پیشرفت در مذاکرات با سوئد به توقف فعالیت های تروریستی در خاک سوئد بستگی دارد

ترکیه: پیشرفت در مذاکرات با سوئد به توقف فعالیت های تروریستی در خاک سوئد بستگی دارد

بر اساس گزارش ها اعتدالسخنگوی براال ابراهیم کال ین رئیس جمهور ترکیه روز شنبه در یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت که وی روز یکشنبه با سادات آنال معاون وزیر امور خارجه در بروکسل برای بررسی درخواست سوئد و فنلاند برای الحاق دیدار کرده است. او به ناتو اشاره کرد.

او گفت نورپردازی چند روز پیش ساختمان‌های استکهلم، پایتخت سوئد توسط گروه تروریستی YPG/PKK شواهد جدیدی از ریشه‌ها و محبوبیت این سازمان در سوئد است.

کالین توضیح داد که دو هفته پیش هیئت هایی از سوئد و فنلاند به آنکارا، پایتخت ترکیه سفر کرده بودند تا در مورد موضع ترکیه در مورد پیوستن کشورشان به ناتو گفتگو کنند و ترکیه به وضوح مخالفت خود را توضیح داده و به همه اطلاع داده شده است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: درخواست ما از سوئد و فنلاند حمایت و پناه دادن به گروه های تروریستی و همه شاخه های آنها مانند پ.ک.ک، PYD، YPG است. و برای پایان دادن به گولن و بستن راه برای جمع آوری سرمایه، جذب عناصر به صفوف خود و کار علیه ترکیه.

وی تاکید کرد که دولت سوئد قبلاً گفته است که اقداماتی را برای اطمینان بخشی به ترکیه انجام می دهد و خاطرنشان کرد که آنکارا می خواهد شاهد گام های ملموس در این راستا باشد.

کالین گفت که عضویت در ناتو مستلزم اتخاذ برخی اصول امنیتی توسط اعضای ائتلاف است، زیرا این یک سازمان امنیتی است و کشورهای نامزد باید به این اصول پایبند باشند و نگرانی های امنیتی کشورهای عضو را برطرف کنند.

  تخریب کامل خانه قدیمی فلسطینی در نابلس + عکس

وی تاکید کرد که در چارچوب سفر روز یکشنبه خود به بروکسل، با مقامات ارشد ناتو و سپس مقامات سوئدی و فنلاند دیدار خواهد کرد.

در 18 ماه مه، سوئد و فنلاند رسماً برای پیوستن به ناتو درخواست دادند، در حالی که آنکارا پیوستن دو کشور به ناتو را در حمایت از سازمان های تروریستی رد کرد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پیشتر تاکید کرده بود که توافق ترکیه با سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو بستگی به توجه هر دو طرف به نگرانی های امنیتی آنکارا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید