب سخت مصاحبه کاپیتان استقلال! - اندیشه معاصر

حسین وزیر امور خارجه کشورمان شنبه هفته جاری در حاشیه مراسم تجدید حیات با آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امیرعبدالهیان گفت: از طریق برخی از افرادی که این روزها پیام می دهند به آمریکا گفتیم که باید در عمل حسن نیت نشان دهند. حسن نیت در عمل به این معناست که اتفاقی ملموس بر روی زمین در حال وقوع است. حذف برخی تحریم ها می تواند به معنای واقعی کلمه به حسن نیت تبدیل شود. آنچه روی کاغذ اتفاق می افتد خوب است، اما کافی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید