چالش اقتصادی-اجتماعی اعراب با اقتصاد دانش بنیان حل می شود/ جایگاه علم و اقتصاد در بین کشورهای منطقه

گروه جهانی خبرگزاری آنا – معتبی اسماعیلی، اقتصاد دانش بنیان به اقتصاد دانش بنیان گفته می شود که داده های خود را به طور مستقیم یا غیرمستقیم از علم استخراج می کند و دانش موتور و موتور اصلی رشد اقتصادی است. محوریت اقتصاد دانش بنیان ارتباطات، فناوری اطلاعات و نوآوری است و شاهدیم که اقتصاد دانش بنیان در سال های اخیر جهش زیادی داشته و برخی کشورها توجه ویژه ای به آن دارند. اما این نوع اقتصاد در جریان انقلاب صنعتی چهارم پدید آمد و ویژگی اصلی آن استفاده از آن است هوش مصنوعی و اینترنت چیزی است، اما برخی کشورها، از جمله جهان عرب، راه درازی در پیش دارند.

تفاوت اقتصاد دانش بنیان با اقتصاد سنتی

ویژگی اصلی اقتصاد دانش بنیان نقش فزاینده آن در نوآوری، تحقیق و آموزش مداوم است که در قلب جهش در تولید و رقابت اقتصادی هستند. علاوه بر این، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش کاتالیزوری در تقویت رشد اقتصادی ایفا می کند. محیط پویا اقتصادی به فعال شدن سازوکارهای اقتصاد دانش بنیان کمک می کند و سرمایه محرک اصلی رقابت است. در چنین فضایی است که وجود نیروی کار ماهر و ماهر و سازگار با شرایط کاری معنادار و مهم می شود و باید تلاش کنیم فضایی را برای آموزش سریع کارکنان، ارتباط و تعامل با شرایط موجود فراهم کنیم.

رشد اقتصادی در اقتصاد دانش بنیان صعودی است، اما در اقتصاد سنتی خطی است.

برخی از شرکت ها در زمینه فناوری و تولید محصولات دانش بنیان تخصص دارند و در بازار از ارزش بالایی برخوردار هستند، از جمله آمازون که ارزش بازار آن در فوریه 2019 789 میلیارد دلار بود، 788 میلیارد دلار، مایکروسافت 785 میلیارد دلار و فیس بوک 473 میلیارد دلار. با توجه به این موضوع می توان گفت که بین اقتصاد دانش بنیان تفاوت زیادی وجود دارد، یعنی. اقتصاد نسل جدید و اقتصاد سنتی، زیرا اقتصاد دانش بنیان مشکلات و چالش های اقتصاد سنتی و این نوع را ندارد. اقتصاد به شدت به دانش و مسائل فنی وابسته است. در این نوع اقتصاد برخلاف اقتصاد سنتی که بیشترین وابستگی به سرمایه و نیروی کار دارد، دانش، خلاقیت، هوش، اطلاعات و سرمایه انسانی حرف اول را می زند.

  خبرگزاری آنا - رویداد روز اینترنت اشیا در شهر هوشمند

بیشتر بخوانید:

اسکان مجدد هزاران شهروند سعودی به بهانه پروژه های اقتصادی

وارث تاج و تخت عربستان برای ساخت پروژه نئوم 4000 خانه را ویران کرد.


رشد اقتصادی در اقتصاد دانش بنیان صعودی است و میزان رشد اقتصادی را نشان می دهد، اما در اقتصاد سنتی شکل خطی به خود می گیرد. همچنین در اقتصاد دانش بنیان برخلاف اقتصاد سنتی، کالاها بر اساس ارزش مبادله ای و ارزش بهره وری ارزش گذاری می شوند. علاوه بر این، معیار کارایی در اقتصاد دانش بنیان، کارایی اقتصادی است، در مقابل معیار بهره وری در اقتصاد سنتی. ویژگی اقتصاد دانش بنیان در انقلاب صنعتی چهارم، استفاده از هوش مصنوعی مبتنی بر استفاده از رایانه است. در این نوع اقتصاد از اینترنت اشیا که مفهومی پیشرفته از سیستم های هوشمند است استفاده می شود و برای مقابله با تمامی مشکلات می توان از آن استفاده کرد.

آرزوی عربستان و امارات برای داشتن اقتصاد دانش بنیان

در زمینه دستگاه های متصل به هم که سیسکو می گوید گاهی اوقات به آن «اینترنت اشیاء» می گویند، اشیا و دستگاه هایی وجود دارند که در اطراف ما هستند و به اینترنت متصل هستند. این دستگاه ها یا اشیاء متصل به اینترنت را می توان با نرم افزارهای موجود در گوشی های هوشمند، تبلت ها یا رایانه ها کنترل و مدیریت کرد. اگرچه کشورهای عربی تاکنون پیشرفت چندانی در این زمینه نداشته اند، برخی از کشورهای عربی به اقتصاد دانش بنیان علاقه نشان داده اند. امارات اولین شورای انقلاب صنعتی چهارم را در جهان ایجاد کرد.

نئوم یک پروژه بزرگ سعودی است که شهرهای هوشمندی را می سازد که بر انرژی پاک متکی هستند و سرمایه گذاری برای سایر قاره ها فراهم می کند.

در عربستان سعودی نیز سعودی ها با راه اندازی پروژه نئوم مطابق با سند چشم انداز اقتصادی 2030 به اقتصاد دانش بنیان علاقه نشان داده اند. نئوم پروژه بزرگی برای ساخت شهرهای هوشمند متکی بر انرژی پاک و سرمایه گذاری برای سایر قاره ها است. .

  مردم به هلال احمر اعتقاد دارند - تفکر مدرن
چالش اقتصادی-اجتماعی اعراب با اقتصاد دانش بنیان حل می شود/ جایگاه علم و اقتصاد در بین کشورهای منطقه

سعودی ها با راه اندازی پروژه نئوم مطابق با سند چشم انداز اقتصادی 2030 به اقتصاد دانش بنیان علاقه نشان داده اند.

با توجه به اتفاقاتی که در این دو کشور عربی می‌گذرد، می‌توان گفت که کشورهای عربی باید به استراتژی‌های خاصی در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان توجه کنند. میل اعراب را می توان فرصتی برای انقلاب صنعتی چهارم و ارتقای سطح سرمایه گذاری در اقتصاد دانش بنیان دانست. اعراب همچنین تمایل خود را برای سرمایه گذاری در آموزش، تحقیق، توسعه و نوآوری به منظور افزایش مستمر بهره وری، رقابت پذیری و ایجاد فضای مناسب برای تغییر ساختار اقتصاد مبتنی بر دانش نشان داده اند.

با کمک اقتصاد دانش بنیان می توان چالش های لاینحل برخی کشورهای عربی مانند رشد کم، بیکاری بالا و موج مهاجرت سرمایه های انسانی (فرار مغزها) را حل کرد. همچنین می توان از آن برای حمایت از پژوهشگران تحقیقاتی و فناوری استفاده کرد. علاوه بر این، حمایت‌ها بودجه تحقیقاتی را افزایش می‌دهد و کارشناسان دیگر کشورها را برای کمک به ایجاد زیرساخت‌های اقتصاد دانش‌بنیان در جهان عرب جذب می‌کند. به طور کلی می توان گفت که حمایت از اقتصاد دانش بنیان در کشورهای عربی زمینه را برای ارتقای جایگاه علمی و اقتصادی اعراب فراهم می کند و باعث می شود که دانشجویان و افراد جامعه به علومی که ضامن اقتصاد هستند توجه ویژه ای داشته باشند. وضعیت کشور. رشد

انتهای پیام/4033/

دیدگاهتان را بنویسید