پارلمان به طور ضمنی رئیس جمهور را انتخاب می کند – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی Contemporary Thought، این نگرانی در میان سیاستمداران ایتالیایی وجود دارد که نتیجه این رای گیری باعث ایجاد بلاتکلیفی سیاسی در سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو شود که اکنون با موج جدیدی از بیماری ها و تلفات ناشی از کووید-19 مواجه است.

در آماده سازی برای انتخابات، که ممکن است چند روز طول بکشد، بیش از 1000 عضو پارلمان و شوراهای منطقه ای در ساعت 14:00 به وقت گرینویچ برای اولین رای گیری مخفی برای انتخاب رئیس جمهور مستعفی ایتالیا، سرجیو ماتارلا گرد هم می آیند.

برنده ابتدا باید دو سوم اکثریت را در سه دور اول رای گیری به دست آورد و تنها پس از آن اکثریت مطلق را به دست آورد.

دراگی که ریاست دولت وحدت ملی در کشورش را بر عهده دارد، به صراحت گفته است که می خواهد به جایگاهی برسد که هفت سال طول بکشد. اما برخی احزاب به دلیل ترس از ناآرامی های سیاسی و برگزاری انتخابات زودهنگام پس از استعفای او، تمایلی به حمایت از او ندارند.

ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست‌گرای لیگ شمالی ایتالیا، روز یکشنبه در سخنانی شبیه به سخنرانی سیلویو برلوسکونی، شریک ائتلافی و نخست‌وزیر سابق خود، گفت: «در این زمان دشوار، برکناری دراگی از پست نخست‌وزیری باعث خواهد شد. خطرناک باشد

از آنجایی که نه رای دهندگان راست میانه و نه چپ میانه به اندازه کافی برای معرفی نامزدی از اردوگاه خود کافی نیستند، احزاب شرکت کننده در رقابت احتمالاً برای جلوگیری از بن بست باید مصالحه کنند.

سیلویو برلوسکونی روز شنبه از رقابت برای ریاست جمهوری ایتالیا کناره گیری کرد و مانع مذاکرات غیرحزبی را برطرف کرد. حزب چپ میانه ایتالیا حمایت از نامزدی نخست وزیر سابق را رد کرده است و بعید است برلوسکونی حمایت گسترده ای را که نیاز دارد به دست آورد.

  ارزش سهام عدالت 13 آذر

اگر دراگی رئیس جمهور ایتالیا شود، باید فوراً توافقی در مورد انتصاب نخست وزیر جدید حاصل شود تا اطمینان حاصل شود که بی ثباتی بودجه نجات 200 میلیارد یورویی ایتالیا از اتحادیه اروپا را به خطر نمی اندازد.

با روشن تر شدن وضعیت، حزب چپ میانه دمکرات ایتالیا قصد دارد در دور اول رای گیری رای سفید بدهد، در حالی که متحدانش در جنبش پنج ستاره هنوز درباره استراتژی خود تصمیم نگرفته اند.

پس از خروج برلوسکونی، احزاب راست میانه ایتالیا هیچ جایگزینی ارائه نمی دهند، اما سالوینی گفت که ائتلاف او آماده است تا نام های بلندپایه ای را برای مذاکرات پیشنهاد دهد.

دیگر رقبای احتمالی عبارتند از پیر فردیناندو کازینی، رئیس سابق مجلس سفلی پارلمان، جولیانو آماتو، نخست وزیر سابق، و ماریا الیزابت آلبرتی کاسلاتی، رئیس مجلس سنا.

سرجیو ماتارلا نامزدی خود را برای یک دوره جدید رد کرده است، اما برخی از سیاستمداران پیشنهاد کرده‌اند که وی متقاعد شود که برای ریاست‌جمهوری نامزد شود در حالی که دراگی تا انتخابات بعدی ایتالیا در اوایل سال 2023 نخست‌وزیر بماند.
انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1254820

دیدگاهتان را بنویسید