پرداختن به سیره ائمه اطهار(ع) تنها وظیفه علمای معارف و اندیشه اسلامی نیست/خنثی کردن روایات نادرست انقلاب اسلامی با جهاد تبیین

1081459 فقط خبر

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سید محمد مقیمی در مراسم جشن عید غدیر خم که در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن ذکر نامگذاری تالار به نام علامه امینی و تجلیل از خدمات علمی و بزرگوار این بزرگوار. محقق، کار تحقیقی خود را عمیقاً و معظم «الغدیر» علامه امینی را جهادی تبیین کننده برای نقل صحیح واقعه غدیر دانست و گفت: علامه امینی در نگارش الغدیر با یک روند تحقیقی در تالیف بسیار عالی عمل کرد. اطلاعات دقیق و درستی از واقعه غدیر داشته باشید.

وی افزود: در غدیر، مولای متقیان حضرت علی (ع) از سوی خداوند متعال به جانشینی پیامبر اکرم (ص) انتخاب شدند، اما از فردای آن روز تا امروز واعظی بودند که از جیره هایی که نادیده گرفته شده و حتی تبدیل به آن شده بود، تغذیه می کردند. در منبرها و خطبه هایشان وارونه تلاش کردند واقعیتی را که 120 هزار نفر شاهد آن بودند نشان دهند. این موضوع نشان می دهد که تبیین واقعه غدیر و اثر ارزشمند علامه امینی که با ذکر روایات موجود در منابع اهل سنت یک واقعیت تاریخی را نقل می کند تا چه اندازه توانسته بر بقای غدیر تأثیر بگذارد و آن را اثبات کند.

مقیمی خاطرنشان کرد: با مروری بر واقعه غدیر و روند تبیین علامه امینی در مورد روایت غدیر، بیشتر به اهمیت تلاش برای تبیین واقعیت‌هایی که در عصر جدید رخ داده است پی می‌بریم.

رئیس دانشگاه تهران، پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را مهم‌ترین اتفاقی که در تاریخ معاصر شاهد بوده‌ایم برشمرد و با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری بر جهاد، گفت: گاهی به بهانه هستی شاهد این هستیم. از ایرادات جامعه، روایت های نادرست از واقعه عظیم انقلاب اسلامی و جایگاه نظام اسلامی در جهان رخ می دهد. یعنی نه تنها افتخاری که ملت بزرگ ایران و ملت های مسلمان از این واقعه بزرگ به دست آوردند درست بیان نمی شود، بلکه گاهی این واقعیت بزرگ وارونه نشان داده می شود و اگر واقعیت های انقلاب اسلامی را به درستی منعکس نکنیم. با کارهای پژوهشی و دانشگاهی، دشمنان اسلام این واقعه بزرگ را وارونه برای آیندگان روایت خواهند کرد.

  دستور ویژه رئیس جمهور در مورد استفاده از ظرفیت گردشگری در جام جهانی فوتبال 2022 قطر - اندیشه معاصر

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران تاکید کرد: باید تلاش کنیم در قالب چارچوب های علمی و دانشگاهی، موضوع جهاد را سامان دهیم تا حقایقی که از مبانی عقیدتی ما شروع می شود و تا مسائل انقلاب اسلامی ادامه دارد، روشن شود. یعنی گزارش درستی از حوادث و حوادثی که با آن ها مواجه شده ایم و شاهد تحولات و تحولات جامعه خود به صورت مستند بوده ایم.

وی همچنین نهج البلاغه امیرالمومنین را که با تلاش سید رضی به عنوان محقق تدوین شده است، منبعی ارزشمند، آموزنده و در دسترس برای پژوهشگران در همه زمینه ها و همه موضوعات، از مباحث کلامی گرفته تا موضوعات اجتماعی، اقتصادی و حکومتی دانست. بیان کرد: متاسفانه کمتر علمی و دانشگاهی است به نهج البلاغه توجه کردیم.

استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران خطبه ها، نامه ها و حکمت نهج البلاغه را منبعی غنی برای تدوین سیاست های اسلامی حکومت داری می داند و توضیح می دهد: فرمان حضرت علی (ع) به مالک اشتر از همه ماست. شناخته شده است و این در حالی است که می توانیم از معارف نهج البلاغه در همه ابعاد اجتماعی و حکومتی بهره مند شویم. به عنوان مثال، از نامه کوتاهی که در مورد نحوه اعتماد حاکمان و کارگزاران به مردم در عرصه سیاست امیرالمومنین (علیه السلام) صحبت شده است، می توان به مشکلات مربوط به اعتماد عمومی در جامعه و ارتباط بین آن ها پی برد. دولت و کارگزارانش با مردم که یکی از مهمترین مسائل امروز است. او نظریه پردازی کرد که باید.

وی افزود: اصل و اصل نهج البلاغه پس از بحث های کلام، پرداختن به بحث عدالت در حکومت داری است که امروز در جامعه و نظام مدیریتی حکومتی ما به شدت به آن نیاز داریم. امام علی (ع) عدالت را این است که هر چیزی را در جای خود قرار دهد و در نهج البلاغه آن را از منظر موضوعات مختلف حکومتی و مدیریتی بررسی می کند که لازمه آن کار علمی و پژوهشی است.

  جزئیات مخالفت باشگاه سپاهان با جدایی نویدکی - اندیشه معاصر

رئیس دانشگاه تهران، پژوهش و تحلیل دانشگاهیان از آموزه های امام علی (ع) را برشمرد و گفت: گاهی فکر می کنیم پرداختن به سیره نظری و عملی ائمه عطار (علیهم السلام) تنها وظیفه یک گروهی از پژوهشگرانی که در زمینه معارف اسلامی و اندیشه اسلامی فعالیت می کنند. در عین حال همه ما در رشته های مختلف به ویژه در علوم انسانی و اجتماعی باید به این امر توجه داشته باشیم و به کاربردهای آن در جامعه توجه داشته باشیم تا علاوه بر ذکر نام معظم له و بهره مندی از آخرت از برکات و معارف امیرالمومنین علیه السلام. ) برای بهره مندی در زندگی شخصی و سازمانی.

انتهای پیام/104/

دیدگاهتان را بنویسید