پورنوگرافی برای افراد متاهل سمی است! – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، 35 درصد از دانلودهای آنلاین پورنوگرافیک است. درآمد پورنوگرافی 97 میلیارد دلار برآورد شده است. اینها تنها بخشی از آماری است که به صنعت زشت پورنوگرافی وارد می شود. استعدادهای با استعدادی مانند اعتیاد و پورنوگرافی هرگز به راحتی قابل شمارش نیستند.

انحراف نوجوان، فروپاشی خانواده، تنوع و خیانت از فجایعی است که به راحتی قابل اندازه گیری نیست. مشکلات مربوط به تماشای فیلم های مستهجن برای نوجوانان و حتی کودکان پیچیدگی های خاص خود را دارد و این موضوع نیازمند تحقیقات علمی و حتی روزنامه نگاری است. اما این فاجعه زمانی فراگیر می شود که مردان و زنان متاهل به این پدیده روی آورند.

متخصصان چه می گویند؟

برای پی بردن به علل، پیامدها و راهکارهای درمان معتادان به پورنوگرافی به سراغ متخصصان و صاحب نظران این حوزه رفتم تا این موضوع را بیشتر بررسی کنم. دکتر علی ناظری، روانپزشک در پاسخ به سوالی درباره دلایل تماشای فیلم های مستهجن گفت:

«به طور کلی، تماشای تصاویر یا فیلم‌های رفتار جنسی و پورنوگرافی در افراد از سال‌های اولیه نوجوانی یا حتی کمی قبل از آن اتفاق می‌افتد که ممکن است در ابتدا فقط اطلاعات و کنجکاوی در مورد رفتار باشد. جنس انسان باش پس از مدتی با شروع بلوغ و شروع فعالیت جنسی، به عنوان رفتاری ظاهر می شود که باعث تحریک جنسی می شود.

این امر به ویژه برای مردان و زنان صادق است و بدون پیشگیری و آموزش مناسب می‌تواند منجر به انحراف شود». وی در مورد مضرات تماشای فیلم های مستهجن گفت: آسیبی که از تماشای این گونه فیلم ها می آید این است که با تحریک غرایز جنسی، رفتار جنسی جوانان می تواند تحریک کننده تر شود، به این معنا که رفتارهایی مانند خودارضایی یا رفتار آزار جنسی. با جنس مخالف یا احتمالاً با جنس مخالف که همگی مضر هستند و تماشای این فیلم ها می تواند به یک انحراف جنسی تبدیل شود که در روانپزشکی نیز یک بیماری است. این بدان معناست که برای ارضای جنسی، فرد ترجیح می دهد به جای داشتن رابطه جنسی با همسر و داشتن رابطه جنسی سالم به این فیلم ها روی آورد.

از انحراف تا اعتیاد!

این روانپزشک برای درمان اعتیاد به پورنوگرافیوی علاوه بر آموزش افراد، اقدامات دیگری را برشمرد و بیان می کند: «برای درمان این بیماری به خصوص اگر اعتیادآور شده باشد از روان درمانی هایی استفاده می کنیم که مشابه سایر اعتیادهاست. یعنی با تغییر عادات، تغییر محیط، آموزش، منع برخی رفتارها، تشویق برخی رفتارهای مثبت و جایگزینی رفتار سازنده با رفتارهای مخرب، سعی می کنیم نظر فرد را از یک عادت قدیمی به یک عادت سازنده تبدیل کنیم. این درمان ممکن است با سیگار کشیدن یا استفاده از فیلم های مبتذل همراه باشد. – این به این معنی است که چیزهای مشترک زیادی وجود دارد.

«ممکن است افرادی باشند که به پورنوگرافی معتاد نباشند و آن را ترجیح دهند رفتار جنسی به طور قانونی و سالم به پورنوگرافی رسیدگی کنید. این افراد به روان درمانی مرتبط با انحرافات جنسی نیاز دارند.

  تاج به قاتل 6 میلیون نفر در جهان تبدیل شده است - تفکر مدرن

به عبارت دیگر، درمان این افراد تلاش می‌کند تا عزت نفس و توانایی ابراز وجود جنسی مناسب خود را در یک رابطه عاطفی با جنس مخالف، به‌ویژه با همسر خود، بازگرداند. زمانی این افراد توانستند راهی سازنده و صحیح بسازند رابطه با جنس مخالف در نهایت می‌توانند به رفتارهای جنسی عادی نزدیک‌تر شوند و ما می‌توانیم با آموزش و تمرین و در افراد متاهل مشارکت و کمک متقابل همسرانشان این را ایجاد کنیم.

وی گفت: برخی افراد از بیماری های همزمان مانند افسردگی و برخی اضطراب رنج می برند. اگر فردی به این بیماری های همراه مبتلا باشد، ما نیز به عنوان روانپزشک وارد درمان این اختلالات روانی می شویم و با رفع آن، اراده فرد را برای رفع این اعتیاد یا انحراف که خودبه خودی است، تقویت می کنیم.

از او برای شکستن قبح آمیزش جنسی و پیدایش نابسامانی های اجتماعی در محافل عمومی. تاثیر تماشای فیلم های مستهجنپرسیدم که پاسخ داد: «البته حتی بدون اعتیاد به فیلم‌های مستهجن، این رفتارهای اجتماعی نابهنجار با پخش این فیلم‌ها در جامعه شکل می‌گیرد. یعنی این فیلم ها زشتی ها را از بین می برند. از آنجایی که این فیلم ها به راحتی قابل دسترسی و تماشای گسترده هستند، طبیعتاً میل جنسی را بیش از حد تحریک می کنند و این غریزه که قدرت زیادی برای درگیر کردن ذهن انسان دارد، اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند همه ابعاد را به خود بگیرد. “مرد و انسان را تحت تاثیر قرار دهید. انسان دائماً در خدمت این غریزه است.»

فیلمنامه هایی برای ترویج زندگی حیوانات کشف شد

دکتر ناظری اشاره ای به انحطاط اجتماعی ارتباط جنسی از این فیلم ها می گوید:

«به نظر می‌رسد فیلم‌های پورن دارای فیلم‌نامه‌هایی هستند، هرچند کم، که همچنین شرم‌آور هستند. رفتار جنسی عملی است که فرد باید در محیطی شخصی، در فضایی کاملا شخصی و همیشه با شرم و وقار انسانی انجام دهد. اما فیلم‌های مستهجن رفتار جنسی را به اعمالی کاملاً آزاد تبدیل می‌کنند که در هر نوع فضا و محیطی (حتی در محیط کار) با شکل‌ها و لباس‌های متفاوت صورت می‌گیرد و نباید از این نکته غافل شد که این امر برای ذهن انسان بسیار مهم است. مخرب است و نوعی نقض محرمانگی است که این تصور را ایجاد می کند که چنین رفتاری در هر کجا و به هر شکلی ممکن است برای مردم اتفاق بیفتد.

وی به جایگاه جوامع مولد اشاره کرد فیلم های مبتذلاو گفت: «واقعیت این است که چنین رفتاری به طور گسترده و آزادانه در کشورهای تولیدکننده و توزیع کننده فیلم های مستهجن وجود ندارد. زیرا اصولاً قانونگذاران این جوامع نیز می دانند که اگر رفتار جنسی بدون قید و شرط باشد به فروپاشی جامعه و فروپاشی نظام اقتصادی آنها می انجامد.

باید در نظر داشت که این فیلم ها برای بهره برداری اقتصادی تولید می شوند که متأسفانه اولاً مخاطبان اصلی جوامع را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند و ثانیاً جوامع توسعه نیافته یا بهتر بگوییم جوامع در حال توسعه که به هر حال «آنها دارند. فرهنگ های خاص و با این تهاجم به ساختارهای ذهنی افراد و نهاد خانواده آسیب جدی وارد می شود.

  برای اولین بار دانشمندان این گیاه را در خاک ماه کاشتند

پیکان و چند علامت فاجعه بار

وی در گفت و گوی کوتاهی با دکتر حسین باچر، استاد جامعه شناسی و مشاور خانواده گفت:

آثار و پیامدهای تماشای فیلم های مستهجن و تصاویر زنان و مردان متاهل در خانواده، تخریب روحیات، عفاف و عصمت آنان است». از دکتر بهار پرسیدم تماشای فیلم های مستهجن چه تاثیری بر روابط اجتماعی افراد خارج از خانواده دارد؟ او در این زمینه معتقد است افرادی که به این تصاویر نگاه می کنند متعجب به نظر می رسند، اما نه همه و نه همیشه.

در واقع آثار مخرب تصاویر مبتذل حتی می تواند به خیابان های شهرها برسد و در نهایت منجر به خیانت شود. البته خیانت و دلایل جذب آن کاملاً اخلاقی به نظر می رسد، اما تمایز اخلاق به ما نشان خواهد داد که چقدر تقصیر طرفین است.

رعایت حقوق جنسی طرف مقابل در روابط اجتماعی به گونه ای که شخصیت فرد را مخدوش نکند از هر چیزی مهمتر است. زن و مرد در دوران عقد متقابل توافق می کنند که رفتار جنسی خود را به گونه ای تنظیم کنند که شخصیت طرف مقابل توسط عرفا مخدوش نشود. اما تماشای تصاویر مبتذل و اعتیاد به پورنوگرافی منجر به تحریف عملی شخصیت یکی از طرفین می شود و فرد نمی تواند به تعهد همسر خود عمل کند.

دکتر باچر ارتباط آسیب های اجتماعی مانند طلاق و خیانت و اعتیاد به فیلم های مستهجن را آشکار می داند و می گوید: در غیر این صورت دلسردی و سردی و در نهایت امکان طلاق عینی یا روانی یا خیانت وجود خواهد داشت. وی همچنین راه های درمان اعتیاد به پورنوگرافی را پیشنهاد کرد و گفت: درمان اعتیاد به پورنوگرافی، افزایش فرهنگ و سواد جنسی در بین مردم و کاهش میزان بی شرمی و فحاشی ضروری است.

از دیدگاه روانشناسان، درک میزان اعتیاد به پورنوگرافی و قدرت آن در معتادان برای افراد غیر معتاد دشوار است. وقتی افراد معتاد تحت فشار این بحران باشند، هیچ چیز نمی تواند جلوی آنها را بگیرد و اعتیاد بر زندگی آنها حاکم است. جدایی و طلاق در این زمینه بسیار رایج است و البته کمتر رسانه ای است. معتاد به سمتی حرکت می کند که همسرش باید او را همراهی کند و نیاز به رفتارهای جنسی عجیب و متنوع خواهد داشت و این تا جایی است که شوهری که درجه اعتیاد را درک نمی کند و اصلا از این رفتار لذت نمی برد. نمی تواند مشکل را تحمل کند و نتیجه آن مشاجره، جدایی و طلاق خواهد بود.

دین، اخلاق و ارادت به ازدواج

  مهریه کدام زنان نصف می شود؟ - اندیشه معاصر

دین مبین اسلام به عنوان کامل ترین دین است مشکلات جنسی و پیشگیری از انحرافات جنسی تاکید ویژه ای دارد. به طور کلی معنویت گرایی و بویژه گرایش به آموزه های معنوی و پیشنهادات دین حیات بخش اسلام می تواند راهکارهای مناسب برای پیشگیری از انحرافات جنسی آن را جلوی همه قرار دهید. یکی از ابتدایی ترین این آموزه ها آلوده نکردن چشم نامحرم است که تماشای فیلم های مستهجن را نیز شامل می شود. انحرافات جنسی معمولاً با نگاه های آلوده به جنس مخالف شروع می شود و به سطوح بالاتر می رود.

بنابراین در متون و روایات قرآنی آلودگی و عادات این گونه دیدگاه ها به شدت نهی شده است. قرآن کریم در آیات 30 و 31 سوره نور، زن و مرد را از آلودگی برحذر می دارد و آن را مایه طهارت قلب و روح معرفی می کند، چنان نگاهی از ترس خدا که طعم و مزه و لذت را در او احساس کند. در قلب او از سوی دیگر، اخلاق حکم می کند که فرد به قراردادهای مکتوب و نانوشته اجتماعی و شخصی خود پایبند باشد. هیچ آموزه اخلاقی وجود ندارد که بر وفای به عهد تاکید نکرده باشد یا حداقل می توان گفت که هیچ دکترین اخلاقی وفای به عهد را محکوم نکرده است.

نکاح عقدی است که علاوه بر تعهدات کتبی شامل تعهدات نانوشته نیز می شود. مرد متاهل در تمام نظام های سالم متعهد به هیچ رابطه عاطفی غیرقانونی و نامعقولی نیست و اساساً فلسفه ازدواج پیوند دو نفر به یکدیگر است. در چنین شرایطی علاوه بر دین، اخلاق حکم می کند که تعهد حفظ شود و اگر شرایطی پیش آمد که یکی از طرفین با دیدن تصاویر مبتذل تحریک شود، به شریک خود خیانت کرده است.

نتایجی که اظهار شده

تماشای فیلم ها و عکس های مستهجن با انگیزه های مختلف از جمله تنوع و برانگیختگی جنسی که باعث انحراف یا اعتیاد جنسی غیرقانونی می شود و برای درمان این اعتیاد و انحراف راهکارهای مختلفی از جمله روان درمانی و تربیت جنسی و بالا بردن سواد جنسی ارائه می شود که منجر به تغییر در عادات زشت عواقب تماشای فیلم های مستهجن برای افراد متاهل می تواند باشد هوای سرد و باعث دلسردی زوجه و در نهایت منجر به طلاق شود.

رجوع به معنویت، دین، نذورات و معارف اسلامی در جامعه اسلامی می تواند عاملی قوی در پیشگیری از انحرافات جنسی باشد که در دین مبین اسلام نیز مورد توجه ویژه قرار گرفته است. از سوی دیگر، پایبندی به اخلاق و پایبندی به ازدواج نیز نقش مهمی در ایجاد روابط جنسی سالم بین همسران دارد. به طور کلی می توان فهمید که تماشای فیلم های مبتذل توسط افراد متاهل، تشکیل و ساختار اساسی خانواده و روابط زناشویی را مختل می کند، باید در این زمینه اراده ایجاد کرد تا سرماخوردگی ایجاد نشود.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

دیدگاهتان را بنویسید