پرهیز از همدردی های ساده انگارانه و بی جا و صدور احکام ضعیف علیه عوامل اصلی آشوب ها

در دستور دریای سفید به قضات آمده است.

42302 837 فقط خبر

رئیس قوه قضائیه ضمن سفارش قضات به پرهیز از ساده لوحی و دلسوزی ناروا و صدور احکام خفیف برای عوامل اصلی این اغتشاشات، بر تفکیک و تمایز بین این عناصر اصلی از افراد کمتر مقصر و مورد غفلت تاکید کرد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجیعی در سلسله نشست های تخصصی خود همزمان با هفته وحدت و باسعادت پیامبر اکرم (ص) و امام زمان (عج) جعفرصادق (ع) به همراه جمعی از قضات از روحانیون دادگستری استان تهران عیادت کردند.

رئیس قوه قضائیه در ابتدای سخنان خود ضمن عرض سلام و تبریک میلاد با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (علیه السلام) و گرامیداشت هفته وحدت اظهار داشت: زنده ایم. در یک لحظه خاص از آب و هوا؛ در این زمان خداوند به ما این فرصت را داده است که در موقعیت خطرناکی قرار بگیریم. بنابراین باید از این موقعیت قانونی برای تحقق آرمان های الهی و خدمت به نظام اسلامی و مردم استفاده کنیم.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به انتظارات و انتظاراتی که مردم از قضات به ویژه قضات از قانون دارند، گفت: ما قضات باید از جهات مختلف از جمله در کلام، رفتار، اخلاق و رویکرد عادلانه بالاترین معیارها و استانداردها را داشته باشیم.

رئیس قوه قضاییه در ادامه بر لزوم آسیب شناسی همه جانبه دستگاه ها و رویه های مختلف قضایی تاکید کرد و ضمن توصیه به قضات برای مشارکت همه جانبه در این روند آسیب شناسی گفت: ممکن است در برخی از دستگاه ها و رویه های قضایی مشکلات و کاستی هایی وجود داشته باشد که بیشتر – آگاه. افرادی که این مشکلات و کاستی ها را دارند، خود قضات و مسئولان دادگاه هستند. بنابراین، همه آنها باید برای حل چنین مشکلاتی با یکدیگر همکاری کنند.

  آخرین وضعیت ترافیکی جاده های مرزی اربعین

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژعی در ادامه خطاب به قضات گفت: هر یک از شما که برای حل مشکلات قوه قضائیه ایده، برنامه و برنامه داشته باشید و با امکانات و توانمندی های موجود توانایی حل مشکلات را دارید در حالی که ارائه ضمانت ها این کارها را انجام دهید، آمادگی خود را اعلام کنید و مطمئن باشید که از این موضوع استقبال می کنیم.

قاضی القدات در این خصوص ضمن برشمردن برخی موضوعات اولویت دار در قوه قضائیه گفت: استفاده از دیدگاه ها و تصمیمات عملیاتی قضات خبره و آگاه به زوایای و ابعاد مختلف رسیدگی قضایی از اولویت های ما در چند وقت اخیر بوده است. همانطور که در سند تبدیل نیز آمده است. بر این اساس، روسای کل دادگستری و همچنین نخبگان کشور می توانند دیدگاه های پیشگام خود را در خصوص موضوعات اولویت دار از جمله «کاهش تعداد پرونده ها»، «کاهش زمان و روند رسیدگی»، «اجازه دادن به رأی» و «نحوه رأی گیری» ارائه کنند. رفتار با مردم و احترام به مشتریان

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهمیت احترام به ارباب رجوع و ادب قضات و ضابطان قضایی با مردم گفت: گاهی اوقات تأثیر و تأثیری که رفتار و گفتار ما به عنوان قوه قضائیه بر ذهنیت و نگرش مردم و احزاب می گذارد بسیار است. این از قضاوتی است که ما گرفته ایم. بنابراین حسن خلق و خوش اخلاقی قاضی و روابط محترمانه و متین او با اصحاب دعوا از اهمیت بالایی برخوردار است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه دیدار با قضات از سوی روحانی، از طرح پرسش درباره اغتشاشات اخیر پرهیز کرد و ضمن ارائه تحلیلی مستند از اهداف و نیات عوامل اصلی و پشت صحنه این پرونده ها، اظهار داشت: بدون اینکه تردیدی نیست که چنین حوادثی که دست دشمنان در پشت صحنه آن باشد، نباید باشد. این امر ما را از حرکت و پیشرفت در بخش‌های مختلف باز می‌دارد و ما ضابطان در قوای مختلف از جمله قوه قضائیه باید شبانه‌روز، مجدانه و خالصانه برای خدمت به مردم و نظام اسلامی تلاش کنیم و حتی یک لحظه حرکت جهادی ما متوقف نشود. و از این مهم غافل نمی شود.

  پورابراهیمی: پیشنهاد طرح های شهری به بانک مرکزی ارائه می شود

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژعی در ادامه با اشاره به موضوع دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر، به قضات دستور داد تا از ساده لوحی و دلسوزی های بی مورد پرهیز کنند و برای تفکیک عوامل اصلی این اغتشاشات احکام ضعیفی صادر کنند. و بین این عناصر اساسی و افراد کمتر مقصر تمایز قائل شوید. و غفلت تاکید کرد و گفت: دلسوزی های بی مورد و تصمیم های ضعیف از عوامل اصلی ظلم به مردم و آیندگان است، اما در عین حال باید مراحلی از آشتی برای افرادی در نظر گرفته شود که در طول سال های اخیر جزو عناصر کم گناه محسوب می شوند. اغتشاشات.

وی ادامه داد: در مرحله اول با برنامه ریزی های انجام شده و تعیین تکلیف این افراد تا جلسه دادگاه آزاد می شوند. در مرحله دوم، چنانچه در مدت آزادی و در انتظار محاکمه از عملی که مرتکب شده اند پشیمان و مجازات شده باشند و این ندامت و مجازات را در عمل خود ثابت کنند، صدور حکم مستوجب مصالحه خواهد بود. در مرحله بعد پس از محکومیت و صدور حکم، چنانچه حسن رفتاری از خود نشان دهند و ضمانت عدم ارتکاب مجدد جرم را داشته باشند، به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید