پنج مرحله پوسیدگی – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه نوین، پوسیدگی پنج مرحله دارد. ما علائم رایج در هر مرحله را فهرست کرده‌ایم، بنابراین می‌توانید به دنبال علائم اولیه برای تشخیص پوسیدگی زودرس و داشتن دندان‌های سالم‌تر باشید.

پوسیدگی مدت ها قبل از آشکار شدن آسیب دندان رخ می دهد و با فرسایش مینای دندان شما شروع می شود. لایه محافظ قوی اطراف دندان شما تقریباً به طور کامل از کریستال های معدنی (کلسیم و فسفات) تشکیل شده است. قبل از تشکیل پوسیدگی و پوسیدگی، باکتری ها باید به این لایه محافظ نفوذ کنند و اسید تولید کنند تا مواد معدنی موجود در دندان شما را از بین ببرد. با معاینات و تمیز کردن منظم دندانپزشکی، دندانپزشک شما می تواند علائم فرسایش مینای دندان را تشخیص داده و یک دوره درمانی مناسب را انجام دهد. به عنوان مثال، بهبود شیوه های بهداشت دندان ممکن است بتواند روند فرسایش را قبل از آسیب به مینای دندان معکوس کند.

هنگامی که اسید باکتریایی مینای دندان شما را تهدید می کند، باکتری ها به زودی می توانند به ساختار اصلی دندان، به نام عاج، حمله کنند. با پاک شدن عفونت در این ساختار، سوراخ های کوچکی (به نام حفره) ایجاد می شود که باعث حساسیت شدید به تغییرات دما، غذاها و نوشیدنی های شیرین و فشار می شود. عاج آلوده معمولاً با برداشتن ساختار تجزیه شده و جایگزینی آن با پر کردن دندان به دست می آید.

ترمیم‌هایی که معمولاً از رزین کامپوزیت سفید ساخته می‌شوند، برای تقویت ساختار ضعیف دندان‌ها و سالم‌تر کردن داخل دندان‌ها نسبت به عفونت‌های باکتریایی ساخته می‌شوند. این رزین همچنین برای تقلید از رنگ طبیعی دندان های شما رنگ می شود و اغلب به آن پرکننده رنگ دندان می گویند.

متأسفانه، پوسیدگی اغلب می تواند در داخل دندان پیشرفت کند. این قسمت مستقل که به عنوان پالپ، اعصاب و عروق خونی دندان شما شناخته می شود. هنگامی که این بافت ها عفونی می شوند، دندان های شما ممکن است در معرض خطر قرار گیرند. برای حفظ دندان ها و جلوگیری از گسترش عفونت به بافت های اطراف، دندانپزشک شما ممکن است درمان ریشه را توصیه کند که شامل استخراج بافت عفونی، تمیز کردن داخل دندان و برداشتن ریشه ها برای جلوگیری از عفونت بیشتر است. اما در موارد شدید، دندانپزشک شما ممکن است نیاز به برداشتن دندان های شما برای حفظ بقیه سلامت دهان شما داشته باشد.

  این نماینده مجلس بر اعمال صحیح رتبه بندی معلمان - اندیشه معاصر تاکید کرد

املاح معدنی:

مرحله اولیه پوسیدگی به صورت لکه های سفید یا قهوه ای روی سطح دندان ظاهر می شود. این حالت زمانی رخ می دهد که مینای دندان ضعیف شده و خطر کنده شدن آن وجود دارد. معکوس شدن پوسیدگی در این مرحله با خمیر دندان امکان پذیر است که مینای دندان را تقویت می کند.

پوسیدگی مینا:

در مرحله دوم پوسیدگی، مینای دندان همچنان توسط باکتری ها خورده می شود تا لایه عاج زیر آن قرار گیرد. از آنجایی که تغییر رنگ و حساسیت در این زمان شایع است، خمیر دندان حساس می تواند به کاهش درد کمک کند. با این حال، درمان مناسب توسط دندانپزشک شما تنها راه برای اطمینان از انتقال پوسیدگی به مرحله بعدی نیست.

پوسیدگی عاج:

نرمتر از مینا، عاج، لایه زیر لبه مینا، آسیب پذیرتر است و سریعتر از لایه محافظ بیرونی شکسته می شود و آن را به یک حفره تبدیل می کند. از آنجایی که باکتری های موجود در عاج از بین می روند، درمان حرفه ای تنها گزینه است. این شامل پر کردن، این لایه ها و تاج ها می شود. با این حال، با توجه به میزان پوسیدگی در این مرحله، زمان محدود است و ممکن است نیاز به درمان جدی تری برای توقف پوسیدگی باشد.

عفونت:

اگر پوسیدگی بیشتر پیشرفت کند، یک لایه زیر عاج که به عنوان پالپ دندان شناخته می شود، عفونی می شود. از آنجایی که پالپ پر از اعصاب است، این مرحله اغلب با دندان درد شدید همراه است. برای جلوگیری از پوسیدگی بیشتر، اغلب به کانال های ریشه برای از بین بردن عفونت قبل از قرار دادن تاج روی دندان آسیب دیده نیاز است.

تشکیل آبسه:

هنگامی که پوسیدگی به مرحله پنجم و نهایی خود می رسد، عفونت از فک و حتی سایر دندان ها عبور می کند و آبسه ایجاد می کند که یک چرک چرکی است. اگر ریشه هنوز گسترده نشده باشد، کانال ریشه هنوز یک گزینه مناسب است. اما در برخی موارد نیاز به کشیدن دندان است. در صورت عدم درمان، دندان در نهایت ناپدید می شود.

استفاده از آنتی بیوتیک ها پس از تخلیه آبسه برای کشتن سایر باکتری های مضر رایج است.

پیشگیری از پوسیدگی بهترین راه عملی برای درمان پوسیدگی دندان در مراحل اولیه یا جلوگیری از پوسیدگی دندان به هر طریقی است.

 • دو بار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید تا باکتری های پوسیدگی را از دندان ها و لثه ها پاک کنید.
 • برای تمیز کردن کامل تر، یک مسواک برقی تهیه کنید.
 • حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید تا نواحی بین دندان ها و در امتداد خط لثه تمیز شود.
 • بعد از غذا با دهانشویه در برابر پوسیدگی دندان بشویید.
 • دو بار در سال برای معاینه و تمیز کردن حرفه ای به دندانپزشک یا دندانپزشک خود مراجعه کنید.
  دستگیری قاتل قاتل - اندیشه مدرن

رعایت یک روال دقیق مراقبت از دهان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار مهم است. در عین حال، تا حد امکان از مصرف غذاهای نشاسته ای / شکر و نوشیدنی ها خودداری کنید. اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، می تواند منجر به از دست دادن دندان و سایر عوارض سلامتی شود، پس حتما در اسرع وقت از شر پوسیدگی خلاص شوید.

هنگامی که پوسیدگی وجود دارد، استفاده از آن در هر مرحله مهم است، هر چه زودتر بهتر، آن را درمان کنید.

اگر احساس درد یا حساسیت در دندان های خود دارید، در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

هر چه زودتر به دنبال مراقبت باشید، شانس شما برای معکوس کردن سریع ترین مراحل پوسیدگی دندان و جلوگیری از پیشرفت آن بیشتر است. اگر حفره قبل از شروع درد بهبود یابد، احتمالاً نیازی به درمان عمیق نخواهید داشت.

بدن شما می تواند از دفاع طبیعی خود در طی فرآیندی به نام رمینرالیزاسیون برای محافظت از دندان ها در برابر این اسیدها استفاده کند. با استفاده از بزاق یا فلوراید در آب، دهان شما برای بازیابی مواد معدنی در دندان های شسته شده با اسید کار می کند.

زمانی که می خواهید نزد دندانپزشک بروید، فهرستی از موارد زیر تهیه کنید:

 • هر گونه دارو، ویتامین، داروهای گیاهی یا سایر مکمل هایی که مصرف می کنید و دوزهای متفاوتی که مصرف می کنید
 • هر گونه حساسیت به دارو یا واکنش نامطلوب به بی حسی موضعی
 • سوالاتی که باید از دندانپزشک خود بپرسید

از دندانپزشک خود چه انتظاری دارید؟

دندانپزشک شما ممکن است از شما سوالاتی بپرسد. برای صرفه جویی در زمان، روی موضوعاتی که می خواهید روی آنها تمرکز کنید تمرکز کنید تا آماده پاسخگویی باشید. سوالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • آیا پرخوری یا غذاهای شیرین به شما آسیب می رساند؟
 • آیا نیش درد شما را بدتر می کند؟
 • چند بار نخ دندان می کشید؟
 • آیا از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده می کنید؟
 • آیا زیاد شیرینی می خورید یا نوشابه های شیرین یا نوشابه؟
 • آیا متوجه خشکی دهان شده اید؟
 • از چه داروهایی استفاده می کنید؟
  محرومیت استقلال و پرسپولیس از جذب بازیکن خارجی!

از یک بی حس کننده بدون نسخه استفاده کنید که برای تسکین دندان درد طراحی شده است. برای مسواک زدن از آب گرم استفاده کنید. از خمیر دندانی که برای دندان های حساس طراحی شده است استفاده کنید. تمام قسمت های دهان و دندان های خود را کاملا تمیز کنید – از نواحی دردناک خودداری کنید. برای جلوگیری از درد، غذاهای گرم، سرد یا شیرین نخورید یا ننوشید.

مراحل عصب کشی

در مواقعی که پوسیدگی زیاد و آسیب به دندان ها وجود دارد می توان از دندان ها استفاده کرد. در محل برش ابتدا دندان خالی می شود و پس از برداشتن عصب با فیلر ترمیم می شود و در صورت وجود مشکل دیگری در دندان، دندانپزشک آن را خارج می کند.

وقتی می گویند به عصب می رسد یعنی پوسیدگی خیلی جلو رفته و درد به قسمتی از عصب رسیده که درد ناگهانی و غیر قابل تحمل است. همچنین وقتی درد به قسمت عصبی دندان می رسد، دندان ها بسیار حساس می شوند. حساسیت آن به غذاهای سرد و گرم بسیار آزاردهنده است و فقط با داروهای مسکن قابل کاهش است.

روال برنامه ریشه

دندانپزشک ابتدا زیبایی دندان های پوسیده را بررسی و آنالیز می کند. تنها چند دقیقه طول می کشد. برای تعیین درجه پوسیدگی و درجه پوسیدگی و وجود یا عدم وجود ضایعات دیستال ریشه از دندانهای پوسیده عکسبرداری با اشعه ایکس انجام می شود. سپس دندانپزشک پوسیدگی را برمی دارد و به حفره دسترسی به عصب می دهد. تمیز کردن کانال دندان با کمک دست یا فایل های چرخان و تمیز کردن کانال دندان یکی دیگر از مراحل پوسیدگی است.

در پایان فرآیند انتقال عصبی، کانال دسترسی عصبی خشک می شود. سپس دندانپزشک ناحیه را با گوتاپرکا پر می کند. تمام اعمال دندانپزشکی با Apex Fender و فایل های چرخان انجام می شود. این کار باعث بهبود کیفیت و سرعت کار و همچنین کاهش درد پس از آن می شود کانال های ریشه اتفاق می افتد.

بعد از عصب کشی طبیعی 2 تا 3 روز باید درد داشته باشید و سپس درد کنترل شده و از بین می رود. می توانید در روزهای اول از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1257421

دیدگاهتان را بنویسید