پیشرفت در مذاکرات وجود دارد/ برای نهایی کردن متن توافق در وین هستیم

117189 950 فقط خبر

یک مقام بلندپایه اروپایی گفت که مذاکره کنندگان تضمین داده اند که توافق در صورت خروج احتمالی آمریکا نقض نخواهد شد و گفت که قدرت های جهانی در حال کار برای نهایی کردن متن توافق هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از تایمز اسرائیل به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مقام ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد که از زمان از سرگیری مذاکرات در وین پیشرفت هایی حاصل شده است.
این مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت که این توسعه شامل تضمین هایی است که ایالات متحده نمی تواند با زیر پا گذاشتن وعده های خود در آینده، توافق را از مسیر خود خارج کند.
وی تصریح کرد: اکنون ضمانت های اساسی داریم. تا آنجا که من متوجه شدم، ایران خوشحال است و از آنچه در متن توافق آمده احساس رضایت می کند.
این مقام اروپایی همچنین مدعی شد که درخواست ایران برای حذف سپاه از فهرست گروه های تروریستی آمریکا منتفی شده است.
به گفته این مقام مسئول، پس از توافق «در آینده» به این موضوع رسیدگی خواهد شد.
وی همچنین اظهار داشت: «مسائل مربوط به لغو تحریم‌ها همچنان وجود دارد و چندین موضوع هسته‌ای مطرح شد که در اسفندماه مطرح نشد. زیرا از آن زمان برنامه (هسته ای) ایرانی ها پیشرفت کرده است.
این منبع اتحادیه اروپا ادامه داد: ما کمی خسته شده ایم. نمی توانم تصور کنم چهار هفته اینجا بمانم. این دیگر یک مذاکره نیست. ما اینجا هستیم تا متن توافق را نهایی کنیم. من فکر می کنم یک احتمال واقعی (توافق) وجود دارد، اما آسان نخواهد بود.
به گزارش ایسنا، مذاکرات ایران و 1+4 در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزرای امور خارجه پس از مدت ها وقفه در مذاکرات مستقیم روز پنجشنبه در وین از سر گرفته شد.

  مسئولان اجازه نمی دهند زبان فارسی سخت شود/ الهام گرفتن از شاعران برای ساخت کاریکاتور ایده خوبی است

آخرین بار ایران و آمریکا با حضور نماینده اتحادیه اروپا در دوحه با یکدیگر مذاکره کردند اما نتیجه ملموسی از این مذاکرات حاصل نشد.

در این مدت رایزنی ها و گفتگوهایی تلفنی و مکتوب ایران و آمریکا با هماهنگی نماینده اتحادیه اروپا صورت گرفته است و گفته می شود در این دور از مذاکرات، پیشنهاد و ایده ای از سوی این نماینده مطرح شده است. اتحادیه اروپا به ویژه روی میز است.

برخلاف ادعای طرف آمریکایی مبنی بر اینکه ایران تمایلی برای نهایی کردن توافق نشان نداده است، اما در ماه‌های اخیر چه در مکاتبات و چه در گفتگوهای شخصی با هماهنگ‌کننده، در سفرهای خود به تهران و در دیدار دوحه، ایران هیأت نمایندگی در مورد مسائل بقیه با رویکردی سازنده و دوراندیشانه حضور دارند.

در واقع حل نشدن برخی از مسائل به دلیل عدم تصمیم گیری آمریکا و اصرار دولت آن کشور بر مواضع نابسامان خواسته های اساسی ایران است. در مورد برجام

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید